Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή - ΑΕΚ 28-24: Έβγαλε αντίδραση, ισοφάρισε τους τελικούς της Handball Premier

Ο Ολιβιέ Νιοκάς για τον Ολυμπιακό

Ο Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή εκμεταλλεύτηκε την έδρα του για να νικήσει την ΑΕΚ με 28-24 και να ισοφαρίσει σε 1-1 την σειρά των τελικών της Handball Premier.

Ο Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή έβγαλε αντίδραση και οι τελικοί στη Handball Premier βρίσκονται και πάλι στην ισορροπία. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν της ΑΕΚ με 28-24 στο γυμναστήριο Ηλιούπολης, ισοφάρισαν σε 1-1 των τελικών, που μεταφέρονται στην αίθουσα «Γ. Κασιμάτης» στο ΟΑΚΑ τη Δευτέρα (22/5).

Αυτή τη φορά οι «ερυθρόλευκοι» μπόρεσαν να επιβάλουν το δικό τους ρυθμό, να απενεργοποιήσουν το μεγάλο επιθετικό όπλο της ΑΕΚ, τον Στίπε Μαντάλινιτς και παράλληλα να βρουν επιθετικά λύσεις, όπως ο Ολιβιέ Νιοκάς, που σημείωσε εννέα γκολ.

Από τη δική της πλευρά η ΑΕΚ αντιμετώπισε προβλήματα στο ρυθμό της, προσπάθησε μέχρι ένα σημείο να παίξει με τους πίβοτ, στο μεγαλύτερο μέρος του β' ημιχρόνου «κόλλησε» επιθετικά, στο τελευταίο προσπάθησε να επιστρέψει από διαφορές έξι και επτά γκολ, αλλά δεν τα κατάφερε.

bauer

Μετά το 5ο λεπτό ο Ολυμπιακός άρχισε να ανοίγει την ψαλίδα στο σκορ, κάνοντας το 7-3 (11'). Η ΑΕΚ μείωσε στο γκολ (8-7, 9-8), όμως οι γηπεδούχοι βρέθηκαν και πάλι σε απόσταση τριών και τεσσάρων γκολ, με τον Σλαβούλιτσα να διαμορφώνει το 15-10 στο 1ο ημίχρονο.

Ο Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή κρατώντας την ΑΕΚ μόλις στα τρία γκολ μέχρι το 40', προηγήθηκε με 20-13 (41΄) και 23-15 στο 48'. Από εκείνο το σημείο και μετά οι φιλοξενούμενοι θέλησαν να παίξουν πιο επιιθετική άμυνα, οι γηπεδούχοι σαν να πίστεψαν πως ο αγώνας τελείωσε, αποτέλεσμα η ΑΕΚ να μειώσει 25-22 με τον Αραμπατζή (57:56), όμως τα γκολ των Νιοκάς και Κανδύλα (27-22) έκοψαν κάθε όρεξη των «κιτρινόμαυρων».

Τα πεντάλεπτα: 4-3, 6-3, 8-6, 10-8, 12-9, 15-10 (ημχ), 17-12, 19-13, 21-14, 24-16, 24-20, 28-24

Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή (Γραμματικός): Κοτανίδης, Νιοκάς 9, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης 1, Κανδύλας 1, Μπάγιος 2, Παπαδόπουλος 2, Δομπρής 3, Mπουρζέ, Πασσιάς 1, Μοντόρο 4, Σλαβούλιτσα 2, Οστρούτσκο 1, Γκράτζαν 1, Μιχαηλίδης, Μπάουερ

ΑΕΚ (Αλβανός): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 3, Τικ, Ζίβκοβιτς 1, Μαντάλινιτς 2, Νικολαϊδης, Τσέπιτς, Ηλιόπουλος 2, Παπαδιονυσίου 6, Λιάπης 1, Άρσιτς, Σόκολιτς 1, Τσιτομπί 1, Ρογκούλσκι 1, Λέμος 6, Κεδέρης.
Διαιτητές: Φωτακίδης- Κινατζίδης, Δίλεπτα: 4-1, Πέναλτι: 1/1-1/1