Φενέρμπαχτσε - Μπάγερν 98-91: Ασταμάτητος Γουίλμπεκιν, καθοριστικός Πιερ (vid)

O Σκότι Γουίλμπεκιν κουβάλησε το σκορ (30π.), ο Ντάισιον Πιερ ήταν καθοριστικός στην παράταση (10 σερί πόντους) και η Φενέρμπαχτσε πήρε τη νίκη απέναντι στην Μπάγερν για την 21η αγωνιστική της EuroLeague (98-91).

Η Φενέρμπαχτσε συνάντησε ισχυρή αντίσταση από την Μπάγερν Μονάχου. Χρειάστηκε ένα απίθανο τρίποντο από τον Σκότι Γουίλμπεκιν για να πιστέψει ότι θα νικήσει στην κανονική περίοδο, αλλά ο καταλύτης για την επικράτηση ήταν ο εκπληκτικός Νταϊσόν Πιερ με 10 συνεχόμενους νίκες στην παράταση!

Η Μπάγερν πάλεψε το ματς, το οδήγησε στην παράταση, με τον Σιλβέν Φρανσίσκο να ευστοχεί σε 3/3 βολές (21π. συνολικά), αλλά στο καθοριστικό σημείο της... στέρεψαν οι λύσεις και τα τρίποντα.

Φενέρμπαχτσε - Μπάγερν: Το ματς

Η Μπάγερν αποδείχτηκε σκληρό καρύδι στο πρώτο ημίχρονο. Η Φενέρμπαχτσε υπό την καθοδήγηση του Νικ Καλάθη (4π., 4 ασίστ, 2 κλεψίματα) και το σκορ του Σκότι Γουίλμπεκιν (10π.) βρέθηκε να προηγείται, αρχικά, με 19-8 και στη συνέχεια με 22-12.

Όμως οι Βαυαροί με τρίποντα των Ομπστ και Φρανσίσκο κατάφεραν να μειώσουν σχεδόν άμεσα σε 22-20. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, η Μπάγερν όχι μόνο άντεξε, αλλά είχε και το προβάδισμα, έστω και με ένα πόντο για αρκετές κατοχές.

Τα 8 λάθη της ομάδας του Πάμπλο Λάσο κάλυψε το εξαιρετικό 5/10 τρίποντα, αλλά και οι 9 ασίστ. Αυτό δεν σημαίνει ότι η Μπάγερν δεν πήγε το παιχνίδι και κοντά στο καλάθι, με τον Μπούκερ να έχει 9 πόντους στο πρώτο ημίχρονο.

Το μοτίβο δεν άλλαξε στην 3η περίοδο. Μέχρι τη συμπλήρωσε έξι λεπτών στο δεκάλεπτο, το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια. Μέχρι που η Φενέρ απέκτησε προβάδισμα πέντε πόντων με δίποντο του Καλάθη (53-48). Μόνο που σας είπαμε, η Μπάγερν είναι σκληρό καρύδι: Σερί 6-0 και ανατροπή για το 53-54!

Η είσοδος του Γκούντουριτς, στην τελευταία περίοδο, έδωσε στη Φενέρ πνοή. Ένα τρίποντο σε κατάσταση αιφνιδιασμού έφερε ξανά τη Φενέρ σε ρόλο οδηγού (63-61) και το ντέρμπι καλά κρατεί. Ο Σέρβος το έκανε ξανά στην επόμενη κατοχή της ομάδας του, αυτή τη φορά σε σετ επίθεση (66-61). Αλλά ο Ομπστ απάντησε αμέσως επί δύο και η γερμανική ομάδα... έσβησε ακόμη μία απόπειρα της Φενέρ να προηγηθεί με απόσταση ασφαλείας (66-67).

Το ρεσιτάλ τριπόντων συνεχίστηκε με τον Ντόρσεϊ (69-67), αλλά ο Λούτσιτς έφερε ξανά το ματς στο... Χ (69-69).

Απίθανο και παραλίγο... νικητήριο ο Γουίλμπεκιν

Ο Μπούκερ έδωσε το προβάδισμα με 78-76, 1:25 πριν το τέλος, ο Γουίλμπεκιν αστόχησε σε τρίποντο. Ο Λούτσιτς βρήκε.. σίδερο σε ελεύθερο τρίποντο και ο Ντόρσεϊ ισοφάρισε για άλλη μία φορά (48 δεύτερα).

Η Φενέρ έκλεψε και ο Γουίλμπεκιν έβαλε ένα απίθανο τρίποντο, στο τέλος του χρόνου της επίθεσης για το 81-78 (9 δεύτερα στο ρολόι). Ωστόσο, στην επόμενη κατοχή έγινε μοιραίος: φάουλ σχεδόν στο κέντρο, πάνω στον Φρανσίσκο που επιχείρησε να σουτάρει, αφού αντιλήφθηκε το λάθος στην άμυνα και τρεις βολές (8.5 δεύτερα για το φινάλε)!

Ο Γάλλος γκαρντ πήγε στη γραμμή, έβαλε και τις τρεις για τη νέα ισοπαλία (81-81). Ο Γουίλμπεκιν επιχείρησε να κάνει άλλο ένα θαύμα, αλλά αυτή τη φορά αστόχησε. Παράταση!

Η παράταση του Πιερ

Ο Γουίλμπεκιν συνέχισε ακάθεκτος και στο έξτρα πεντάλεπτο. Τρίποντο από τη γωνία και 86-81. Η Φενέρ επιχείρησε να καθαρίσει το ματς, δεν τα κατάφερε και ο Ομπστ, ξανά από το τρίποντο, μείωσε στους 2 (86-84).

Ο Πιερ αύξησε το προβάδισμα (88-84) και αφού η Φενέρ έβγαλε την άμυνα, ο ίδιος παίκτης πήγε στις βολές: 2/2 και 90-84. Και ενώ τα τρίποντα άρχισαν να...προδίδουν την Μπάγερν, ο Πιερ συνέχισε (92-84).

Στα 26.5 δεύτερα, ο Μπούκερ κάρφωσε και κέρδισε το φάουλ. Αλλά ο Πιερ είχε αναλάβει την ευθύνη να... κλείσει το ματς. Νέο εύστοχο ζευγάρι βολών (94-87). Το αντιαθλητικό φάουλ που κέρδισε ο Πιερ, 11.1 πριν από τέλος, ήταν το τελειωτικό χτύπημα για την Μπάγερν.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στο σερί 8-0 της Φενέρ και του Πιερ, με το σκορ στο 86-84. Μετά απ' αυτό έγινε 92-84.

O ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: O Σκότι Γουίλμπεκιν με 30 πόντους, 6/10 τρίποντα, το παραλίγο νικητήριο καλάθι, αλλά και 1 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Στους 2 πόντους έμεινε ο Λεάντρο Μπολμάρο, 1/4 σουτ σε 19:36.

ΠΗΓΕ... ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ο Σλιβέν Φρανσίσκο είχε 21 πόντους, ανάμεσά τους και τις τρεις βολές που έστειλαν το ματς στην παράταση.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Νταίσόν Πιερ θα μπορούσε να είναι και ο MVP, είχε 15 πόντους, τους 10 στην παράταση, ενώ πρόσθεσε 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η Φενέρ είχε 13/29 τρίποντα (44/8%) και η Μπάγερν 12/29 (41/4%)

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟΝ 1ο ΓΥΡΟ: Η τουρκική ομάδα είχε επιβληθεί με 76-67 στο Μόναχο.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: H Φενέρ φιλοξενείται από την Μπόντρουμ (14/1, 12:00), ενώ η Μπάγερν υποδέχεται την Μπάμπεργκ (14/1, 16:30).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-22, 38-39, 57-59, 81-81 (κ.α.), 98-91 (παρ.)