EuroLeague: Κόντρα στη Ζαλγκίρις ο Ολυμπιακός, απέναντι στη Βιλερμπάν ο Παναθηναϊκός

Φάση από την αναμέτρηση Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός.
Εκτός έδρας δοκιμασίες για τους «αιώνιους», με τον Ολυμπιακό να φιλοξενείται από τη Ζαλγκίρις (20:00, NS 4 & live από το Gazzetta) και τον Παναθηναϊκό από τη Βιλερμπάν (22:00, NS Prime & live από το Gazzetta).

Διπλή εκτός έδρας αποστολή για την 29η αγωνιστική της EuroLeague για τον Ολυμπιακό και τον Παναθηναϊκό, λίγες ημέρες πριν από τη μεταξύ τους αναμέτρηση για την Basket League.

Ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει τη Ζαλγκίρις στο Κάουνας, δίχως τον Κώστα Σλούκα, με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να τονίζει: «Είναι σαν τελικός και για τη Ζαλγκίρις, γιατί παλεύει για τη θέση της στα πλέι οφ. Το κλειδί, για να πάρουμε τη νίκη, είναι να μείνουμε συγκεντρωμένοι για τουλάχιστον σαράντα λεπτά.

Δυστυχώς θα μας λείψει ο Κώστας Σλούκας, αλλά όπως πάντα θα προσπαθήσουμε να το κάνουμε με βάση την ομαδική μας προσπάθεια και το παιχνίδι.

Η Ζαλγκίρις είναι μια ομάδα που επιτίθεται στην μπάλα και παίζει δυνατά και με ένταση, σε άμυνα και επίθεση. Πρέπει να ταιριάξουμε την ενέργεια και την έντασή τους, παίζοντας ταυτόχρονα το δικό μας στυλ παιχνιδιού».

Για να δημιουργήσουν σερί

Ο Παναθηναϊκός βρίσκεται στη Λιόν, για το ματς με τη Βιλερμπάν και τους «πράσινους» να αναζητούν τη συνέχεια στις νίκες, μετά από αυτή απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα.

«Κόντρα στη Βιλερμπάν θέλουμε να έχουμε την απόδοση που είχαμε στο δεύτερο μισό του αγώνα με τον Ερυθρό Αστέρα, αλλά για 40 λεπτά. Η Βιλερμπάν είναι μια αθλητική ομάδα με έμπειρους παίκτες.

Το σημαντικό είναι ότι λόγω αυτής της εμπειρίας μπορούν να διαβάσουν καλά κάποιες καταστάσεις, όταν η αντίπαλη άμυνα δεν είναι επιθετική. Το κλειδί είναι η ένταση που θα έχουμε αμυντικά. Αν το κάνουμε αυτό μπορούμε να κερδίσουμε το παιχνίδι», δήλωσε σχετικά ο Χρήστος Σερέλης.