Ολυμπιακός: Ο Λαρεντζάκης μετράει 12/19 τρίποντα στις τελευταίες περιόδους και όλοι οι υπόλοιποι 4/35

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε στο Τελ Αβίβ παρά τη σπουδαία εμφάνιση του Λαρεντζάκη, που για άλλη μια φορά στο τέταρτο δεκάλεπτο ήταν όλη η επίθεση της ομάδας. Το Gazzetta ρίχνει αναλυτική ματιά στο κομμάτι αυτό με τη βοήθεια του InStat.

Ακριβώς πριν από την έναρξη της επίσκεψης του Ολυμπιακού στο Ισραήλ κόντρα στην Μακάμπι, αναφέραμε πως ο έλεγχος του ρυθμού είναι εκ των ουκ άνευ συνθήκη νίκης. Ο Ολυμπιακός όχι μόνο δεν κατάφερε να έχει έλεγχο στο παιχνίδι του, αλλά ειδικότερα στην τελευταία περίοδο έκανε το ένα λάθος πίσω από το άλλο, επέτρεψε στην ομάδα του Κάτας να πάει σε έναν ρυθμό 88 κατοχών και τελικά να γίνει η πρώτη ομάδα που τον κερδίζει στην έδρα της για τη φετινή EuroLeague.

Όλα τα παραπάνω συνέβησαν παρά την εξωπραγματική εμφάνιση και το ρεκόρ καριέρας του Λαρεντζάκη. Οι Πειραιώτες συνήθιζαν να παίρνουν σκορ και μεγάλα σουτ από αυτόν σε κάθε τους εκτός έδρας νίκη, όμως κόντρα στην Μακάμπι παρά τα δικά του πεπραγμένα, δεν κατάφεραν να επιβεβαιώσουν αυτό το μοτίβο.

Ο Λαρεντζάκης ήταν εντυπωσιακός με 3/3 δίποντα, 5/9 τρίποντα και 11 πόντους στην τελευταία περίοδο δίχως να χάσει σουτ, όμως οι «ερυθρόλευκοι» αυτήν τη φορά προδόθηκαν από την άμυνά τους.

Το shot chart του Λαρεντζάκη με την Μακάμπι

Η Μακάμπι ακολούθησε πιστά τη συνταγή της Βαλένθια. Τότε ο κόουτς Μουμπρού γέμισε με τρεις ψηλούς την ομάδα του, θωράκισε τη ρακέτα του και κατάφερε να πιέσει τον Ολυμπιακό στο ριμπάουντ. Κάτι που συνέβη και στο Τελ Αβίβ με τους Κόλσον και Μάρτιν. Οι Ισραηλινοί δέχτηκαν μόλις 13/27 σουτ κοντά στο καλάθι, μάζεψαν το 33.3% των επιθετικών ριμπάουντ που διεκδίκησαν και με δεύτερες, τρίτες ευκαιρίες δεν επέτρεπαν στον Ολυμπιακό να εξασφαλίσει κατοχές μετά από τις άμυνές του.

Η... μαύρη τρύπα του σκοραρίσματος για τον Ολυμπιακό στο τέταρτο δεκάλεπτο

Ο Λαρεντζάκης ευστοχεί για τρεις 8'50'' πριν το φινάλε (66-71). Ο Ολυμπιακός σκοράρει ξανά με τρίποντο του Λαρεντζάκη 5'18'' πριν το τέλος (73-74). Το επόμενο καλάθι που βάζει είναι ένα τρίποντο του Λαρεντζάκη μόλις 1'49'' πριν τη λήξη, για να ακολουθήσει ένα ακόμα στα 37'' (84-80). Δύο καλάθια του Σλούκα που ήρθαν ως επιστέγασμα της ήττας, χάλασαν το μοτίβο για τον Ολυμπιακό, που έπαιρνε σκορ μόνο από τον Λαρεντζάκη.

Εν πολλοίς με τον τρόπο που βγήκε νικητής από πολλές έδρες. Αυτήν τη φορά όμως η άμυνά του δεν ανταποκρίθηκε για να χτίσει το μομέντουμ που ήθελε. Αν ρίξει κανείς μια ματιά στα τελευταία δεκάλεπτα του Ολυμπιακού, θα παρατηρήσει πως σουτάρει με 16/54 από το τρίποντο. Πόσα από αυτά είναι του Λαρεντζάκη; Τα 12! Ναι, ο φόργουορντ του Ολυμπιακού μετράει 12/19 τρίποντα στην τελευταία περίοδο και όλοι οι υπόλοιποι συμπαίκτες του 4/35 (δύο ο Σλούκας, ένα οι Πίτερς, ΜακΚίσικ).

Οι Πειραιώτες παρουσιάζουν αστάθεια όσο το παιχνίδι οδεύει προς τη λήξη. Βλέπουν διαφορές να χτίζονται αλλά και να χάνονται. Όταν αυτοί βρίσκουν τα μεγάλα σουτ, το πράγμα εξελίσσεται θετικά. Στην αντίπερα όχθη όμως υπάρχουν αρκετά διαστήματα που η άμυνά τους δεν μπορεί να σταματήσει τίποτα. Έτσι η Μακάμπι έτρεξε ένα επιμέρους 20-5, έτσι η Μονακό και η Βαλένθια επέστρεψαν από μεγάλο χάντικαπ στο ΣΕΦ, με τις εμπνεύσεις των γκαρντ τους.

Όταν Γουόκαπ και Φαλ λείπουν η άμυνα δε λειτουργεί

Ο Μπαρτζώκας συνηθίζει να πηγαίνει με μία πεπατημένη στο φινάλε, έχοντας στο παρκέ τους Λαρεντζάκη, δύο εκ των Σλούκα, Γουόκαπ, Παπανικολάου (συνήθως τους πρώτους), τον Βεζένκοβ και έναν σέντερ. Στο Ισραήλ με το up tempo υπήρχε θέμα κόπωσης και ήταν λογικό να μην μπορούν να παίξουν 20 λεπτά σερί οι Γουόκαπ, Φαλ και Βεζένκοβ. Χωρίς όμως τους δύο πρώτους στο παρκέ, η άμυνα των «ερυθρολεύκων» έχασε δύο από τα πιο βασικά της στοιχεία.

Το πρώτο είναι η πίεση του Γουόκαπ πάνω στην μπάλα (άλλος ένας λόγος που ο Λαρεντζάκης είναι τόσο χρήσιμος) και η ευκολία με την οποία οι Μπράουν και Μπόλντγουιν έβλεπαν το γήπεδο. Το δεύτερο είναι το μέγεθος κοντά στο καλάθι. Ο Μπολομπόι δεν ανταποκρίθηκε ούτε στα αμυντικά καθήκοντα, βλέποντας τους ψηλούς της Μακάμπι να σκοράρουν από μακριά, τα ριμπάουντ χάθηκαν και η Menora Mivtachim Arena άρχισε να κατηφορίζει.

1
Το shot chart του Ολυμπιακού στο τελευταίο δεκάλεπτο με την Μακάμπι

Ο Γουόκαπ πήρε τις δικές του ανάσες 4 λεπτά πριν το φινάλε της 3ης περιόδου, ο Φαλ στο 1'44'' και ο Βεζένκοβ ακριβώς με τη λήξη. Άφησαν το σκορ στο 63-69 με το τρίποντο του Κόλσον και όταν επέστρεψαν 5'43'' προτού ηχήσει η τελευταία κόρνα, το βρήκαν στο 73-71. Η πεντάδα των Σλούκα, Λαρεντζάκη, Παπανικολάου, Πίτερς, Μπολομπόι κατέγραψε -7 σε 3'08'' που βρέθηκε στο παρκέ, με ένα στρογγυλό μηδέν στην επίθεση και τρία χαμένα επιθετικά. Ε, λοιπόν, τα σουτ του Λαρεντζάκη αυτήν τη φορά δεν έφταναν.

Και σε κάτι περισσότερο από 24 ώρες, ο Ολυμπιακός καλείται να ανασυνταχθεί, αφού φυσικά δε χάθηκε και ο κόσμος με μία ήττα στην έδρα της Μακάμπι, όμως η Άλμπα -επίσης μια ομάδα που δεν αφήνει το γκάζι- παραμονεύει και ένα δικό της... ριφιφί στο ΣΕΦ θα είναι βαθμολογικό πισωγύρισμα.

@Photo credits: eurokinissi