Ελιτζούρ Χολόν – Εσπερίδες 78-73: Ήττα με... ελπίδες για πρόκριση στο EuroCup

Οι Εσπερίδες γνώρισαν την ήττα από την Ελιτζούρ Χολόν με 78-73 για τα προκριματικά του EuroCup Γυναικών, ωστόσο επιστρέφουν στην έδρα τους για να κυνηγήσουν κάθε πιθανότητα για τους ομίλους.

Οι Εσπερίδες φεύγουν από το Ισραήλ με ένα "ανώδυνο" -τουλάχιστον προς το παρόν- αρνητικό αποτέλεσμα. Στο πρώτο ματς για τα προκριματικά του EuroCup Γυναικών ηττήθηκαν από την Ελιτζούρ Χολόν με 78-73 και θα διεκδικήσουν την είσοδό τους επιχειρώντας να καλύψουν αυτή τη διαφορά στο εντός έδρας παιχνίδι.

Οι παίκτριες του Σόφτση είχαν δυναμικό ξεκίνημα στον αγώνα κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με 11-22, ωστόσο στη συνέχεια είδαν τις Ισραηλινές να γέρνουν τη ζυγαριά προς το μέρος τους για το 30-34 του ημιχρόνου. Οι Εσπερίδες πήραν ξανά τον έλεγχο, όχι όμως μέχρι και το τέλος της αναμέτρησης που βρήκε τις γηπεδούχες νικήτριες.

Για την Ελιτζούρ Χολόν του πολύ κλειστού ροτέισον, η Κόρτνεϊ Χαρτ ήταν πρώτη σκόρερ με 21. Από εκεί και πέρα, για την ομάδα της Καλλιθέας, η Βιργιόχε σημείωσε 20 πόντους με 10 ριμπάουντ, η Τοεάινα 19 πόντους (συν 9 ριμπάουντ), όσους και η Χίγκινς παρά τα 5 φάουλ.

Τα δεκάλεπτα: 11-22, 30-34, 56-54, 78-73

Εσπερίδες (Σόφτσης): Μπενέκη 2, Χίγκινς 19(2), Κασάπογλου 7(1), Λουκάτου, Τοεαϊνα 19, Μπουζαντζιν 6, Γασπαράτου, Γούναρη, Κορρέ, Βιργιόχε 20.