Μονακό - ΤΣΣΚΑ 97-80: Ο Μάικ Τζέιμς πήρε την εκδίκησή του!

Η Μονακό γύρισε από το -22 (13-35, 13') και πανηγύρισε τεράστια νίκη επί της ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 97-80 στο Πριγκιπάτο!

Ο Μάικ Τζέιμς το προανήγγειλε στις αρχές Οκτώβρη, έπειτα από τη νίκη της Μονακό επί του Παναθηναϊκού στην πρεμιέρα της EuroLeague. «Εκδίκηση...». Βαριά λέξη το δίχως άλλο. Ο Αμερικανός γκαρντ είχε κυκλώσει το αποψινό ματς απέναντι στην ΤΣΣΚΑ που τον είχε θέσει εκτός ομάδας λόγω της κόντρας του με τον Δημήτρη Ιτούδη, που τον υποχρέωσε να προπονείται με τη β' ομάδα κι εν συνεχεία τον άφησε ελεύθερο, πριν υπογράψει στους Μονεγάσκους.

Και μπορεί οι Ρώσοι να προηγήθηκαν με διαφορά 22 πόντων στις αρχές της β' περιόδου (13-35, 13'), εντούτοις η πρωτάρα Μονακό ήταν εκείνη που πανηγύρισε στο φινάλε, ολοκληρώνοντας τη μεγάλη ανατροπή και ανεβαίνοντας στο 4-3 στην κατάταξη. Όσον αφορά τον Τζέιμς, σημείωσε 10 πόντους με 2/4 βολές, 4/8 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 8 ασίστ, 2 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα, 4 κερδισμένα φάουλ, 3 λάθη και 14 βαθμούς στο PIR στα 29:22 που έμεινε στο παρκέ.

Ο αγώνας

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας κυριάρχησε στα πρώτα λεπτά του αγώνα με τη Μονακό και προηγήθηκε νωρίς-νωρίς με διψήφια διαφορά πόντων όταν ο Βόιτμαν διαμόρφωσε το 4-15 στο 4'53", κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο υπέρ της 13-25. Μάλιστα η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη έκανε σερί 10-0 στο δεύτερο δεκάλεπτο και ο Κένεθ Φαριντ εκτόξευσε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (+22), κάνοντας το 13-35 στο 13'.

Οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 39-52, έχοντας ως σημείο αναφοράς στην επίθεση τον Ουίλ Κλάιμπερν και σουτάροντας 7/11 τρίποντα! Παρ' όλα αυτά, οι Μονεγάσκοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Αντίθετα, βελτίωσαν τα ποσοστά τους, εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία της ΤΣΣΚΑ και πήραν κεφάλι στο σκορ για πρώτη φορά με τον Ντουέιν Μπέικον (60-59, 27'). Η Μονακό βρήκε ρυθμό στην επίθεση μέσα από την πιεστική άμυνά της, ανεβάζοντας συνεχώς τη διαφορά και φτάνοντας στη νίκη με 97-80, κάνοντας επιμέρους σκορ 58-28 στο δεύτερο ημίχρονο!

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στην αντίδραση της Μονακό στο β' ημίχρονο, εκεί όπου οι Μονεγάσκοι έκαναν επιμέρους σκορ 58-28, έχοντας έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.

Ο MVP: Ο Ντόντα Χολ έκανε τη διαφορά για την Μονακό, έχοντας 17 πόντους (1/1 βολ., 8/9 δίπ.), 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 μπλοκ και 2 λάθη σε 31:13.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Ντανίλο Άντουσιτς βοήθησε τη Μονακό με 16 πόντους (8/9 βολές, 1/3 δίποντα, 2/5 τρίποντα).

Ο «ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ»: Ο Ντάνιελ Χάκετ είχε 2/7 σουτ, 2 λάθη και 1 ριμπάουντ σε 17:16.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η απίθανη ανατροπή της Μονακό στο δεύτερο ημίχρονο.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 21 λάθη της ΤΣΣΚΑ, 10 περισσότερα από τη Μονακό (11).

Τα δεκάλεπτα: 13-25, 39-52, 67-64, 97-80.