Άλμπα - Ολυμπιακός 80-84: Βεζένκ - ΟΝ (vid)

O Ολυμπιακός (14-16) με τον Σάσα Βεζένκοβ να έχει 31 πόντους και 10 ριμπάουντ νίκησε την Άλμπα (11-19) με 80-84 και έφτασε τις τρεις σερί νίκες.

Ο Ολυμπιακός παίζοντας πολύ ωραίο μπάσκετ στο δεύτερο ημίχρονο και με τον Σάσα Βεζένκοβ να κάνει ματς καριέρας (26π., 9ρ.) πανηγύρισε την τρίτη διαδοχική νίκη αφού επικράτησε της Άλμπα στο Βερολίνο με 80-84.

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν με αγωνιστική συνέπεια στα αμυντικά τους καθήκοντα και στην επίθεση με τις συνεργασίες που κατέληγαν σε καλάθια του Έλις βρέθηκαν να προηγούνται 2-7 (4'). Τα 2/2 τρίποντα του Σίβα άλλαξαν την κατάσταση και στο παρκέ και στον πίνακα του σκορ (14-11, 8'), αλλά ο Βεζένκοβ φρόντισε για να μην απομακρυνθούν περισσότερο.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με δύο συνεχόμενα εύστοχα σουτ πίσω από τα 6.75 κάτι το οποίο τους βοήθησε να ελέγξουν τον ρυθμό και να προηγηθούν με 29-22 (14'). Η παρουσία του Σπανούλη στο παρκέ διαφοροποίησε τα δεδομένα και την εικόνα της ομάδας του. Με τρίποντο και ασίστ του αρχηγού του Ολυμπιακού το προβάδισμα άλλαξε (31-32, 17'). Ο Σίβα όμως εκμεταλλεύτηκε τις χαμένες βολές των φιλοξενούμενων και η Αλμπα πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 42-37.

Ο Ολυμπιακός μπήκε επιθετικά στην τρίτη περίοδο και ισοφάρισε στους 42 πόντους, αλλά δεν κράτησε για μεγάλο διάστημα. Οι γηπεδούχοι με τους Σίκμα και Έρισκον βρήκαν εύστοχα σουτ από μακρινή απόσταση και έδωσαν προβάδισμα στην ομάδα τους, αλλά ο Βεζένκοβ ήταν καταπληκτικός και μαζί με τον ΜακΚίσικ βοήθησαν ώστε οι «ερυθρόλευκοι» πήραν εκ νέου τα ηνία του σκορ (60-62, 30').

Το τελευταίο δεκάλεπτο η πεντάδα με Σλούκα, Σπανούλη, Λαρεντζάκη, Βεζένκοβ και Έλις έπαιξε καταπληκτικό μπάσκετ και στις δύο πλευρές. Οι δύο ηγέτες του Ολυμπιακού πάσαραν και οι Βεζένκοβ, Λαρεντζάκης εκτελούσαν με αποτέλεσμα το σκορ να γίνει 67-77 (36'). Οι χαμένες βολές και τα λάθη έδωσαν μία τελευταία ευκαιρία στην Άλμπα η οποία μείωσε σε 78-79, αλλά 15'' πριν τη λήξη το τρίποντο του Βεζένκοβ χάρισε τη νίκη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Ολυμπιακός τελείωσε με 14/30 τρίποντα (46.7%), 36 ριμπάουντ (12 επιθετικά) και 20 ασίστ.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Σάσα Βεζένκοβ τελείωσε με 31 πόντους (4/9δ., 6/7τρ., 5/5β.), 10 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη κι ένα κόψιμο.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μάρκους Έρικσον τελείωσε με 1/6 τρίποντα.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Κώστας Σλούκας ήταν εξαιρετικός στο δεύτερο ημίχρονο κι είχε συνολικά 14 πόντους, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα και 3 λάθη.

Καλή δουλειά από Έλις (9π., 6ρ.) και Λαρεντζάκη (7π., 3ασ.).

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Στο 78-79 ο Ολυμπιακός έμοιαζε να τα έχει χαμένα, αλλά το τρίποντο του Βεζένκοβ έληξε το ματς.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Άλμπα τα 9/32 τρίποντα, ο Ολυμπιακός τις 8/16 βολές.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Μία ωραία συνεργασία νωρίς στο παιχνίδι μεταξύ Σλούκα και Έλις η οποία ολοκληρώθηκε με κάρφωμα του Αμερικανού.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 42-37, 62-62, 80-84