«Άναψαν» τα αίματα στο Αλβανία - Βουλγαρία (vid)

Ανδρέας Σουλάι
asani

Μια σύρραξη που λίγο έλειψε να ξεφύγει, είχε η φιλική αναμέτρηση ανάμεσα στην Αλβανία και τη Βουλγαρία.

Χωρίς να πατήσει το πόδι στο γκάζι, η Αλβανία του Σιλβίνιο επικράτησε εύκολα του Ντεσπόντοφ του ΠΑΟΚ με 2-0 στα Τίρανα, σε έναν αγώνα φιλικού χαρακτήρα. Οι Αλβανοί που βρίσκονται με το ένα πόδι στο Euro, μετά τη μεγάλη νίκη με 3-0 απέναντι στην Τσεχία, αγωνίστηκαν με αρκετές αλλαγές, με τον Λάτσι που έχει περάσει από τις ακαδημίες του Ολυμπιακού, να σκοράρει και να ανοίγει το σκορ απέναντι στους Βούλγαρους.

Παρότι το παιχνίδι ήταν φιλικό, λίγο έλειψε να ξεφύγει η κατάσταση. Αφορμή ήταν ένα φάουλ του Γιασίρ Ασάνι στον Πετκόφ στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου. Ο Αλβανός εξτρέμ φάνηκε να χτυπά χαμηλά τον Βούλγαρο ο οποίος αφού σηκώθηκε, έπιασε από τον λαιμό τον αντίπαλο του.

Η κατάσταση ωστόσο δεν συνεχίστηκε, καθώς τόσο οι Αλβανοί, όσο και οι Βούλγαροι, μπήκαν στη μέση και έσβησαν τη... φωτιά, με τους τόνους πάντως να μην πέφτουν ιδιαίτερα, καθώς και σε άλλες στιγμές του αγώνα υπήρξαν εντάσεις ανάμεσα στους παίκτες των δύο ομάδων.