Παναθηναϊκός: Μπέικον και Λι έκαναν ρεκόρ καριέρας κόντρα στην Αρμάνι

Γιάννης Σταυρουλάκης
Ο Ντουέιν Μπέικον (31π.) και ο Πάρις Λι (22π.) συνδύασαν τη νίκη του Παναθηναϊκού επί της Αρμάνι Μιλάνο με ρεκόρ καριέρας στο σκοράρισμα στην EuroLeague.

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε από το -15 κι εν τέλει επικράτησε της Αρμάνι Μιλάνο με 90-77 στην παράταση, φτάνοντας τις τέσσσερις συνεχόμενες νίκες στην EuroLeague και βελτιώνοντας το ρεκόρ του στο 6-6, παραμένοντας δυνατά στο κυνήγι της οκτάδας.

Μάλιστα ο Ντουέιν Μπέικον και ο Πάρις Λι έκαναν ρεκόρ καριέρας στο σκοράρισμα κόντρα στην πρωταθλήτρια Ιταλίας, πετυχαίνοντας μαζί τους 53 από τους 90 πόντους των «πράσινων».

Ο Μπέικον ήταν καθοριστικός, τελειώνοντας το ματς με 31 πόντους, 7/9 βολές, 9/12 δίποντα, 2/8 τρίποντα ενώ είχε ακόμη 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 28 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης στα 37:23 που έμεινε στο παρκέ.

Όσον αφορά τον Λι, ήταν συγκλονιστικός στο δεύτερο ημίχρονο σημειώνοντας 21 από τους 22 πόντους έχοντας 3/7 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 10/11 βολές, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 ριμπάουντ και 2 λάθη σε 38:56.

Η προηγούμενη καλύτερη επίδοση του Αμερικανού γκαρντ ήταν οι 20 πόντοι που σκόραρε ως παίκτης της Μονακό στον αγώνα με τη Βιλερμπάν στις 26 Νοεμβρίου 2021.

@Photo credits: INTIME