H Ρεάλ έκανε... πλάκα στην Εφές και έστειλε μήνυμα από νωρίς

Γιάννης Σταυρουλάκης
Η Ρεάλ Μαδρίτης έστειλε μήνυμα προς πάσα κατεύθυνση, επικρατώντας εύκολα της Εφές με 82-69 κι ενώ η διαφορά κυμαινόταν σταθερά στους 20 πόντους για την ομάδα του Πάμπλο Λάσο.

Το καλεντάρι της πρεμιέρας στην EuroLeague έστειλε την πρωταθλήτρια Ευρώπης, Εφές στο WiZink Center απέναντι στη Ρεάλ Μαδρίτης, εκεί όπου η «Βασίλισσα» νίκησε εύκολα τους Τούρκους κι έδειξε πως η ανανέωση που επιχειρεί ο Πάμπλο Λάσο βρίσκεται στον σωστό δρόμο.

Οι νεοαποκτηθέντες Γκέρσον Γιαμπουσέλε, Τομά Ερτέλ μαζί με τον Έντι Ταβάρες έκαναν τη διαφορά για τους Μαδριλένους που προηγήθηκαν με 21 πόντους (41-20) μόλις στο 13:21, δίχως να απειληθούν σε κανένα σημείο του αγώνα από τους φιλοξενούμενους!

Είναι χαρακτηριστικό πως η Ρεάλ Μαδρίτης έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ της 32-15, έχοντας 9/13 δίποντα (69.2%), 4/10 τρίποντα (40%), 11 ριμπάουντ και 6 ασίστ απέναντι στην Εφές που σημείωσε 2/8 δίποντα και έκανε 6 λάθη σε αυτό το διάστημα.

Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Αταμάν ήταν να μαζέψει τη διαφορά στο τελικό 82-69, κάνοντας επιμέρους σκορ 14-21 στο τέταρτο δεκάλεπτο.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στο δυναμικό ξεκίνημα της Ρεάλ που δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης στην Εφές. Η διαφορά κυμάνθηκα κοντά στους 20 πόντους στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα.

Ο ΜVP: Ο Έντι Ταβάρες αποτελεί και φέτος σημείο αναφοράς στο παιχνίδι της Ρεάλ Μαδρίτης, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 13 πόντους, 12 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κοψίματα και 24 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Ροντρίγκ Μπομπουά τελείωσε τον αγώνα με 1/10 σουτ και 2 λάθη.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Πολύ καλή εμφάνιση από τον Γκέρσον Γιαμπουσέλε με 15 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ σε 27:59.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 42 ριμπάουντ της Ρεάλ αντί 18 της Εφές!

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η εξαιρετική εμφάνιση των νεοαποκτηθέντων Ερτέλ (ειδικά στις αρχές του ματς) και Γιαμπουσέλε.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η Ρεάλ Μαδρίτης επέβαλε τον ρυθμό της από τα πρώτα λεπτά του ματς, σούταρε με καλά ποσοστά κι έχτισε από νωρίς διαφορά ασφαλείας απέναντι στην Αναντολού Εφές που φάνηκε κατώτερη των περιστάσεων.

Τα δεκάλεπτα: 32-15, 50-35, 68-48, 82-69.