Αρμάνι Μιλάνο - Μονακό 63-72: «Πριγκιπική» παράσταση νίκης που ευνοεί τον Ολυμπιακό! (vid)

Η Μονακό (13-14) σόκαρε την Αρμάνι Μιλάνο (18-19) στο Φόρουμ και... δούλεψε και για τον Ολυμπιακό! Οι Μονεγάσκοι επικράτησαν με 63-72 των Ιταλών, οδεύουν ολοταχώς για τα playoffs κι έβαλαν παράλληλα «φωτιά» στα σενάρια που αφορούν την ελληνική ομάδα όσον αφορά τις θέσεις 2-3 της τελικής κατάταξης της Euroleague.

Αποφασιστικό βήμα οκτάδας για την Μονακό στο Μιλάνο, η οποία έβαλε συγχρόνως και... φωτιά στα τεφτέρια των σεναρίων ενόψει της αυλαίας της Regular Season της Euroleague. Οι Μονεγάσκοι πραγματοποίησαν ένα «αψεγάδιαστο» δεύτερο ημίχρονο στο Φόρουμ κι υποχρέωσαν την Αρμάνι σε μια ήττα που, με βάση την εικόνα το συνόλου του Μεσίνα στο δεύτερο ημίχρονο, μοιάζει να είναι απολύτως δίκαιη.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Αρμάνι μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 8-3 στο δεύτερο λεπτό χάρη στον Ντιλέινι. Το ματς ήταν δυνατό αμυντικά κι η Μονακό δεν άργησε να το ισορροπήσει (10-9, 6') με τον Ντιαλό. Το δεκάλεπτο έκλεισε με σχεδόν απόλυτη ισορροπία (17-16, 10'), αφού οι Μπέικον και Μότουμ φρόντισαν να ανακόψουν τις προσπάθειες των Μιλανέζων να ξεφύγουν ελαφρώς στο σκορ. Οι γηπεδούχοι άρχισαν να ξεμακραίνουν λίγο πριν τα μισά του δευτέρου δεκαλέπτου (26-18, 14') με το τρίποντο του Ροντρίγκεθ, με τον Χολ να διαμορφώνει λίγο αργότερα το 30-20 (16'), κεφαλαιοποιώντας την υπεροχή του συνόλου του Μεσίνα. Η Μονακό μείωσε (34-27, 18') με τον Τόμας, λίγο πριν έρθει ο Μάικ Τζέιμς για να ψαλιδίσει ακόμη περισσότερο την διαφορά για τους Μονεγάσκους, στο -6 (37-31, 19').

Στην επανάληψη, οι Λομβαρδοί ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν με 42-31 (23'), όμως στα τελευταία 7'22'' της τρίτης περιόδου σκόραραν όλον κι όλον έναν πόντο από την γραμμή! Φυσικά, η Μονακό ανέβασε στροφές και δειλά-δειλά (42-39, 26') γύρισε το ματς. Ο Μπέικον, μάλιστα, της έδωσε προβάδισμα για το 43-45 (28'), με τις δύο ομάδες να εισέρχονται στην καθοριστική περίοδο με το σκορ στο 43-51 υπέρ των φιλοξενούμενων! Ο Λι σκόραρε στην εκπνοή, με το επί μέρους σκορ της γ' περιόδου να είναι 6-20! Από το -8, το σύνολο του Σάσα Ομπράντοβιτς έφτασε στο +8, με την άμυνα της να είναι εμφανώς βελτιωμένη.

Χάινς και Σιλντς έδωσαν πολύτιμες... ανάσες στους γηπεδούχους (48-54, 33'). 6' πριν το φινάλε, ο Ντατόμε πυροβόλησε από τα 6.75μ. (51-56) κι έδωσε νέα πνοή στο παιχνίδι. Ο Χολ όμως διατηρούσε την απόσταση μεταξύ των δύο ομάδων (52-60, 36'), με τον Τζέιμς να εκτοξεύει στο +10 (54-64) την διαφορά στο τελευταίο τρίλεπτο! Η Αρμάνι ήταν νευρική κι αναποτελεσματική, ενώ η Μονακό έδειχνε να έχει λιγότερη πίεση. Στο δίλεπτο, ο Σιλντς με τρίποντο έκανε το 58-64, με την Αρμάνι να μην τα παρατά. Ο Τζέιμς όμως έδωσε τη... χαριστική βολή στους Ιταλούς με buzzer beater δίποντο, βάζοντας τρομερή καμπύλη στην μπάλα, 1'06'' πριν το άκουσμα της τελικής κόρνας (58-66).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-16, 37-31, 43-51, 63-72.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Από τη στιγμή που η Μονακό πήρε το προβάδισμα, στο φινάλε της τρίτης περιόδου, δεν απειλήθηκε παρά ελάχιστα από την Αρμάνι που... πνίγηκε από τη νευρικότητα της, η οποία ήταν έκδηλη στις περισσότερες επιθέσεις της.

Ο MVP: Σπουδαίο ματς από τον Μάικ Τζέιμς με 19 πόντους, 7 ασίστ, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και μόλις ένα λάθος σε 33'5'6''. Εξάλλου, με το δικό του καλάθι για το 58-66, 1'06'' πριν το τέλος, η Μονακό σφράγισε το ροζ φύλλο.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Κατώτεροι των περιστάσεων οι Ροντρίγκεθ (4π., 1/5 σουτ, 1ασ., 3λ., 18'57'') και Ντίβον Χολ (5π., 2/8 σουτ, 21'18'').

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Ντόντα Χολ μετέτρεπε αποτελεσματικά σε καλάθια τις πάσες που παραλάμβανε στην ρακέτα (16π., 6/6διπ., 4/4βολ., 8ριμπ.).

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Αναμφίβολα το 6-20 της τρίτης περιόδου. Χάρη σε αυτό το επί μέρους σκορ, η Μονακό γύρισε το ματς κι έφτασε στη νίκη.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η Μονακό οδεύει ολοταχώς για τα playoffs. Επίσης, πριν το τζάμπολ, η Αρμάνι και πιο συγκεκριμένα ο GM της, Χρήστος Σταυρόπουλος, βράβευσε τον Βασίλη Σπανούλη για την προσφορά του στο μπάσκετ.

ΤΙ ΕΙΧΕ ΣΥΜΒΕΙ ΣΤΟΝ Α' ΓΥΡΟ: Η Αρμάνι Μιλάνο είχε περάσει με 65-71 από τη σάλα Γκαστόν Μεντεσίν, με την Μονακό να παίρνει απόψε την διαφορά, η οποία πάντως δεν έχει κάποιο νόημα, πέραν του γοήτρου, αφού οι δύο ομάδες δεν πρόκειται να ισοβαθμήσουν.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Με τέτοιες εμφανίσεις η Μονακό φυσικά και δικαιούται να βρίσκεται στα playoffs!