Μπαρτσελόνα-Μπάγερν 72-82: Στην 5η θέση οι Γερμανοί, «χάλασαν» το ντεμπούτο του Γκασόλ!

Γιώργος Κούβαρης
Υπό διαφορετικές συνθήκες τα φώτα θα ήταν ολοκληρωτικά στραμμένα στην επιστροφή του Γκασόλ στην EuroLeague. Όμως η εκτός έδρας νίκη της Μπάγερν επί της Μπαρτσελόνα έφερε τα πάνω-κάτω και στην κατάταξη καθώς οι Γερμανοί τερμάτισαν στην 5η θέση!

Μετά τη νίκη της Αρμάνι επί της Εφές, η Μπάγερν «ακροβατούσε» μεταξύ της 7ης και της 8ης θέσης. Γιατί... κακά τα ψέμματα. Στη Βαρκελώνη ήταν το αουτσάιντερ απέναντι στην Μπαρτσελόνα. Να, όμως, που θέλησε να αποφύγει τα «μεγαθήρια» και έκανε τα πάντα για να «πέσει» πάνω σε έναν πιο βατό αντίπαλο στα playoffs. Και τα κατάφερε!

Η εκπληκτική ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι τη φετινή σεζόν πέρασε από το «Palau Blaugrana» και τερμάτισε στην 5η θέση της regular season με αποτέλεσμα να αντιμετωπίσει έχοντας μειονέκτημα έδρας στα προημιτελικά, την Αρμάνι Μιλάνο!

Και αυτό το οφείλει σε μεγάλο βαθμό στον φοβερό και τρομερό Τζέιλεν Ρέινολντς, ο οποίος τελείωσε το ματς έχοντας 26 πόντους με 13/17 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 1 ασίστ και πέντε λάθη σε 25 λεπτά συμμετοχής. Μαζί του και οι Μπόλντγουιν (18π., 6ασ.) και Λούτσιτς (14π., 5ριμπ., 3ασ., 2κλ.) οι οποίοι τον συμπλήρωσαν ιδανικά για το μεγάλο «διπλό» στην Βαρκελώνη.

Από πλευράς Μπαρτσελόνα, ο Πάου Γκασόλ αγωνίστηκε 13:03 στο... δεύτερο ντεμπούτο του στην EuroLeague έχοντας 9 πόντους με 4/9 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 1/2 βολές και 4 ριμπάουντ. Διψήφιοι ήταν οι Μπολμάρο (12π.), Βέστερμαν (12π.) και Ντέιβις (11π.) ενώ ο Καλάθης ήταν πολύ άστοχος με 0/6 δίποντα και 0/2 τρίποντα.

Το ματς

Η Μπάγερν ξεκίνησε φουριόζα το ματς, πήρε από νωρίς ψυχολογία και μετά το πεντάλεπτο (15-15) έλεγξε απόλυτα τον ρυθμό του αγώνα. Με ένα 14-4 έστειλε τον δείκτη του σκορ στο +10 (19-29 στο 9') και αυτό χάρη στους Ρέινολντς, Τζόνσον και Φλακαντόρι. Μάλιστα ο Πάου Γκασόλ ξεκίνησε καλά το ματς αλλά ήταν πολύ πίσω από πλευράς φυσικής κατάστασης και ετοιμότητας σε σχέση με τους συμπαίκτες του.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε αφού η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι συνέχισε να κρατάει τα ηνία του σκορ (23-31 στο 11', 28-37 στο 15') και να στέλνει την διαφορά και πάλι σε διψήφια νούμερα (31-41 στο 17') πριν από το τέλος του ημιχρόνου (37-43).

Ο εκπληκτικός Τζέιλεν Ρέινολντς έκανε την μεγαλύτερη ζημιά στην ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους ενώ η Μπάγερν έδειξε χαρακτήρα ακόμα και όταν η Μπαρτσελόνα μείωσε στο καλάθι (45-47 στο 23') και παρέμενε κοντά στο σκορ (53-56) μέχρι και λίγα λεπτά πριν από τέλος της 3ης περιόδου. Πώς; Με επιθετική άμυνα και υπομονή στην επίθεση εκτόξευσε τον δείκτη του σκορ στο +11 (59-70 στο 35') και ουσιαστικά έριξε τους τίτλους του αγώνα, όπου είχε το πάνω χέρι από την αρχή έως και το τέλος!

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Μπάγερν «πέρασε» τη μπάλα στη ρακέτα, είχε 30/46 δίποντα (!) ενώ έδειξε μεγάλη υπομονή στο παιχνίδι της, τόσο στην επίθεση, όσο και στην άμυνά της όπου ήταν εξαιρετικά «διαβασμένη» απέναντι στην Μπαρτσελόνα.

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Τζέιλεν Ρέινολντς ήταν ασταμάτητος έχοντας 26 πόντους με 13/17 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 1 ασίστ και 5 λάθη.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Οι Ουέιντ Μπόλντγουϊν (18π., 8/13δίπ., 0/1τρ., 2/2β., 6 ασίστ, 3 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 τάπα, 3 λάθη) και Βλάντιμιρ Λούτσιτς (14π., 3/3δίπ., 1/3τρ., 5/7β., 5ριμπ., 3ασ., 2κλ., 2λ.) συμπλήρωσαν ιδανικά τον Ρέινολντς.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Κακό παιχνίδι από τους Καλάθη (0/8 σουτ) και Αμπρίνες (1/5 σουτ).

ΣΗΜΕΙΟ - ΚΛΕΙΔΙ: Πρώτα το πρώτο δεκάλεπτο και οι 29 πόντοι που πέτυχε η Μπάγερν και εν συνεχεία η αντίδραση μετά το 57-60 πραγματοποιώντας επιμέρους 10-2 για το +11 στο ματς.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Θα μπορούσαμε να επιλέξουμε το coast to coast του Μπόλντγουιν που κατέληξε σε εντυπωσιακό κάρφωμα, αλλά... Γκασόλ είναι αυτός. Το πρώτο του καλάθι ύστερα από 20 χρόνια στην EuroLeague.

TI ΠΕΤΑΝΕ: Η Μπαρτσελόνα την αστοχία στα τρίποντα (4/18) και την κακή άμυνα της πρώτης περιόδου. Η Μπάγερν τίποτα απολύτως!

Τα δεκάλεπτα: 22-29, 37-43, 55-60, 72-82