Μονακό - Μπασκόνια 93-83: Ο Μάικ Τζέιμς καθάρισε πριν τον Παναθηναϊκό

Σπύρος Μαρκεζίνης
Η Μονακό επικράτησε της Μπασκόνια με 93-83 και τώρα οι δύο ομάδες στρέφουν την προσοχή τους στους επόμενους αγώνες με τον Παναθηναϊκό και τον Ολυμπιακό αντίστοιχα.

Για την 20η αγωνιστική της Euroleague, η Μονακό υποδέχτηκε στο Μόντε Κάρλο τη Μπασκόνια. Μετά από ένα συναρπαστικό ματς, ο Μάικ Τζέιμς μπόρεσε να βρει κρίσιμους πόντους και ανέβασε τη διαφορά στο +10, με την αναμέτρηση να ολοκληρώνεται 93-83.

Τώρα η προσοχή της Μπασκόνια στρέφεται στο ματς με τον Ολυμπιακό την Παρασκευή (12/1, 21:30) ενώ η Μονακό σε αυτό με τον Παναθηναϊκό AKTOR της Πέμπτης (11/1, 21:15).

Μονακό - Μπασκόνια: Το ματς

Η Μονακό μπήκε στο ματς δυνατά ωστόσο το ίδιο έπραξε και η Μπασκόνια. Στα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου το σκορ ήταν 10-8 υπέρ των γηπεδούχων αλλά η περίοδος ολοκληρώθηκε στο 22-21 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Με αντίστοιχο ρυθμό μπήκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο η Μπασκόνια, η οποία στα 5 λεπτά προηγούνταν με 6 πόντους διαφορά στο 35-29. Η Μονακό όμως έβγαλε αντίδραση και αφού πρώτα ισοφάρισε με 35-35 (3:57), πήγε στα αποδυτήρια κατά τη διάρκεια του ημιχρόνου όντας μπροστά με 43-39.

Οι παίκτες επέστρεψαν στο παρκέ και φάνηκαν να συνεχίζουν απτόητοι από εκεί που ολοκλήρωσαν το πρώτο μισό της αναμέτρησης, με το σκορ στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου ήταν στο 50-50. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν όμως ρυθμό και πήραν το πάνω χέρι στο ματς, τελειώνοντας μάλιστα την τρίτη περίοδο στο +12 και το 71-59.

Ο Ντούσκο Ιβάνοβιτς είδε τους παίκτες του να μην παρατάνε την αναμέτρηση, με τη διαφορά μπαίνοντας στα τελευταία 5 λεπτά της κανονικής διάρκειας να είναι στο 81-75. Η Μπασκόνια κατάφερε να μειώσει ακόμα περισσότερο αλλά ο Τζέιμς άρχισε τα μεγάλα τρίποντα και έκανε το 84-77 στο 4:10. Η απάντηση ήταν άμεση από τον ΚΙόζα και λίγο αργότερα ο Μονέκε ήταν εύστοχος σε μία βολή για το 84-81 (3:18).

Ο Χάουαρντ στο 2:20 διατήρησε σε απόσταση ενός καλαθιού τη Μπασκόνια (86-83) αλλά μετά το time out (1:52) η Μονακό βρήκε αμέσως καλάθι για το 88-83. Η άμυνα των γηπεδούχων ήταν καλή και πήραν την κατοχή, από την οποία ο Μάικ Τζέιμς ανέβασε την απόσταση στο +6 και το σκορ στο 89-83 (1:42).

Ο Μονέκε δεν μπόρεσε να καρφώσει και έδωσε την ευκαιρία στη Μονακό να βρει μία ακόμη εύκολη αντεπίθεση όπου και σημείωσε το 91-83 στα τελευταία 40 δευτερόλεπτα. Το ματς ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 93-83.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 43-39, 71-59, 93-83

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Στην καλή άμυνα της Μονακό στα 2 τελευταία λεπτά, από την οποία βρήκε στην αντεπίθεση τια το 89-83, που έστειλε τη διαφορά στο +6.

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Μάικ Τζέιμς που ολοκλήρωσε το ματς στους 26 πόντους (5/12 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 4/5 βολές) ενώ παράλληλα μοίρασε 7 ασίστ και μάζεψε 3 ριμπάουντ σε 32:48 λεπτά συμμετοχής.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Από τον Κοστέλο που είχε μόλις 5 πόντους σε 15:11 λεπτά εντός παρκέ.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Μοτιεγιούνας είχε 13 πόντους ενώ στους 12 ακολούθησαν οι Ντιάλο και Ουατάρα.

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Μάρκους Χάουαρντ που είχε στο τέλος του ματς 33 πόντους με 6/10 δίποντα, 5/9 τρίποντα και 6/6 βολές.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Τα συνολικά λάθη της Μπασκόνια που ήταν 19 αντί μόλις 6 της Μονακό.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Η Μονακό τα βάζει με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ την Πέμπτη (11/1, 21:15) ενώ η Μπασκόνια υποδέχεται τον Ολυμπιακό την Παρασκευή (12/1, 21:30)

ΤΙ ΕΚΑΝΑΝ ΣΤΟΝ Α' ΓΥΡΟ: Η Μονακό είχε περάσει νικηφόρα από την έδρα της Μπασκόνια με 77-75