Λοκομοτίβ - Ζαλγκίρις 80-50 (vid)

Η Λοκομοτίβ Κουμπάν (6-1) του Γιώργου Μπαρτζώκα έδειξε στη Ζαλγκίρις (3-4) του Ίαν Βουγιούκα πως παίζεται το μπάσκετ. Η νίκη με 80-50 έφερε και την πρόκριση στο Top 16 για την ομάδα του Κράσνονταρ.

Η Λοκομοτίβ Κουμπάν έπαιξε καταπληκτικό μπάσκετ σε μία ακόμη αναμέτρηση στην Ευρωλίγκα και διέλυσε τη Ζαλγκίρις Κάουνας με 80-50. Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα σφράγισε την πρόκρισή της στο Top 16.

Οι γηπεδούχοι επέβαλλαν πλήρως το ρυθμό τους από το ξεκίνημα του αγώνα και μάλιστα βρέθηκαν στο +36 (53-17, 20')!

Η διαφορά μεγάλωσε ακόμη περισσότερο στην τρίτη περίοδο (68-27, 31΄) με τους γηπεδούχους απλά να κατεβάζουν... ταχύτητα προς το τέλος του ματς.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Λοκομοτίβ έκανε τα πάντα στο παρκέ, πάρα πολύ καλύτερα από τη Ζαλγκίρις.

Σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες οι γηπεδούχοι ήταν ανώτερι, ξεχωρίζοντας τα τρίποντα που τα ποσοστά ήταν 37%-18%. Η «Λόκο» είχε 94% στις βολές με 17/18.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ράιαν Μπρόκχοφ σε 24:27 είχε 12 πόντους (2/5δ., 1/1τρ., 5/5β.), 9 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, μία ασίστ κι ένα λάθος (ranking 25).

Ο Βίκτορ Κλαβέρ πέτυχε double double με 10 πόντους και 10 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Με εξαίρεση τον Βουγιούκα (15π., 6ρ.) όλοι οι παίκτες της Ζαλγκίρις ήταν τραγικοί!

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Η Ζαλγκίρις ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο με καλάθι του Βουγιούκα και στη συνέχεια έμεινε για 7:32 χωρίς πόντο με αποτέλεσμα το 28-16 να μετατραπεί σε 46-16 με σερί 18 αναπάντητων πόντων.

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Οι γηπεδούχοι την επιστροφή του Άντονι Ράντολφ. Ανέτοιμος ο Αμερικανός, αλλά υγιής.

Η Ζαλγκίρις κρατά το dvd του αγώνα και το κάνει 12 αντίγραφα, ένα για κάθε παίκτη.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Λοκομοτίβ τίποτα απολύτως ενώ η Ζαλγκίρις τα πάντα!

Τα δεκάλεπτα: 28-14, 53-17, 65-27, 80-50