Ρεάλ - Ζάλγκιρις 95-82: Οι Λιθουανοί έβαλαν δύσκολα στην «βασίλισσα» για 32 λεπτά

Γιώργος Κούβαρης
Η Ρεάλ Μαδρίτης τα... βρήκε σκούρα απέναντι στην ουραγό Ζάλγκιρις Κάουνας ωστόσο κατάφερε να νικήσει με 95-82 και να «πιάσει» ξανά την Μπαρτσελόνα στην 2η θέση της κατάταξης. Στο 0-9 οι Λιθουανοί πριν υποδεχτούν τον Παναθηναϊκό (16/11, 20:00).

Το τελικό σκορ λέει τη μισή αλήθεια. Όντως η Ρεάλ ήταν καλύτερη από την Ζάλγκιρις στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και έφτασε δίκαια στη νίκη.

Η άλλη μισή αλήθεια έχει να κάνει με το ανταγωνιστικό πρόσωπο που παρουσίασε η λιθουανική ομάδα για 32 λεπτά καθώς ήταν μέσα στο ματς και σε απόσταση μίας κατοχής (75-72) από τους Μαδριλένους. Όμως στο τέλος «λύγισε» και δεν μπόρεσε να φανεί περισσότερο ανταγωνιστική με αποτέλεσμα να παραμείνει χωρίς νίκη στην φετινή EuroLeague φτάνοντας στις 9 ήττες σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Αντίθετα η Ρεάλ ανέβηκε στο 7-2 και «έπιασε» εκ νέου την Μπαρτσελόνα στην 2η θέση της κατάταξης, έχοντας μία νίκη λιγότερη από την πρωτοπόρο Αρμάνι Μιλάνο. Ο Γιαμπουσέλε με 15 πόντους και 6 ριμπάουντ ήταν ο καλύτερος του παρκέ, ενώ ο Σέρχιο Γιουλ ήταν εκείνος που έβαλε μία και καλή τέλος στα όνειρα των φιλοξενούμενων για κάτι καλύτερο στο «WiZink Center» έχοντας 13 πόντους. Από την Ζάλγκιρις που περιμένει πλέον τον Παναθηναϊκό την ερχόμενη Τρίτη (16/11, 20:00) στο Κάουνας, πρώτος σκόρερ ήταν ο Τάιλερ Κάβανο με 14 πόντους.

Το ματς

Το αρχικό 8-0 της Ρεάλ δεν... πτόησε ιδιαίτερα την Ζάλγκιρις καθώς κατάφερε να μειώσει σε 10-9 στο 4' αλλά από εκείνο το σημείο και μετά έπαθε... μπλακ άουτ χάρη στην πολύ καλή άμυνα των γηπεδούχων οι οποίοι με επιμέρους 10-2 έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπο στο +9 (20-11). Κάποια τρίποντα από Ουέμπστερ, Ουλάνοβας και Μιλάκνις «ψαλίδισαν» την διαφορά στην 3η περίοδο (24-20 στο 13') αλλά και πάλι οι γηπεδούχοι είχαν τις απαντήσεις για το +8 (32-24 στο 16') και στη συνέχεια για το +15 (47-32) τρία λεπτά πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Σ' εκείνο το σημείο τα πάντα έμοιαζαν να τελειώνουν ωστόσο οι Λιθουανοί είχαν τις δυνάμεις και το σθένος να επιστρέψουν στο παιχνίδι και με επιμέρους 13-4 σε διάστημα τριών λεπτών να μειώσουν σε 51-45 με τη λήξη του πρώτου μισού στο ματς. Ο Λεκαβίτσιους (8π.) και ο Μπλάζεβιτς (8π.) ήταν εκείνοι που προσπαθούσαν να κρατήσουν «ζωντανή» την ομάδα τους στο ματς.

Στην 3η περίοδο οι Μαδριλένοι μπόρεσαν και πάλι να προηγηθούν με +11 πόντους (62-51 στο 24') αλλά με νέο επιμέρους 14-5 η Ζάλγκιρις έφτασαν σε απόσταση ενός καλαθιού (67-65) πριν κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο στο 75-70 υπέρ των γηπεδούχων. Η ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς πλησίασε εκ νέου σε απόσταση μίας κατοχής λίγο μετά την έναρξη της τελευταίας περιόδου (75-72 στο 32') αλλά με ηγέτη τον Σέρχιο Γιουλ η Ρεάλ πραγματοποίησε ένα 11-3 και και έφτασε και πάλι σε διψήφια διαφορά (86-75) πέντε λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα. Αυτό ήταν. Έκτοτε δεν υπήρξε επιστροφή για την Ζάλγκιρις η οποία γνώρισε την 9η ήττα της σε ισάριθμα ματς της EuroLeague.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στην 4η περίοδο όταν η Ρεάλ κατάφερε να μετατρέψει το «ρευστό» 75-72 του 32' σε 86-75 στο 35' έχοντας πραγματοποιήσει επιμέρους σκορ 11-3 σε διάστημα τριών λεπτών.

O MVP: Ο Γκερσόν Γιαμπουσέλε ήταν... παντού έχοντας 15 πόντους με 7/10 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 1 ασίστ, 1 τάπα και 1 λάθος σε 24 λεπτά.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ιδιαίτερα άστοχος ο Ζόραν Ντράγκιτς έχοντας 2/9 εντός παιδιάς.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Λίγο... απ' όλα έκανε ο Τομά Ερτέλ 12 πόντους, 5 ασίστ, 2 ριμπάουντ και 2 λάθη σε 18 λεπτά.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: To εντυπωσιακό 65% της Ρεάλ στα δίποντα (26/40) αλλά και το γεγονός ότι οι παίκτες του Λάσο υπέπεσαν σε μόλις 8 λάθη έχοντας μοιράσει 21 ασίστ!

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Ο 18χρονος Τρίσταν Βούκσεβιτς έκανε το κάρφωμα της χρονιάς καθώς... έβαλε μέσα στο καλάθι και τον Μάρεκ Μπλάζεβιτς ο οποίος... νόμιζε ότι μπορούσε να τον σταματήσει.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Είναι αυτό που λένε. Ήθελε η Ζάλγκιρις, αλλά στο τέλος δεν... μπορούσε. Ουσιαστικά φαινόταν ότι η Ρεάλ θα έβρισκε ένα δίλεπτο-τρίλεπτο να ανοίξει την διαφορά και να «καθαρίσει» με τη νίκη. Ιδιαίτερα ανεβασμένοι και βελτιωμένοι οι Λιθουανοί μετά και τις προσθήκες πριν υποδεχτούν τον Παναθηναϊκό.

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 51-45, 75-70, 95-82

@Photo credits: Euroleague