Βίρτους Μπολόνια - Γκραν Κανάρια 70-68: Πήρε το θρίλερ με την πρωτοπόρο (vid)

Η Βίρτους Μπολόνια ήταν η μεγάλη νικήτρια στο... θρίλερ με την Γκραν Κανάρια επικρατώντας 70-68 στην έδρα της με κεντρικά πρόσωπα τους Σενγκέλια και Χάκετ.

Η Βίρτους άντεξε στο ξέσπασμα της πρωτοπόρου Γκραν Κανάρια και κατάφερε να πάρει τη νίκη με 70-68 για την 17η αγωνιστική του EuroCup.

Έχοντας μοιραστεί από ένα δεκάλεπτο στο πρώτο ημίχρονο, Βίρτους και Γκραν Κανάρια θα έπαιζαν τα «χαρτιά» τους στο δεύτερο μισό, προκειμένου να αναδειχθεί ο μεγάλος νικητής στην μεταξύ τους αναμέτρηση. Οι Ιταλοί κατάφεραν να μπουν στην καθοριστική περίοδο με προβάδισμα 4 πόντων (51-47), ωστόσο είδαν τους φιλοξενούμενους να τρέχουν επιμέρους 10-4 και να αναπτερώνουν τις ελπίδες τους.

Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν άψογα την πίεση και έφτασαν στην νίκη με 70-68 με πρωταγωνιστές τους Σενγκέλια και Χάκετ στα τελευταία λεπτά.

Ο Ντάνιελ Χάκετ ολοκλήρωσε το παιχνίδι στους 14 πόντους με 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Σενγκέλια είχε 11 πόντους με 9 ριμπάουντ και οι Ουίμς και Ζάιτεχ σκόραραν από 10. Για την Γκραν Κανάρια, ο Ένις ήταν το πρώτο «βιολί» με 19 πόντους και ο Μπαλκερόφσκι είχε 12.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 36-35, 51-47, 70-68