Έντι Τζόνσον: «Λάτρεψα κάθε λεπτό στον Ολυμπιακό, η πιο απίστευτη χρονιά»!

Ο Έντι Τζόνσον, το «Πιστόλι» του Ολυμπιακού, ο σούπερ σκόρερ που έκανε θραύση στο ελληνικό πρωτάθλημα τη σεζόν 1994-95 με τη φανέλα των «ερυθρόλευκων» θυμήθηκε το πέρασμά του από τους Πειραιώτες και τις φωτοβολίδες στις εξέδρες.

Ο «Fast Eddie», ένας από τους μεγαλύτερους σουτέρ που πέρασαν από το ΝΒΑ, φόρεσε τη φανέλα του Ολυμπιακού έχοντας αγωνιστεί συνολικά 17 χρόνια στην κορυφαία λίγκα του πλανήτη, σημειώνοντας 19.202 πόντους.

Το 1994-95 άφησε το ΝΒΑ για τους «ερυθρόλευκους» και στον ημιτελικό του Final 4 της Σαραγόσα απέναντι στον Παναθηναϊκό, σκόραρε στα τελευταία λεπτά τέσσερα τρίποντα και οδήγησε τον Ολυμπιακό στη νίκη με 57-52 απέναντι στον αιώνιο αντίπαλο.

Με τον Ολυμπιακό κατέκτησε το πρωτάθλημα Ελλάδας κερδίζοντας τον Παναθηναϊκό 3-2 στους τελικούς των playoffs. Σε video που αναρτήθηκε στο Τwitter με highlights από όταν φορούσε τα «ερυθρόλευκα», δεν δίστασε να σχολιάσει:

«Καλή χρονιά στους Έλληνες φανς μου. Μου λείπετε όλοι! Παρατηρήστε την κίνηση χωρίς μπάλα. Φίλοι των Ουόριορς, ποιον σας θυμίζει αυτό; Προσέξτε επίσης την ένταση που παιζόταν το ματς με τις φωτοβολίδες στις εξέδρες! Λάτρεψα κάθε λεπτό το 1994-95. Η πιο απίστευτη χρονιά»!