Παναθηναϊκός-Μονακό 83-91: Ο Τζέιμς τον... προσγείωσε στην πραγματικότητα

Γιώργος Κούβαρης
Ο εκπληκτικός Μάικ Τζέιμς (29π.) «καθάρισε» μέσα σε τέσσερα λεπτά για τη Μονακό στο ΟΑΚΑ και μετατρέποντας το 68-67 του 33' σε 70-83, υποχρέωσε την άλλοτε ομάδα του σε ήττα με 91-83.

Ο Παναθηναϊκός μπορεί να είχε αλλάξει προς το καλύτερο το πρόσωπό του το τελευταίο 10ήμερο με αποκορύφωμα τη νίκη επί της Μπασκόνια, αλλά ένας... παλιός γνώριμος έσπευσε να προσγειώσει την πάλαι ποτέ ομάδα του στην πραγματικότητα.

Μέσα σε διάστημα τεσσάρων λεπτών ήταν εκείνος που πήρε την κατάσταση στα χέρια του και βοήθησε την Μονακό να πραγματοποιήσει σερί 13-0 μετατρέποντας το 68-67 υπέρ των «πρασίνων» στο 33' σε 68-80 στο 36' «καθαρίζοντας» με συνοπτικές διαδικασίες το ματς. Συνολικά μέτρησε 29 πόντους (σ.σ. οι 13 εκ των οποίων στην τελευταία περίοδο) έχοντας 8/10 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο αλλά και 6 λάθη σε κάτι περισσότερο από 30 λεπτά συμμετοχής.

Ουσιαστικά... έκοψε τα πόδια των παικτών του Πρίφτη οι οποίοι είχαν πραγματοποιήσει υπερπροσπάθεια από τα μέσα της β' περιόδου και μετά. Συγκεκριμένα είχαν βρεθεί στο -13 (46-59) αλλά με αντεπίθεση διαρκείας και επιμέρους 22-8 κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα με 68-67. Όμως μέχρι εκεί. Η συνέχεια έφερε φαρδιά-πλατιά την υπογραφή του Μάικ Τζέιμς ο οποίος με τη βοήθεια του Πάρις Λι οδήγησαν την Μονακό στη νίκη.

Από πλευράς Παναθηναϊκού καλύτερος ήταν ο Τζέρεμι Έβανς με 16 πόντους (6/7 δίποντα, 4/4 βολές) και 6 ριμπάουντ, ενώ άλλους 16 πόντους πέτυχε ο Νεντοβιτς, ο οποίος ωστόσο δεν βοήθησε στο δεύτερο ημίχρονο.

Το ματς

Ιδιαίτερα αποτελεσματικό και «ορεξάτος» ήταν ο Παναθηναϊκός στο ξεκίνημα του αγώνα στο ΟΑΚΑ. Τα... περισσότερα κέφια είχαν οι Οκάρο Ουάιτ και Νεμάνια Νέντοβιτς, οι οποίοι πέτυχαν... γρήγορα 15 πόντους με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας και ήταν εκείνοι που έδιναν «σιγουριά» στην «πράσινη» επίθεση.

Στο 7' το σκορ ήταν 20-13 για το «τριφύλλι» έχοντας επιβάλλει πλήρως τον ρυθμό του στο ματς και έχοντας και τις απαντήσεις στις προσπάθειες του Μάικ Τζέιμς. Μάλιστα η διαφορά έφτασε και στο +9 για την ελληνική ομάδα (25-16) και όλα κυλούσαν... ρολόι έως το τέλος του α' δεκαλέπτου (27-19). Κάτι που αποτυπώθηκα και στη στατιστική. Ο Παναθηναϊκός είχε 6/6 δίποντα (!), 3/7 τρίποντα και 6/6 βολές, ενώ τα 4 λάθη της Μονακό την κράτησαν στους 19 πόντους, αν και είχε καλά ποσοστά ευστοχίας με 6/10 δίποντα, 2/3 τρίποντα και 1/1 βολή.

Κι ενώ τα πάντα κυλούσαν ιδανικά για τους «πράσινους» η συνέχεια ήταν τελείως διαφορετική. Σαν να μην μπήκαν στο παρκέ για την δεύτερη περίοδο δύο... άλλες ομάδες. Ο Γιόβιτς δεν «πάταγε» καλά, τα λάθη έκαναν την εμφάνισή τους από τη στιγμή που δεν υπήρχε ηρεμία στην επίθεση, ο (θετικός στην άμυνα) Μποχωρίδης είχε φορτωθεί με φάουλ, τα «κοντά» σχήματα του Πρίφτη (με Νέντοβιτς, Γιόβιτς, Μποχωρίδη ή Μέικον) δεν απέδωσαν και κάπως έτσι το ματς ήρθε... τούμπα!

Αρχικά η Μονακό πραγματοποίησε σερί 0-9 για το προσπέρασμα (27-28) ενώ το επιμέρους σκορ έφτασε αρχικά στο 1-16 (28-33 στο 13') και στη συνέχεια και στο 7-26 για το -10 του Παναθηναϊκού (35-45) στο 18'. Οι Μπέικον (12π., στο ημίχρονο με 3/4 δίποντα, 2/2 τρίποντα) και Τζέιμς (14π., στο ημίχρονο με 5/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/1 βολή) είχαν κάνει τη μεγαλύτερη ζημιά ενώ οι «πράσινοι» πλήρωσαν τα χαμένα ριμπάουντ καθώς η Μονακό μάζεψε 5 επιθετικά στην δεύτερη περίοδο.

Αν μη τι άλλο ήταν ένα από τα στοιχεία που «πλήγωσαν» την ελληνική ομάδα, η οποία πλησίασε στο τρίποντο (42-45) με σερί 7-0 αλλά το ημίχρονο έκλεισε στο -7 (42-49). Στο πρώτο μισό ο Παναθηναϊκός είχε 9/10 δίποντα (ξεκίνησε με 9/9 δίποντα), 4/12 τρίποντα, 12/13 βολές ωστόσο έχασε τα ριμπάουντ (7-2 έναντι 7-6 της Μονακό), είχε μόνο μία ασίστ στην δεύτερη περίοδο (και 5 στο σύνολο) ενώ μέτρησε και 9 λάθη! Την ίδια ώρα οι Μονεγάσκοι είχαν 16/25 δίποντα, 5/7 τρίποντα και 2/5 βολές.

Η διαφορά στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου έφτασε αρχικά στους 11 πόντους υπέρ της Μονακό (42-53 στο 21') ενώ τρία λεπτά αργότερα έφτασε και στο -13 για τον Παναθηναϊκό (46-59). Εκεί τα πάντα έδειχναν ότι το ματς είχε... στραβώσει για τα καλά. Όμως το σχήμα με Κασελάκη-Έβανς στην frontline λειτούργησε για τους «πράσινους» οι οποίοι με την συνεισφορά των Νέντοβιτς, Ουάιτ, Σαντ-Ρος πραγματοποίησαν σερί 11-0 (!!) και μείωσαν την διαφορά στο καλάθι (57-59) στο 27'. Ουσιαστικά το ματς... ξεκινούσε από την αρχή καθώς οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν τα ριμπάουντ ενώ πήραν σε τέσσερις περιπτώσεις καλαθι από δικά τους επιθετικά ριμπάουντ.

Το προσπέρασμα για τον Παναθηναϊκό ήρθε στο 33' ύστερα από καλάθι του Μποχωρίδη για το 68-67, με τους «πράσινους» να είχαν πάρει ολοκληρωτικά το μομέντουμ του αγώνα. Σ' εκείνο το σημείο το επιμέρους του «τριφυλλιού» είχε φτάσει στο 22-8 ωστόσο δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τη ροή του αγώνα. Μέσα σε διάστημα τριών λεπτών η Μονακό πραγματοποίησε ένα εντυπωσιακό 13-0 (!!) με τον Μάικ Τζέιμς να έκανε... ό,τι ήθελε στην άμυνα του Παναθηναϊκού.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στο διάστημα 33' – 36' όταν οι Μονεγάσκοι πραγματοποίησαν σερί 13-0 και μετέτρεψαν το 68-67 υπέρ του Παναθηναϊκού σε 68-80 «καθαρίζοντας» με την υπόθεση της νίκης.

Ο MVP: Ο Μάικ Τζέιμς ήταν «όλα τα λεφτά» για τη Μονακό, ειδικά στην τελευταία περίοδο, έχοντας 29 πόντους με 8/10 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο αλλά και 6 λάθη.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Στέφαν Γιόβιτς δεν είχε καμία... σχέση με τον Γιόβιτς του αγώνα με την Μπασκόνια καθώς δεν «πάταγε» καλά στο ματς και ουσιαστικά δε βοήθησε καθόλου τον Παναθηναϊκό.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Πάρις Λι ήταν ο «κρυφός άσος» του Σάσα Ομπράντοβιτς πραγματοποιώντας πολυ καλή εμφανιση στα διαστήματα που η Μονακό έπαιρνε «κεφάλι» στο σκορ. Συγκεκριμένα είχε 12 πόντους με 3/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα και 4 κλεψίματα.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα πολύ καλά ποσοστά της Μονακό (27/41 δίποντα και 9/21 τρίποντα).

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα δύο σερί των δύο ομάδων σε διάστημα λίγων λεπτών. Αρχικά το 11-0 του Παναθηναϊκού όταν βρέθηκε στο -13 και στη συνέχεια το το 13-0 της Μονακό στην τελευταία περίοδο.

ΤΙ ΕΙΧΕ ΣΥΜΒΕΙ ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΓΥΡΟ: Το Μονακό-Παναθηναϊκός ήταν το εναρκτήριο παιχνίδι της φετινής EuroLeague. Οι «πράσινοι» είχαν πραγματοποιήσει άσχημη εμφάνιση γνωρίζοντας στο... ρελαντί την ήττα από τους Μονεγάσκους με 75-63.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Ήταν θέμα... ατομικού ταλέντου. Ο Παναθηναϊκός, όσο μπόρεσε και τηρουμένων των αναλογιών, το πάλεψε. Όμως ο Μάικ Τζέιμς υπενθύμισε σε όλους στο ΟΑΚΑ τα όσα μπορεί να κάνει και το πόσο εύκολα μπορεί να κουβαλήσει μια ομάδα στις πλάτες του. Ο Παναθηναϊκός δεν εκμεταλλεύτηκε το εξαιρετικό του ξεκίνημα, έχασε στη συνέχεια τα ριμπάουντ, έβαλε τη Μονακό στο ματς και έκτοτε βρέθηκε στο σημείο να «κυνηγάει» τους φιλοξενουμενους.

Τα δεκάλεπτα: 27-19, 42-49, 61-65, 83-91