Φενέρμπαχτσε - Μακάμπι Τελ Αβίβ 109-74: Εκκωφαντική επιστροφή στις νίκες

Σπύρος Μαρκεζίνης
Άνετη ήταν η επικράτηση για τη Φενέρμπαχτσε κόντρα στη Μακάμπι Τελ Αβίβ, όπου ο Σάρας Γιασικεβίτσιους είδε τους παίκτες του να ελέγχουν πλήρως τον αγώνα και να φτάνουν στην επιβλητική νίκη με σκορ 109-74.

Η Φενέρμπαχτσε ήταν η τυπικά γηπεδούχος στη Λιθουανία για τη 19η αγωνιστική της Euroleague με αντίπαλο τη Μακάμπι Τελ Αβίβ, όπου η τούρκικη ομάδα είχε εύκολο απόγευμα και επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, με το ευρύ 109-74, δηλαδή με διαφορά 35 πόντων!

Φενέρμπαχτσε - Μακάμπι: Το ματς

Στην πρώτη περίοδο, η αναμέτρηση είχε την αίσθηση του ντέρμπι καθώς αμφότερες οι ομάδες ξεκίνησαν δυνατά και δεν άφησαν η μία την άλλη, με το σκορ στα μέσα του δεκαλέπτου να είναι στο 14-11 ενώ ολοκληρώθηκε στο 22-22.

Η Φενέρ ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο με ένα σερί 13-0 φτάνοντας στο 35-22 (7:00) και διατηρήθηκε άνετα σε απόσταση ασφαλείας, πηγαίνοντας μάλιστα στα αποδυτήρια όντας μπροστά με διαφορά 26 πόντων και το σκορ στο 57-31.

Με αντίστοιχο τρόπο συνεχίστηκε και η τρίτη περίοδο όπου οι παίκτες του Σάρας Γιασικεβίτσιους είχαν τον απόλυτο έλεγχο του ρυθμού ου παιχνιδιού. Ο Καλάθης στο 4:38 έκανε το 68-41 ενώ η διαφορά παρέμεινε σε αντίστοιχα επίπεδα έως το τέλος του δεκαλέπτου, με τον πίνακα του σκορ να δείχνει 80-48.

Στην τελευταία περίοδο της κανονικής διάρκειας του ματς, η Μακάμπι έβγαλε μια μικρή αντίδραση μειώνοντας αρχικά αλλά για μία ακόμη φορά η Φενέρ επέβαλλε τον ρυθμό της. Στα 5 λεπτά πριν το τέλος η διαφορά ξεπέρασε τους 30 πόντους (96-64) ενώ στα 3:30 η τούρκικη ομάδα έφτασε τους 100 πόντους (100-68). Η απόσταση δεν «ροκανίστηκε» και οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν την επιστροφή τους στις νίκες με πολύ εμφατικό τρόπο, επικρατώντας με τελικό σκορ 109-74.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 57-31, 80-48, 109-74

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Στο 13-0 σερί στην αρχή της δεύτερης περιόδου από την Φενέρμπαχτσε, πάνω στο οποίο έχτισε το μομέντουμ της η τούρκικη ομάδα και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στη Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ ολοκλήρωσε την αναμέτρηση έχοντας συνολικά 21 πόντους (4/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4/4 βολές) με 1 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 17:00 λεπτά εντός παρκέ.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Από τον Ρόμαν Σόρκιν που τελείωσε το ματς με 2 πόντους, ισάριθμα ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 17:13 λεπτά συμμετοχής.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Μότλεϊ είχε 17 πόντους, ο Γουίλμπεκιν με 14 όσους και ο Γιώργος Παπαγιάννης. Ο Καλάθης είχε 7 πόντους και ισάριθμες ασίστ.

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Κόλσον που είχε στο τέλος του ματς 13 πόντους (2/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα και 3/3 βολές) ενώ παράλληλα μάζεψε 6 ριμπάουντ σε 25:24 λεπτά εντός αγώνα.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το ποσοστό ευστοχίας στα δίποντα όπου η Φενέρμπαχτσε είχε 76,3% (29/38) αντί το 40% (18/45) της Μακάμπι.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Η Φενέρμπαχτσε τα βάζει εκτός έδρας με τη Μπουγιουκτσεκμέτσε το Σάββατο (6/1, 19:30) ενώ η Μακάμπι υποδέχεται τη Βίρτους Μπολόνια την Τετάρτη (10/1, 22:00) σε αγώνα της Euroleague.