ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Ζαλγκίρις 83-73: Τελείωσε τη δουλειά όταν σοβαρεύτηκε (vid)

Γιάννης Σταυρουλάκης
Η Ζαλγκίρις (11-8) επέστρεψε από το -17 όμως η ΤΣΣΚΑ Μόσχας (15-4) πάτησε γκάζι όταν έπρεπε και έφτασε στη νίκη με το υπέρ της 83-73.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη επέβαλε τον ρυθμό της από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στην Megasport Arena. Μάλιστα ο Τόκο Σενγκέλια σκόραρε για το +17 (49-32, 22:02) ωστόσο η Ζαλγκίρις Κάουνας δεν τα παράτησε. Αντίθετα, μείωσε ακόμα και στους τρεις πόντους (60-57, 32’) βάζοντας ζόρια στους γηπεδούχους. Παρ’ όλα αυτά η ΤΣΣΚΑ έχτισε ξανά με συνοπτικές διαδικασίες διψήφια διαφορά και πανηγύρισε τη νίκη.

Πριν από το εναρκτήριο τζάμπολ, ο Νίκολα Μιλουτίνοφ παρέλαβε το βραβείο του για την ανάδειξή του σε MVP Δεκεμβρίου στην EuroLeague από τον πρόεδρο της ΤΣΣΚΑ, Αντρέι Βατούτιν.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας βρήκε ρυθμό στην επίθεση στα πρώτα λεπτά του αγώνα με τη Ζαλγκίρις, πήρε πόντους από το δίδυμο των Μιλουτίνοφ, Τζέιμς και έκλεισε την πρώτη περίοδο στο υπέρ της 18-11, σουτάροντας με 61% στο δίποντο (8/13). Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη είχε 0/4 τρίποντα όμως κυριάρχησε κατά κράτος στο κομμάτι των ριμπάουντ (14-6) απέναντι στους Λιθουανούς που είχαν μόλις 1/7 δίποντα σε αυτό το διάστημα! Ακολούθως οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά πόντων όταν ο Βόιτμαν σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 για το 25-14 στο 12:50 ενώ η Ζαλγκίρις Κάουνας στηρίχθηκε επιθετικά στον Μάριους Γκριγκόνις. Στη συνέχεια ο Νταρούν Χίλιαρντ ευστόχησε σε τρίποντο για το +15 (45-30, 19:19) ενώ η ΤΣΣΚΑ Μόσχας πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με το υπέρ της 45-32.

Οι τέσσερις γρήγοροι πόντοι του Τόκο Σενγκέλια στην εκκίνηση της τρίτης περιόδου έκαναν το 49-32 στο 22:02. Η Ζαλγκίρις πίεσε, ο Λούκας Λεκαβίτσιους έριξε τη διαφορά στους 10 πόντους (58-48, 28:03) ενώ ο Ρόκας Γιουκουμπάιτις μείωσε σε 58-50 στο 1:22 για το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου για την ομάδα του Μάρτιν Σίλερ που βελτίωσε τα ποσοστά της στην επίθεση, εκμεταλλεύτηκε τα «νεκρά» διαστήματα της ΤΣΣΚΑ και κράτησε επαφή με το σκορ. Μάλιστα οι συνεχόμενοι πόντοι των Νάιτζελ Χέιζ και Λεκαβίτσιους έκαναν το 60-57 στο 32:28 δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι!

Παρ’ όλα αυτά, η ΤΣΣΚΑ απάντησε με σερί 8-0, προηγήθηκε ξανά με διψήφια διαφορά (68-57, 34:11) και δεν απειλήθηκε ξανά σε κανένα σημείο του αγώνα, πανηγυρίζοντας τη νίκη με 83-73.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: H ΤΣΣΚΑ κατέβασε σχεδόν τα διπλάσια ριμπάουντ (43-22), είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και αντέδρασε σωστά όταν η Ζαλγκίρις πλησίασε στο σκορ στο τέταρτο δεκάλεπτο.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ έκανε νταμπλ-νταμπλ με 10 πόντους και 14 ριμπάουντ, ο Τίκο Σενγκέλια είχε 18 πόντους και 7 ριμπάουντ ενώ ο Μάικ Τζέιμς πρόσθεσε 21 πόντους, 5 ασίστ και 3 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Γιάνις Στρέλνιεκς είχε 2 πόντους με 1/4 σουτ, 3 ασίστ και 4 φάουλ σε 8:06.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Νταρούν Χίλιαρντ βοήθησε την ΤΣΣΚΑ με 17 πόντους και 4 ριμπάουντ.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Η αντίδραση της ΤΣΣΚΑ μετά το 32’.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η ΤΣΣΚΑ την απόδοσή της στην τρίτη περίοδο, η Ζαλγκίρις το ότι έδωσε στους γηπεδούχους 14 επιθετικά ριμπάουντ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-11, 45-32, 60-52, 83-73.