ΑΕΚ - Ολυμπιακός 23-19: Προβάδισμα τίτλου στη Handball Premier

Ο Μαντάλινιτς

H ΑΕΚ νίκησε τον Ολυμπιακό/Όμιλο Ξυνή με 23-19 στο ΟΑΚΑ, κάνοντας το 2-1 στους τελικούς της Handball Premier και είναι αυτή που έχει δύο match ball για τον τίτλο.

Με τον Ιβάν Μάτσκεβιτς να πραγματοποιεί μεγάλη εμφάνιση κάτω από την εστία και τον Στίπε Μαντάλινιτς να εκτελεί στην επίθεση, η ΑΕΚ νίκησε τον Ολυμπιακό/Όμιλο Ξυνή με 23-19 στο ΟΑΚΑ, κάνοντας το 2-1 στους τελικούς της Handball Premier.

Η ΑΕΚ και στον 2ο εντός έδρας τελικό εκμεταλλεύτηκε τη δύναμη της έδρας της, πέτυχε το 2-1 στη σειρά των τελικών και τώρα έχουν δύο ευκαιρίες να επιστρέψουν στην κορυφή της Handball Premier, ρίχνοντας από αυτή τους «ερυθρόλευκους».

Ο Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή καλείται την Παρασκευή (26/5) να ισοφαρίσει τη σειρά στην Ηλιούπολη, αν θέλει να επιστρέψει στην αίθουσα «Γ. Κασιμάτης» στο ΟΑΚΑ στις 31 Μαΐου και να δικδικήσει το πρωτάθλημα σε 5ο τελικό.

Η ΑΕΚ πέρα από την ομαδική δουλειά είχε δύο μεγάλους πρωταγωνιστές. Ο Λευκορώσος τερματοφύλακας Ιβάν Μάτσκεβιτς ήταν ξανά εντυπωσιακός, τελειώνοντας τον αγώνα με ποσοστό επεμβάσεων 53% (21/40) Στην επίθεση το μεγάλο όπλο, ο Στίπε Μαντάλινιτς ήταν ασταμάτητος στο 2ο ημίχρονο, έχοντας για άξιο συμπαραστάτη και τον Θέμη Ηλιόπουλο.

Ο αγώνας ουσιαστικά κρίθηκε μετά το 35ο λεπτό, όταν η ΑΕΚ κράτησε τον Ολυμπιακό χωρίς γκολ για 14 λεπτά και με σερί 7-0 προηγήθηκε 19-11.

matchkevic

Ο αγώνας

Με τον Ιβάν Μάτσκεβιτς να ξεκινά με τρεις αποκρούσεις η ΑΕΚ προηγήθηκε 2-0 και 3-1. Ο Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή με γκολ των Παπαβασίλη και Δομπρή ισοφάρισε 4-4 στο 10ο λεπτό.

Με τον Μάτσκεβιτς να φθάνει στις εννέα αποκρούσεις στο 22', η ΑΕΚ συνέχισε να κρατά την πρωτοπορία, 8-6. Αμέσως μετά ο Κεδέρης έχασε την ευκαιρία να δώσει προβάδισμα τριών γκολ στην ΑΕΚ με τον Κοτανίδη να τον νικά σε εκτέλεση πέναλτι.

Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 8-7, όμως ο Μάτσκεβιτς με τη 10η απόκρουση, σε εκτέλεση πέναλτι του Παπαδόπουλου, στέρησε στους γηπεδούχους τη δυνατότητα να ισοφαρίσουν (27').

Κάτι που πέτυχαν μετά οι φιλοξενούμενοι με τον Μοντόρο (8-8) και το πέναλτι από τον Οστρούτσκο με τη συμπλήρωση του 30ού λεπτού. Με τον Στίπε Μαντάλινιτς να μπαίνει φουριόζος στο 2ο ημίχρονο και να πετυχαίνει τέσσερα γκολ, η ΑΕΚ προηγήθηκε 15-11 στο 40ό λεπτό.

Ηταν το σημείο απόλυτης κυριαρχίας για την Ενωση, ο Μαντάλιτς συνέχισε να σκοράρει (18-11), με τον Πάτρικ Λέμος να κάνει το 19-11 στο 48' μέσα σε αποθέωση.

Ο Παπαβασίλης σταμάτησε το 7-0 των γηπεδούχων, ο Ολυμπιακός μείωσε σε 19-14 (51') και σε 22-19 με τον Καραμπουρνιώτη (57'), με τον Αλμέιδα να διαμορφώνει το τελικό 23-19. .

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 4-4, 6-6, 7-6, 8-6, 9-9 (ημχ), 12-11, 15-11, 18-11, 19-13, 21-17, 23-19

ΑΕΚ (Αλβανός): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής, Τικ 1, Ζίβκοβιτς, Μαντάλινιτς 8, Νικολαϊδης, Τσέπιτς 1, Ηλιόπουλος 6, Παπαδιονυσίου 1, Λιάπης 1, Άρσιτς, Σόκολιτς, Τσιτομπί, Αλμέιδα 2, Λέμος 3, Κεδέρης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γραμματικός): Κοτανίδης, Νιοκάς 1, Καραμπουρνιώτης 3, Παπαβασίλης 5, Κανδύλας, Μπάγιος, Παπαδόπουλος 1, Δομπρής 3, Mπουρζέ, Πασσιάς 2, Μοντόρο 3, Σλαβούλιτσα, Οστρούτσκο 1, Γκράτζαν, Μιχαηλίδης, Μπάουερ
Διαιτητές: Τζαφερόπουλος- Μπέτμαν, Δίλεπτα: 3-3, Πέναλτι: 3/4-2/3.