Ολυμπιακός - ΑΕΚ 27-25: Ο τίτλος της Handball League θα κριθεί στο ΟΑΚΑ

Ο Νιοκάς

Ο Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή έβγαλε ξανά αντίδραση, νίκησε την ΑΕΚ με 27-25 στην Ηλιούπολη και πλέον ο τίτλος στη Handball League θα κριθεί σε 5ο τελικό στο ΟΑΚΑ.

Ο Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή νίκησε την ΑΕΚ με 27-25 στην Ηλιούπολη και ο τίτλος στη Handball League θα κριθεί σε 5ο τελικό στο ΟΑΚΑ, την Τετάρτη (31/5).

Για 4ο διαδοχικό τελικό μίλησε η δύναμη της έδρας με τους πρωταθλητές να κάνουν το 2-2, μένοντας ζωντανοί στη μάχη τίτλου. Στην αντίπερα όχθη η ΑΕΚ επιχείρησε τη μεγάλη ανατροπή στο τελευταίο κομμάτι του τελικού, όταν βρέθηκε να χάνει με 23-17 στο 45', αλλά μείωσε σε δύο περιπτώσεις στο γκολ (24-23 και 25-24), όμως δεν τα κατάφερε.

Με ξεσπάσματα στο +4 ο Ολυμπιακός στο ημίχρονο

Η κρισιμότητα του αγώνα φαινόταν στις προσπάθειες των παικτών. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 3-1, με την ΑΕΚ να ισοφαρίζει 3-3 στο 7ο λεπτό, όμως διατήρησαν σταθερά την πρωτοπορία.

Βρίσκοντας λύσεις περιφερειακά από τον Νιοκάς, αλλά και τον Καραμπουρνιώτη από τη θέση του πίβοτ, ξέφυγαν με 7-4, με τον Βαγγέλη Αραμπατζή να νικά δύο φορές τον Μπάουερ και να μειώνει για την ΑΕΚ σε 7-6 (13').

Οι «ερυθρόλευκοι» διατήρασαν διαφορά δύο γκολ, αλλά την ΑΕΚ να ισοφαρίζει με τους Μαντάλινιτς και Λέμος σε 11-11. Η είσοδος του Κοτανίδη, αντί του Μπάουερ, έδωσε πνοή αμυντικά στον Ολυμπιακό, που με ένα νέο ξέσπασμα έφθασε στο 14-11 (24') και έκλεισαν το ημίχρονο στο 16-12.

Από το +6, στην επιστροφή της ΑΕΚ και τον Μπάουερ

Η εικόνα δεν άλλαξε μέχρι τα μισά του β' ημιχρόνου. Ο Ολυμπιακός με καλή αμυντική λειτουργία συντήρησε διαφορά τριών, τεσσάρων γκολ και με σερί 4-0 έφθασε στο 23-17 στο 45ο λεπτό.

Όμως και πάλι οι παίκτες του έδειξαν σημάδια κούρασης και τα γρήγορα γκολ των Μαντάλινιτς και Ηλιούπουλου (23-19) σήμαναν την αντεπίθεσυη της ΑΕΚ. Ο Βαγγέλης Αραμπατζής μείωσε σε 24-23 (54'), αλλά η επιστροφή τού Τόμας Μπάουερ στον αγώνα αποδείχθηκε καθοριστική.

Ο αυστριακός τερματοφύλακας είχε δύο αποκρούσεις με το σκορ στο 25-23, ο Χρήστος Κεδέρης τον νίκησε για το 25-24 (57:31), όπως και ο Τέπιτς για το 26-25 (58:35), όμως η βουτιά από τον Καραμπουρνιώτη και το πέναλτι από τον Παπαδιονυσίου, έδωσε την ευκαιρία στον Παπαδόπουλο να κάνει το 27-25.

Η ΑΕΚ είχε μια τελευταία ευκαρία να μείνει στον αγώνα, στα 59:40 ο Μαντάλινιτς θέλησε να περάσει την μπάλα με λόμπα πάνω από τον Μπάουερ, σε εκτέλεση πέναλτι, όμως ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων διάβασε τη σκέψη του ίντερ της ΑΕΚ, πραγματοποιώντας την επέμβαση μέσα σε αποθέωση.

bauer

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 6-4,8-7, 11-10, 14-12, 16-12 (ημ.), 18-14, 20-17, 23-17, 24-20, 25-23, 27-25

Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή ( Νίκος Γραμματικός): Κοτανίδης, Νιοκάς 5, Καραμπουρνιώτης 3, Παπαβασίλης 4, Κανδύλας, Μπάγιος 1, Παπαδόπουλος 4, Δομπρής 2, Mπουρζέ, Πασσιάς, Μοντόρο 3, Σλαβούλιτσα, Οστρούτσκο 4, Γκράτζαν 1, Μιχαηλίδης, Μπάουερ.

ΑΕΚ (Αλέξης Αλβανός): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 5, Τικ 1, Ζίβκοβιτς, Μαντάλινιτς 4, Νικολαϊδης, Τσέπιτς 1, Αλμέιδα 2, Ηλιόπουλος 5, Παπαδιονυσίου 1, Λιάπης, Άρσιτς, Σόκολιτς, Ρογκούλσκι 2, Λέμος 2, Κεδέρης 2.

Διαιτητές: Νάσκος- Χαρίτσος, Δίλεπτα: 2-3, Πέναλτι: 3/3-2/2