ANGT, Παναθηναϊκός - Ρεάλ Μαδρίτης 47-71: Βαριά ήττα στο δεύτερο ντέρμπι με Ισπανούς

Φάση από αναμέτρηση του Παναθηναϊκού για το τουρνουά ANGT.
Ο Παναθηναϊκός γνώρισε βαριά ήττα από τη Ρεάλ Μαδρίτης, με 71-47, για τη δεύτερη ημέρα του τουρνουά ANGT.

Η Ρεάλ Μαδρίτης άφησε ελάχιστα περιθώρια στον Παναθηναϊκό, στη 2η αγωνιστική ημέρα στο τουρνουά του ANGT. Σε ένα ματς, όπου στις εξέδρες ήταν μεταξύ άλλων και οι Μάικ Μπατίστ και Γιόνας Ματσιούλις, οι παίκτες του Νίκου Ρίγκα βρέθηκα από νωρίς πίσω στο σκορ.

Ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, περιορίστηκαν σε 11 και 10 πόντους, αντίστοιχα, ανά περίοδο.

Πρώτος σκόρερ για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Ανδρέας Κουστένης με 17 πόντους, 4 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος σε 20:09, ενώ ο Αλέξανδρος Σαμοντούροβ πρόσθεσε 12 πόντους (0/4 τριπ.), 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 λάθος σε 32:50.

Για τη Ρεάλ, η οποία έκανε το 2/2, ο Σλοβένος Γιαν Βίντε μέτρησε 20 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη σε 30:14, ενώ ο Χιούγκο Γκονζάλεθ πρόσθεσε 15 πόντους, 7 ριμπάουντ και ο Αμαντού Τραορέ 4 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Στην πρεμιέρα του τουρνουά, ο Παναθηναϊκός είχε φτάσει στο όριο την Μπαρτσελόνα, ωστόσο στο τέλος ηττήθηκε με 67-66.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 26-35, 37-56, 47-71

@Photo credits: EuroLeague