Μακάμπι - Μπάγερν 90-82: Στο κυνήγι της 8άδας με Μπράουν

Νίκος Καρφής
Η Μακάμπι συνεχίζει να παλεύει για την 8άδα, αφού επικράτησε με 90-82 της Μπάγερν.

Σημαντική νίκη για την ομάδα του Κάτας στη Euroleague. Η Μακάμπι επικράτησε της Μπάγερν με 90-82, ανέβηκε στο 13-12 και συνεχίζει να δίνει τη μάχη της για την είσοδο στα playoffs.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Μπράουν που σταμάτησε στους 27 πόντους και τις 6 ασίστ, ενώ ο Μπόλντγουιν είχε 15 με 8 ριμπάουντ και 8 ασίστ, με τον Κόλσον να προσθέτει 15 πόντους με 8 ριμπάουντ.

Στο 9-16 έπεσαν οι Βαυαροί και είναι πολύ δύσκολο να μπουν στα playoffs.

Το ματς

Oι ομάδες δυσκολεύτηκαν αρκετά στην επίθεση στο πρώτο δεκάλεπτο και δεν έβρισκαν λύσεις για να βάλουν τη μπάλα στο καλάθι. Ο Χίλιαρντ έκανε το 16-13 στο 8', όμως ο Ομπστ με τρίποντο διαμόρφωσε το αποτέλεσμα του δεκαλέπτου για το 18-18. Φτωχό ξεκίνημα των δύο ομάδων.

Με το γκολ-φάουλ του Χάντερ οι Βαυαροί ξέφυγαν με 21-27. H Mπάγερν συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και έκανε το 28-37 στα μέσα της περιόδου με τον Γουόλντεν. Ο Κόλσον μείωσε σε 37-42, ένα λεπτό πριν το ημίχρονο. Με 1/7 τρίποντα τελείωσε το ημίχρονο η Μακάμπι.

Ο Μπόλντγουιν μείωσε σε 48-53 στο 24'. Ο Γουόλντεν έγραψε το 57-64 στο 28' για την ομάδα του Τρινκιέρι. Με το τρίποντο του Χίλιαρντ, η Μακάμπι πέρασε μπροστά για το 71-69 στο 32'. Ο Σόρκιν έκανε το 83-77, τρία λεπτά πριν το ματς. Ο Μπόλντγουιν έκανε το 87-82 στο 39'. Ο ίδιος παίκτης έκανε το και κλείδωσε το ματς

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 39-44, 61-67, 90-82

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Μακάμπι έκανε εντυπωσιακό τέταρτο δεκάλεπτο (29-15), ενώ είχε και 21/25 βολές.

MVP: O Mπράουν ήταν κορυφαίος του ματς με 25 πόντους και 6 ασίστ.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Μπόλντγουιν είχε 15 πόντους με 8 ασίστ και 8 ριμπάουντ, ενώ σημαντικός ήταν και ο Κόλσον με 15 και 8 ριμπάουντ.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Μπονγκά είχε 0/6 σουτ και έναν πόντο, δεν βοήθησε καθόλου.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 19 επιθετικά ριμπάουντ της Μπάγερν.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η Μακάμπι έδειξε χαρακτήρα και συνεχίζει τη μάχη της για την είσοδο στα playoffs.