Euro 2024: Σούπερ νίκες… πρόκρισης για Αλβανία και Τουρκία!

Τουρκία

Η Αλβανία έκανε πάρτι κόντρα στην Τσεχία, τη διέλυσε με 3-0 και είναι αγκαλιά με το Εuro, όπως και η Τουρκία που πήρε τεράστιο διπλό στην Κροατία (1-0). Ανάσα για την Ισπανία, ήττα για την Κύπρο.

1ος όμιλος

Η Ισπανία τα βρήκε σκούρα κόντρα στη Σκωτία, είδε τον ΜακΤόμινεϊ να πανηγυρίζει για... λίγο, ωστόσο κατάφερε να λυγίσει την αντίπαλο της. Οι Ιβηρες επικράτησαν δύσκολα 2-0, βρέθηκαν στο -3 από την κορυφή, αλλά και με ματς λιγότερο από τους Σκωτσέζους. Κακό ματς, ελάχιστες φάσεις, με τους φιλοξενούμενους να... παγώνουν τη Σεβίλλη με το φάουλ του ΜακΤόμινεϊ. Ωστόσο, το γκολ του ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ στον Ουνάι Σιμόν. Η Ισπανία αντέδρασε, άνοιξε το σκορ με τον Μοράτα στο 73' και στο 86' ο Οϊχάν διαμόρφωσε το 2-0.

Η Νορβηγία διέλυσε την Κύπρο με 4-0 εκτός έδρας, βρέθηκε στη 2η θέση, αλλά με ματς περισσότερους από τους Ισπανούς. Ο εξτρέμ του Ολυμπιακού, Όλε Σολμπάκεν έπαιξε βασικός, στα αριστερά του Χάαλαντ και αντικαταστάθηκε στο 63ο λεπτό. Στο 33' ο Σόρλοθ πέτυχε το 1-0, ο Χάαλαντ στο 65' σημείωσε το 2-0 , ενώ στο 72' ο σταρ της Σίτι σημείωσε το 3-0. Στο 81ο λεπτό ο Ορσνες διαμόρφωσε το 4-0.

4ος όμιλος

Όλο και πλησιάζει στα γήπεδα της Γερμανίας η Τουρκία και στέλνει την Ελλάδα στα play-offs για το Euro υπό πιο ευνοϊκές συνθήκες! Κι αυτό διότι, άπαξ και οι Τούρκοι προκριθούν μέσω του ομίλου τους στη διοργάνωση, η εθνική μας ομάδα θα τους... γλιτώσει στα play-offs του Nations League, στα οποία θα αγωνιστεί αν μείνει εκτός από Γαλλία και Ολλανδία.

Στο ντεμπούτο του, η ομάδα του Βιντσέντσο Μοντέλα, έφυγε με το «διπλό» από το Όσιγιεκ, αφού επικράτησε 1-0 της Κροατίας, και στρογγυλοκάθισε για τα καλά πλέον στην κορυφή του 4ου ομίλου. Στον πάγκο για τη γηπεδούχο έμεινε ο Ντομαγκόι Βίντα της ΑΕΚ.

Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε στο 30ο λεπτό ο Μπαρίς Γιλμάζ, που, με έξυπνο τελείωμα εκτός περιοχής, εκμεταλλεύτηκε την πολύ άστοχη έξοδο του Λιβάκοβιτς και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Οι Κροάτες πίεσαν κυρίως στο δεύτερο μέρος και έψαξαν την ισοφάριση ωστόσο δεν έφτασαν ποτέ σε αυτή και εν τέλει συμβιβάστηκαν με την ήττα. Σπουδαία ευκαιρία για το 1-1 έχασε ο Μάγιερ, το τελείωμα του οποίου έσωσε στη γραμμή η τουρκική άμυνα, ενώ στις καθυστερήσεις του ματς, ο Τέιλορ, μετά από έλεγχο στο VAR, ανακάλεσε την απόφασή του για πέναλτι υπέρ των γηπεδούχων, με τους Τούρκους να παίρνουν το τεράστιο τρίποντο.

Νωρίτερα, η Λετονία των δέκα παικτών επικράτησε 2-0 της Αρμενίας εντός έδρας και «έπληξε» τις όποιες ελπίδες της ομάδας του Πετράκοφ για τη 2η θέση. Αυτό μάλιστα ήταν και το πρώτο της τρίποντο στα προκριματικά μετά από πέντε διαδοχικές ήττες. Ο Ικάνιουεκς άνοιξε το σκορ στο 39', ο Ος αποβλήθηκε στο 52', όμως ακόμα κι έτσι ο Μπαλόντις στο 68' «κλείδωσε» τη νίκη.

5ος όμιλος

Δεν βλέπει κανέναν η Αλβανία που έχει φουλάρει για την πρωτιά στον 5ο όμιλο! Αυτή τη φορά θύμα της η Τσεχία, με τους Αλβανούς να επικρατούν με το άνετο 3-0 για να βρεθούν ένα βήμα πιο κοντά προς την πρόκριση στην τελική φάση του Euro. Το δρόμο της νίκης άνοιξε ο Ασάνι στο 9΄, με την Τσεχία να... πυροβολεί τα πόδια της λίγο πριν από τη λήξη του ημιχρόνου. Στο 40΄ο Τσιτίλ σκόραρε με το χέρι και ο ρέφερι τον τιμώρησε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφήνοντας τους φιλοξενούμενους με δέκα παίκτες. Δυο γκολ από τον Σεφέρι στο 51΄και το 73΄έβαλαν τέλος στη σεμνή τελετή, αφήνοντας την ομάδα του βασικού Μπράμπετς στην τρίτη θέση.

Στο άλλος ματς του ομίλου η Πολωνία έκανε το χρέος της στα Νησιά Φερόε (0-2) και ανέβηκε στην δεύτερη θέση του ομίλου. Ο Σεμπαστιάν Σιμάνσκι άνοιξε το σκορ μόλις στο 4΄για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι είδαν το έργο τους να διευκολύνεται ακόμα περισσότερο μετά την αποβολή του Ασκάμ στο 49΄. Το τρίποντο τελικά σφράγισε ο Μπούκσα στο 65΄για το τελικό 0-2.

9ος όμιλος

Στο μηδέν έμειναν Λευκορωσία και Ρουμανία (0-0) με τους φιλοξενούμενους να χάνουν την ευκαιρία να περάσουν προσωρινά στην πρώτη θέση, προσπερώντας την Ελβετία που συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα του ομίλου. Κάπως έτσι οι Ρουμάνοι περιορίστηκαν στο -1 από την κορυφή, αλλά και με ματς περισσότερο.

Την ίδια ώρα το Κόσοβο έστησε πάρτι στην Ανδόρρα, επικρατώντας με 3-0. Ο Ρασίκα έχτισε τις βάσεις για το διπλό με δυο γκολ σε 26΄και 71΄, ενώ ο Ζεγκίρι διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 83΄, υπογράφοντας την άνοδο των φιλοξενούμενων στην τέταρτη θέση του ομίλου.

Λευκορωσία - Ρουμανία 0-0
Ανδόρρα - Κόσοβο 0-3