Μπάγερν - Μπαρτσελόνα 79-87: «Σφραγίζει» το ελάχιστο των play off, φουλάρει για το Νο2 (vid)

Η Μπαρτσελόνα έκανε τα εύκολα, κάπως δύσκολα, αλλά πέρασε νικηφόρα από το Μόναχο, επικράτησε με 87-79 της Μπάγερν και είναι με το... ενάμισι πόδι στα play off.

Η Μπαρτσελόνα πήρε ακόμη μία νίκη στο δρόμο για να κατακτήσει τη θέση με τον αριθμό 2 στην τελική κατάταξη της EuroLeague. Ένα σούπερ πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετό για τους Καταλανούς, πήραν διαφορά που έφτασε μέχρι τους 22 πόντους.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μπάγερν αντέδρασε, μείωσε σε μονοψήφιο, αλλά δεν είχε... καύσιμα για το «θάυμα». Πλέον, οι Καταλανοί έχουν σχεδόν επικυρώσει τη συμμετοχή τους στα play off, αναζητούν το πλεονέκτημα, ενώ η Μπάγερν έχασε έδαφος στη μάχη του play-in.

Μπάγερν - Μπαρτσελόνα: Το ματς

Η Μπαρτσελόνα διέλυσε εντελώς την Μπάγερν Μονάχου στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Μόναχο. Οι Καταλανοί πήραν το προβάδισμα από την αρχή (8-15) και πάνω σε αυτό... έχτισαν μία διαφορά που έφτασε σε διψήφια διαφορά γοργά.

Ένα σερί 13-0 της Μπαρτσελόνα έκανε το σκορ από 19-25, στο τέλος της 1ης, σε 19-38! Η Μπάγερν όταν το ματς πήγε στο -20, αντέδρασε σπασμωδικά με 1-2 φάσεις υπεροχής, αλλά μέχρι εκεί (27-43).

Στο πρώτο ημίχρονο η Μπαρτσελόνα είχε 5/10 τρίποντα, πήρε 20 ριμπάουντ και μοίρασε 8 ασίστ και έκανε 6 κλεψίματα. Η Μπάγερν μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά σχετικά γρήγορα η ομάδα του Γκριμάου επέστρεψε στην εμφάνιση του πρώτου 20λέπτου, με αποτέλεσμα να φέρει ξανά τη διαφορά στο όριο των 20 πόντων (38-56, 25').

Η Μπάγερν μπορεί να είχε τον Ιμπάκα σε καλό βράδυ (13π.), αλλά η Μπαρτσελόνα είχε τις λύσεις: Πάρκερ 13, Λαπροβίτολα 12, Βέσελι 10, τον έλεγχο των ριμπάουντ και ένα.. συμπαθητικό 41% στα τρίποντα.

Ο ρυθμός της Μπαρτσελόνα δεν άλλαξε, η Μπάγερν όσα και αν επιχείρησε στο παρκέ, δεν μπορούσε να ρίξει τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους. Ούτε καν την πλησίασε σε αυτό το επίπεδο.

.Ένα γερμανικό επί μέρους 7-2, έριξε επιτέλους τη διαφορά σε μονοψήφιο (65-76, 5.30 λεπτά πριν το τέλος) και το τρίποντο του Φρανσίσκο, κοντά στο όριο των τριών λεπτών, μείωσε σε 72-80.

Στο τελευταίο λεπτό η διαφορά ήταν στους 6 (77-83), με τον Λαπροβίτολα να σκοράρει ανάμεσα σε τρεις παίκτες της Μπάγερν για το 77-85 και σήμανε το τέλος του αγώνα.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στο σερί 13-0 της Μπαρτσελόνα στο πρώτο ημίχρονο και... έχτισε διαφορά 22 πόντων, η Μπάγερν μείωσε μέχρι τους 7, αλλά μέχρι εκεί.

O ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Τζαμπάρι Πάρκερ είχε 15 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 23:01 συμμετοχής.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Ο Μπολμάρο μπορεί να είχε 5 ασίστ, αλλά έμεινε άποντος σε 17 λεπτά συμμετοχής.

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΉ ΤΟΥ: Ο Σερζ Ιμπάκα είχε 17 πόντους και 12 ριμπάουντ σε 26:03.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Γουίλι Ερνανγκόμεθ είχε 9 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Νίκο Λαπροβίτολα 14 πόντους.

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟΝ 1ο ΓΥΡΟ: Η Μπαρτσελόνα είχε επικρατήσει με 98-59, αλλά δεν υπάρχει σενάριο ισοβαθμίας.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η Μπάγερν είχε περισσότερα ριμπάουντ και παραπάνω ασίστ, αλλά ηττήθηκε.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Η Μπαρτσελόνα παίζει στην έδρα της Ομπραδόιρο (31/3, 19:30), ενώ η Μπάγερν φιλοξενείται από την Μπάμπεργκ (31/3, 16:30).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-25, 30-47, 53=71, 79-87.