Ζενίτ - Μονακό 77-86: Με Τζέιμς... άλωσε την Αγία Πετρούπολη και βλέπει 8άδα (vid)

Νίκος Καρφής
H Moνακό έφυγε με ένα μεγάλο διπλό από τη Ρωσία μετά το 86-77 κόντρα στη Ζενίτ και συνεχίζει να παλεύει για την 8άδα της Euroleague.

Σε ανοδική πορεία στη Euroleague η Μονακό. Οι Μονεγάσκοι επικράτησαν με 86-77 της Ζενίτ μέσα στην Αγία Πετρούπολη, πήγαν στο 10-11 στη Euroleague και συνεχίζουν να μάχονται για την 8άδα. Από την άλλη η ομάδα του Πασκουάλ έπεσε στο 12-7, χάνοντας την ευκαιρία να εδραιωθεί στην πρώτη τετράδα.

Για τους νικητές 20 είχε ο Μπέικον, 21 μέτρησε ο κορυφαίος Τζέιμς με 5 ασίστ και καθοριστικά καλάθια και 16 πόντους ο Μοτιεγιούνας με 8 ριμπάουντ. Από την άλλη 18 είχε ο Μίκι, ενώ ο Τάισον Κάρτερ στο ντεμπούτο του έπαιξε 6:45 κι είχε 2 πόντους, 2 ασίστ και 1 ριμπάουντ.

Στο ματς των δύο ομάδων στον πρώτο γύρο η Μονακό είχε ηττηθεί με 74-85 στην έδρα της από τη Ζενίτ.

Το ματς

H Mονακό μπήκε καλύτερα στο ματς και χάρη στον Μοτιεγιούνας, κατάφερε να προηγηθεί με 4-14 στα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου. Η Ζενίτ αντέδρασε γρήγορα και με τον Μπάρον έφερε τη διαφορά στο καλάθι (13-15) στο 8’. O Koυλάγκιν διαμόρφωσε το 17-18 της πρώτης περιόδου.

Οι Μονεγάσκοι ξεκίνησαν με το πόδι στο γκάζι και στο δεύτερο δεκάλεπτο, καθώς ο Άντζουσιτς έγραψε το 18-27 στο 14’. O Mίκι μείωσε σε 32-34 στο 19’, με τον Μάικ Τζέιμς να απαντά για το 32-36 στην τελευταία φάση του ημιχρόνου. Οι Ρώσοι σούταραν με 3/12 τρίποντα και οι Γάλλοι με 4/8.

Η Μονακό έβαλε δύσκολα στην Ζενίτ αφού προηγήθηκε με 54-65 στο 35’ χάρη στον Ουίλ Τόμας. Ο Λοίντ έκανε το 59-67. O Tζέιμς έκανε το 62-75, τρία λεπτά για το τέλος. Ο Μίκι έκανε το 73-81 στο 39'. Ο Άντζουσιτς έκανε το 73-83 στα 38 δευτερόλεπτα και καθάρισε το ματς.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΣΤΟ ΜΑΤΣ: H Ζενίτ ήταν άστοχη στα τρίποντα με 7/24, ενώ η Μονακό με τον Μάικ Τζέιμς κυρίως είχε απαντήσεις σε όλες τις δυσκολίες που της έβαλαν οι Ρώσοι στο 4ο δεκάλεπτο.

O MVP: O Mάικ Τζέιμς ήταν ο κορυφαίος με 21 πόντους, 5 ασίστ και καθοριστικά καλάθια στην 4η περίοδο.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Μότουμ έπαιξε 11 λεπτά αλλά έμεινε άποντος σε μια εμφάνιση που θα ήθελε να ξεχάσει.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Μοτιεγιούνας με 16 πόντους και 8 ριμπάουντ, αλλά και ο Μπέικον με 20 πόντους βοήθησαν πολύ

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Ο Τάισον Κάρτερ έκανα το ντεμπούτο του στη Euroleague κι έπαιξε 6:45 κι είχε 2 πόντους, 2 ασίστ και 1 ριμπάουντ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Το 20/24 βολές της Ζενίτ, αλλά και το 5/5 σουτ και 2/2 βολές του Κουλάγκιν που δεν ήταν αρκετό.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η Μονακό πέτυχε άλλο ένα μεγάλο διπλό και δείχνει ικανή να παλέψει μέχρι τέλους για τα playoffs. Η Ζενίτ έκανε μια ήττα που μπορεί να της στοιχίσει στο τέλος τη θέση της στην πρώτη τετράδα.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 32-36, 50-57, 77-86