Μπασκόνια - Μακάμπι 116-87: Οι... καπνισμένες κάννες των Βάσκων διέσυραν τους Ισραηλινούς!

Επί 40 λεπτά η Μπασκόνια... ισοπέδωνε την Μακάμπι, επικρατώντας με 116-87 για την 6η αγωνιστική της EuroLeague.

Η επιστροφή του Χένρι στην Μπασκόνια, δίνει ξεκάθαρα έναν άλλον αέρα στους Βάσκους. Με αδιανόητο παιχνίδι επιθετικά, η ομάδα του Πεναρόγια ισοπέδωσε την Μακάμπι με 116-87 και πανηγύρισε την τέταρτη νίκη της στη διοργάνωση.

Με πέντε παίκτες να μετρούν διψήφιο αριθμό πόντων, τον Κότσαρ να μετρά 18, τον Χάουαρντ 23 (4/10 τρίποντα), τον Μαρίνκοβιτς 14, τον Τόμπσον με 15 (8 ασίστ), τον Γκιεντράιτις (4 ριμπάουντ, 5 ασίστ) με 13, αλλά και τον Χένρι να μοιράζει άλλες 8 τελικές πάσες. Ο Μπράουν σκόραρε 20 αλλά σίγησε στο δεύτερο μέρος, ενώ ο Νίμπο προσπάθησε να διασωθεί με 16 πόντους και 5 ριμπάουντ στη ρακέτα για τους ηττημένους.

«Καθάρισε» από το 13ο λεπτό η Μπασκόνια με τα τρίποντα

Το... τρομακτική είναι λίγο για την Μπασκόνια. Η ομάδα του Πεναρόγια έτρεξε για ένα ημίχρονο με το πόδι... στο γκάζι για να «διαλύσει» την Μακάμπι στο ημίχρονο. Ο Χένρι κόλλησε τέλεια στους Χάουαρντ, Τόμπσον, με τους τρεις να δίνουν την κατεύθυνση. Από το 7-6 και έπειτα η Μπασκόνια χάθηκε στον ορίζοντα και με 5/9 τρίποντα στο δεκάλεπτο έφτασε σε παραγωγή 35 πόντων.

Όσο και να προσπαθούσε ο Μπράουν, η παρέα του Χάουαρντ είχε τις απαντήσεις, με το τρίποντο του τελευταίου να υπογράφει το 35-20 στο δεκάλεπτο και λίγο αργότερα η τιμή της διαφοράς να φτάνει στους 22 (44-22 στο 13'). Η παρουσία του Τζος Νίμπο στη ρακέτα έδωσε μία οντότητα στην Μακάμπι. Ο σέντερ των Ισραηλινών έφτασε στους 10 πόντους και έκοψε τη διαφορά στο 46-36 (στο 15'). Η επιστροφή όμως του Τόμπσον που πέτυχε 8 από τους 11 πόντους των Βάσκων, οδήγησε πάλι τη διαφορά στους 19 (57-38), για να έρθει ένα καλάθι του Χομς λίγο πριν το ημίχρονο να διαμορφώσει το 63-42 με τους γηπεδούχους να μετρούν 9/16 τρίποντα.

Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο μέρος. Ο Μπράουν σταμάτησε να βλέπει με ευκολία το καλάθι, ο Μπόλντουιν σκόραρε ένα τρίποντο για το 75-52 και λίγο αργότερα άλλο ένα για το 77-57 (στο 24'), αλλά η Μπασκόνια είχε απάντηση σε κάθε ερώτημα. Παιχνίδι στη ρακέτα με τον Κότσαρ, μακρινό σουτ με τον Γκιεντράιτις και τους Τόμπσον, Χάουαρντ να συμπληρώνουν ο ένας τον άλλον. Ο Μαρίνκοβιτς μπήκε στον χορό των τριπόντων και ο Κόλσον απάντησε για το 88-67 στο φινάλε του 3ου δεκαλέπτου.

Με αυτήν την παραγωγή δεν ήταν δυνατό η Μακάμπι να πλησιάσει τους Βάσκους. Όσο και αν έψαχναν μερικούς εύκολους πόντους στο transition οι Ισραηλινοί, ο Κοστέλο έβαλε το 100 δίπλα από το σκορ της Μπασκόνια, πέντε λεπτά πριν το τέλος (100-74). Τα διαδικαστικά λεπτά που ακολουθούσαν σημαδεύτηκαν από δύο ακόμα τρίποντα του Χάουαρντ για να φτάσουμε στο τελικό 116-87.

Τα δεκάλεπτα: 35-20, 63-42, 88-67, 116-87

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στο 13ο λεπτό το σκορ ήταν 44-22 και η Μπασκόνια μετρούσε 6/11 τρίποντα. Δεν υπήρχε επιστροφή ποτέ αφού τα ποσοστά της δεν έπεσαν.

MVP: Ο Μάικ Κότσαρ ήταν αυτός που παίρνει ένα βραβείο το οποίο διεκδίκησαν πέντε παίκτες, σκοράροντας 18 πόντους (7/9 δίποντα), 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Αφανής στα... χαρτιά, ο Τόμπσον με 8 ασίστ, 15 πόντους (3/5 τρίποντα) οργάνωσε άψογα για άλλη μία φορά το παιχνίδι.

Ο «ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ»: Ο Άλεξ Πόιθρες με 8 πόντους, 4/9 δίποντα και αρκετές χαμένες «μάχες»

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 15/33 τρίποντα της Μπασκόνια

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η Μπασκόνια είναι ομάδα που εξαρτάται από το σουτ και θα έχει τέτοιες... τρελές βραδιές, αλλά η τριάδα Χένρι, Τόμπσον, Χάουαρντ στον ρυθμό που παίζουν οι Βάσκοι, είναι τρομακτική.

@Photo credits: EuroLeague