Μπαρτσελόνα-Ούνικς 111-109: Ματσάρα, ανατροπάρα και... ρωσικό χαρακίρι

Γιώργος Κούβαρης
Η Μπαρτσελόνα πραγματοποίησε επική ανατροπή από το -20 (57-77) του 31' και ύστερα από συγκλονιστικό ματς που κρίθηκε στην παράταση, πήρε τη νίκη απέναντι στην Ούνικς Καζάν (111-109) η οποία... αυτοκτόνησε. Ωραίος αλλά... μοιραίος ο Λορέντζο Μπράουν.

Ματσάρα με τα... όλα της διεξήχθη στο «Palau Blaugrana»!

Ένα παιχνίδι το οποίο είχε εξελιχθεί σε παράσταση για έναν ρόλο για 31 λεπτά καθώς η Ούνικς Καζάν ήταν το απόλυτο αφεντικό του αγώνα έχοντας προηγηθεί και με 20 πόντους διαφορά (57-77) αλλά η Μπαρτσελόνα όχι μόνο δεν παράτησε το παιχνίδι, αλλά κατάφερε να πραγματοποιήσει επική ανατροπή, να φέρει το ματς στα ίσια (94-94) με τη λήξη της κανονικής διάρκειας και στην παράταση να φτάσει στη νίκη ύστερα από συγκλονιστική εξέλιξη.

Ωραίος, αλλά... μοιραίος για την Καζάν ήταν ο Λορέντζο Μπράουν (27π., 9ασ., 7ριμπ., 2κλ.), καθώς αστόχησε τόσο στη λήξη της κανονικής διάρκειας για τη νίκη της ομάδας του, όσο και στη λήξη του έξτρα πενταλέπτου σε προσπάθεια για τρίποντο.

Για τους νικητές οι οποίοι μέτρησαν 42/44 βολές (!) ο Νίκολα Μίροτιτς μέτρησε 28 πόντους με 13/13 προσπάθειες από τη γραμμή της φιλανθρωπίας, ενώ ο Κάιλ Κούριτς είχε άλλους 24 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Το ματς

Ιδιαίτερα δυναμικό ήταν το ξεκίνημα της Ούνικς Καζάν και του Μάριο Χεζόνια, ο οποίος είχε πετύχει τους οκτώ πρώτους πόντους της ομάδας του με αποτέλεσμα να της δώσει αυτοπεποίθηση. Αυτό αποτυπώθηκε μέσα στο παρκέ καθώς η ρωσική ομάδα είχε τον έλεγχο του αγώνα (16-21 στο 7', 18-24 στο 8' και 22-28 στο 9') έχοντας πάρει τα ηνία από τον Κροάτη ο Τζον Μπράουν. Τελικά το δεκάλεπτο «έκλεισε» με την μικρότερη δυνατή διαφορά για λογαριασμό της Ούνικς (27-28) με την Μπαρτσελόνα να παίρνει προβάδισμα τριών πόντων (33-30) ένα λεπτό μετά την έναρξη της δεύτερης περιόδου.

Μπορεί τα πάντα να συνηγορούσαν στην ανατροπή και στο Καταλανικό «momenum» ωστόσο τα πράγματα έμελλε να ήταν τελείως διαφορετικά. Χάρη στην καλή της άμυνα, η ομάδα του Περάσοβιτς πραγματοποίησε σερί 11-0 (!) και πήρε προβάδισμα με 10 πόντους διαφορά (35-45 στο 17') έχοντας βάλει όλους τους παίκτες στην εξίσωση. Το ημίχρονο έφερε την Ούνικς στο +9 (37-46 με 13 πόντους του Τζον Μπράουν και άλλους 11 πόντους του Μάριο Χεζόνια) έχοντας 12/20 δίποντα, 5/11 τρίποντα, 7/9 βολές 7-3 ριμπάουντ, 7 ασιστ και μόλις 3 λάθη. Στον αντίποδα, η Μπαρτσελόνα (Μίροτιτς 9π., Κούριτς 7π.) ήταν πολύ άστοχη έξω από τα 6.75 μέτρα (3/10 τρίποντα) ενώ είχε υποπέσει και σε 9 λάθη.

H αντεπίθεση της Ούνικς Καζάν συνεχίστηκε και στην 3η περίοδο, έχοντας επιβάλλει πλήρως τον ρυθμό της! Αρχικά προηγήθηκε με +12 πόντους (39-51) ενώ στη συνέχεια εκτόξευσε τον δείκτη του του σκορ στο +20 (51-71 στο 28') έχοντας μπει για τα καλά στην εξίσωση του ματς και ο Λορέντζο Μπράουν (18π., 6ριμπ,, 6ασ. έως το 30'). Οι φιλοξενούμενοι έλεγχαν απόλυτα το ματς με αποτέλεσμα να κλείσουν το τρίτο δεκάλεπτο έχοντας διαφορά 17 πόντων (57-74).

Το +20 επανήλθε και στις αρχές της τελευταίας περιόδου ύστερα από τρίποντο του Μέιο (57-77 στο 31') αλλά ένα σερί 6-0 των γηπεδούχων κατέβασε τον δείκτη του σκορ στο 63-77 ύστερα από έξι αναπάντητους πόντους από Έξουμ και Γιοκουμπάιτις και λίγο αργότερα και στους 12 πόντους (69-81) στο 34' ύστερα από τρίποντα του Λιθουανού φόργουορντ, όπως επίσης και του Μίροτιτς. Πέντε λεπτά πριν από τη λήξη η διαφορά είχε μειωθεί ακόμα περισσότερο (73-84) καθώς η Μπαρτσελόνα δεν ήθελε να παρατήσει τόσο εύκολα τα όπλα. Με τρίποντο του Κούριτς στο 37' η διαφορά έπεσε και στους 8 πόντους (80-88) ενώ ένα λεπτό αργότερα και ύστερα από δύο σερί άστοχα τρίποντα της Ούνικς, το σκορ έγινε 82-88 στο 38'.

Στη συνέχεια το ματς έγινε πραγματικό «ροντέο». Με ένα παιδαριώδης λάθος του Κάνααν λίγο μετά την επαναφορά, ο Λαπροβίτολα «έγραψε» το 84-88 ενώ στην αμέσως επόμενη επίθεση της Ούνικς ο Λορέντζο Μπράουν αστόχησε σε τρίποντο αλλά διόρθωσε αμέσως την βιαστική επιλογή του με κλέψιμο στον Λαπροβίτολα για το 84-90 ενάμιση λεπτό πριν από το τέλος. Ο Γιοκουμπάιτις με λέι απ στο 39' διαμόρφωσε το 86-90 ενώ και πάλι η ομάδα του Περάσοβιτς αστόχησε σε τρίποντο του Χεζόνια. Στα 55'' ο Λαπροβίτολα με 2/2 βολές «έγραψε» το 88-90 ενώ ο Τζον Μπράουν με 2/2 βολές στα 50'' έδωσε εκ νέου προβάδισμα με +4 πόντους (88-92).

Στα 42'' ο Κάιλ Κούριτς ευστόχησε σε τρίποντο για το 91-92 ενώ στα 25'' ο Λορέντζο Μπράουν με άλλες 2/2 βολές έφερε και πάλι την Ούνικς Καζάν στο +3 (91-94). Στα 15'' ο Μίροτιτς με 3/3 βολές έφερε το ματς στα ίσια (94-94) ενώ και πάλι ο Λορέντζο Μπράουν δεν μπόρεσε να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του καθώς αστόχησε σε σουτ από μέση απόσταση ακριβώς με την εκπνοή της αναμέτρησης με αποτέλεσμα να οδηγηθεί το ματς στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο το ματς πήγαινε πόντο-πόντο και το σκορ άλλαζε συνεχώς χέρια (100-102 η Ούνικς, 103-102 η Μπαρτσελόνα στο 42', 103-104 η Ούνικς και 105-104 η Μπαρτσελόνα στο 43') καθώς επικρατούσε το... «καλάθι εσείς, καλάθι και εμείς». Σο 01:45 για το τέλος της παράτασης, ο Κάνααν αστόχησε σε τρίποντο, ενώ στην αμέσως επόμενη επίθεση της Μπαρτσελόνα ο Μίροτιτς αποβλήθηκε με πέντε φάουλ στο 01:35. Και πάλι. Δύο άστοχα σουτ της Ούνικς στην ίδια επίθεση με ένα λεπτό να απομένει για το τέλος, ενώ ακολούθησαν λάθος του Κούριτς σε προσπάθεια για λέι απ και... άστοχο λέι απ του Μπράουν στα 40''.

Ο Κάνααν με καλάθι στα 27'' έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με 105-106 ενώ στην ίδια φάση είχε καταλογιστεί φάουλ στον Τζεκίρι δίνοντας στον Σανλί δύο βολές για το 106-106 έχοντας ευστοχήσει στη μία από αυτές. Όμως ο Σμιτς πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και ο Γιοκουμπάιτις έδωσε προβάδισμα με 108-106 στην ομάδα του έχοντας ευστοχήσει σε λέι απ στα 15'' πριν από το τέλος και της παράτασης. Ο Κάνααν στα 14'' είχε δικαίωμα για τρεις βολές αλλά ευστόχησε μόλις σε μία από αυτές για το 108-107 στα 12'' πριν από τη λήξη της αναμέτρησης. Ο Γιοκουμπάιτις από τη πλευρά του είχε 2/2 βολές για το 110-107. Στα 6'' ο Λορέντζο Μπράουν «έγραψε» το 110-109 με δικό του «ζευγάρι» βολών, ο Κούριτς είχε 1/2 βολές στα 4'' για το 111-109 ενώ και πάλι ο Μπράουν αστόχησε σε προσπάθεια τριών πόντων για τη νίκη της ομάδας του.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στο τέταρτο δεκάλεπτο και στο επιμέρους 17-37 με το οποίο η Μπαρτσελόνα επέστρεψε από το -20 του 31' (57-77) και μπόρεσε να στείλει το ματς στην παράταση. Επίσης στα δύο άστοχα σουτ του Λορέντζο Μπράουν με τη λήξη τόσο της κανονικής διάρκειας όσο και της παράτασης, τα οποία θα μπορούσαν να χαρίσουν τη νίκη στην Ούνικς Καζάν.

Ο ΜVP: Ο Νίκολα Μίροτιτς δεν πέτυχε μόνο 28 πόντους έχοντας 3/6 δίποντα, 3/7 τρίποντα και 13/13 βολές, αλλά ήταν κομβικός στο τέλος, τόσο μ' ένα εύστοχο τρίποντο, όσο και με τις 3/3 βολές με τις οποίες έστειλε το ματς στην παράταση.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Λίγα πράγματα από τους Μέιο και Βοροντσέβιτς

ΟI ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Ο Κάιλ Κούριτς (24π., 5ριμπ.) ήταν ο δεύτερος πρωταγωνιστής του ματς πίσω από τον Μίροτιτς, ενώ κρίσιμα καλάθια πέτυχε και ο Ρόκας Γιοκουμπάιτις, ο οποίος τελείωσε το ματς με 15 πόντους.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Οι 42/44 βολές της Μπαρτσελόνα!

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα δύο άστοχα buzzer beater του Λορέντζο Μπράουν με τη λήξη της κανονικής περιόδου και του έξτρα πενταλέπτου.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Από τα παιχνίδια της EuroLeague που λες «να παίζουν για άλλες 10 μέρες». Πραγματική ματσάρα. Με ανατροπή, εναλλαγές στο σκορ, εναλλαγές συναισθημάτων και παίκτες με προσωπικότητα να κάνουν την διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 27-28, 37-46, 57-74, 94-94 (κ.δ.), 111-109 (παρ.)

@Photo credits: EuroLeague