Μονακό - Ρεάλ 84-90: Η «Βασίλισσα» δεν χάνει με τίποτα (vid)

Η Ρεάλ Μαδρίτης δοκιμάστηκε απέναντι στην μαχητικότατη Μονακό και ακόμη και αν χρειάστηκε δύο παρατάσεις για να πάρει το ροζ φύλλο με 84-90 απέδειξε πως δεν μπορεί να χάσει αυτή την περίοδο. Πέτυχε την 7η συνεχόμενη νίκη της και παρέμεινε πρώτη με ρεκόρ 18-3.

Οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο χρειάστηκαν χρόνο για να κάμψουν την αντίσταση της Μονακό, ωστόσο με την ολοκλήρωση της 23ης αγωνιστικής ήταν εκείνοι που... απέδρασαν από το «Πριγκιπάτο» με 84-90 μετά από δύο παρατάσεις.

Μοιραίος για τους γηπεδούχους ο Μάικ Τζέιμς, ο οποίος αστόχησε στα winner-σουτ που επιχείρησε. Δεν ήταν αρκετή η εξαιρετική εμφάνιση του Άλφα Ντιαλό, ο οποίος σημείωσε 19π. (2/3 τρίποντα), 5 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα στα λεπτά που αγωνίστηκε.

Ο αγώνας

Οι φιλοξενούμενοι φάνηκαν να ξεκινούν δυναμικά το ματς με 5-0 από Ταβάρες και Τέιλορ, ωστόσο η Μονακό είχε άμεσες απαντήσεις και με σερί 9-0 με κύριο εκφραστή τον Μοτιεγιούνας φάνηκε να αλλάζει την ισορροπία. Στο 1’33’’ πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ο Αμπάλντε έγραψε το 14-14, ενώ αυτό ολοκληρώθηκε στο 18-16 υπέρ των γηπεδούχων, με την Ρεάλ να έχει 6 λάθη.

Οι παίκτες του Ομπράντοβιτς προσπάθησαν να διατηρηθούν σε απόσταση στις αρχές της δεύτερης περιόδου, κάτι που κατάφεραν μέχρι και το 25-19 με τους Ντιαλό και Μπέικον. Ωστόσο η ενεργοποίηση του Γιουλ έφερε την Ρεάλ στο 27-24, αλλά και στο 28-29 στο 17ο λεπτό με τον ηγέτη των Μαδριλένων να έχει 7 πόντους. Στον χρόνο που απέμενε για το ημίχρονο το σκορ είχε εναλλαγές, ενώ οι παίκτες του Λάσο πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια με 34-35 μετά από αδιανόητη πάσα του Ρούντι και καλάθι του Τόμπκινς.

Με την επιστροφή στο παρκέ για το δεύτερο μέρος, η Ρεάλ μέσα σε 4 λεπτά ανέβασε τη διαφορά στους 6 (40-46) με 8 συνεχόμενους πόντους του Γιαμπουσέλε και 2/2 τρίποντα. Το +8 που διαμόρφωσε ο Αμπάλντε, μειώθηκε κατά το ήμισυ μετά από… τετράποντο του Μαικ Τζέιμς (45-49) 4’26’’ πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Η μαχητικότητα της Μονακό και τα 2 σερί τρίποντα του Άντζουσιτς έκαναν το 53-56, ενώ οι βολές του ίδιου την έφεραν σε απόσταση… αναπνοής (55-56).

Οι Γάλλοι στο 6'58'' πήραν... αέρα 3 πόντων από τις προσπάθειες του Ντιαλό και του πολύ δραστήριου Άντζουσιτς (61-58) με την Ρεάλ να αρνείται να απομακρυνθεί η αντίπαλος (61-60), Ωστόσο, ο Μπέικον ήταν κυριαρχικός και έφτασε τη διαφορά στο +6 (66-60) για την Μονακό στα δυόμιση λεπτά πριν τη λήξη, με τον Γιαμπουσέλε να ανεβάζει ξανά την ένταση (66-63) ένα λεπτό αργότερα και τον Ρούντι να ισοφαρίζει (66-66).

Στο έξτρα πεντάλεπτο η Ρεάλ πήρε σκορ από τον συνήθη ύποπτο Γιαμπουσέλε για το 67-70, αλλά οι Τόμας και Ντιαλό έβαλαν ξανά μπροστά τους γηπεδούχους (71-70) με τον τελευταίο να κάνει το +5 (75-70). Η «Βασίλισσα» κατάφερε να ισοφαρίσει με τους δύο ψηλούς της (75-75) στα 15 δεύτερα και το ματς να οδηγείται σε δεύτερη παράταση.

Ακόμη και εκεί οι ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι (80-80), μέχρι ο Ντεκ και ο Τέιλορ να στείλουν την Ρέαλ στο +5 (80-85) και το τελικό σκορ να τους δίνει τη νίκη- απόδραση με 84-90.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 34-35, 57-56, 66-66, 75-75 (1η παρ.), 84-90 (2η παρ.)

ΠΟΎ ΚΡΊΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Τόσο στα χαμένα σουτ της Μονακό κάθε φορά που είχε την ευκαιρία να πάρει το παιχνίδι κυρίως με τον Μάικ Τζέιμς, όσο και στο τρίποντο του Τέιλορ που πήγε τους φιλοξενούμενους στο +5 λίγο πριν το τέλος της δεύτερης παράτασης.

O MVP: Γκέρσον Γιαμπουσέλε με 18 πόντους, 3/5 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Ο «ΑΦΑΝΉΣ» ΉΡΩΑΣ: Ο Πουαριέ που «μίλησε» όταν χρειάστηκε με 10 πόντους, 14 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 μπλοκ στο διάστημα που αγωνίστηκε.

Ο ΑΔΎΝΑΜΟΣ ΚΡΊΚΟΣ: Ο Πάρις Λι που δεν μπόρεσε να βοηθήσει όσο αγωνίστηκε, αλλά και ο Μάικ Τζέιμς με τα χαμένα winner-σουτ.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΌΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η εξωπραγματική ασίστ του Ρούντι Φερνάντεθ στον Τόμπκινς δευτερόλεπτα πριν το ημίχρονο.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΌ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 19 λάθη της Ρεάλ, τα 7/23 τρίποντα της Μονακό, η τεράστια διαφορά στα ριμπάουντ με 37 έναντι 53.

ΤΟ ΣΧΌΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η Ρεάλ αρνείται να ηττηθεί και το δείχνει με κάθε τρόπο. Είτε με εμφατικές νίκες, είτε με… αποδράσεις. Η Μονακό από την άλλη έχασε μεγάλη ευκαιρία να πατήσει οκτάδα και έπεσε στο 8-12.

ΤΊ ΕΊΧΕ ΓΊΝΕΙ ΣΤΟΝ ΠΡΏΤΟ ΓΎΡΟ: Στην προηγούμενη συνάντησή τους στη Μαδρίτη, η Μονακό είχε… υποκύψει και πάλι στην ανωτερότητα της «Βασίλισσας» και είχε γνωρίσει την ήττα με 94-86. Με το 66-66 που έληξε το ματς αν και δεν υπάρχει τρόπος να ισοβαθμίσουν, η Ρεάλ υπερτερεί.