Μονακό - Παρτίζαν 84-88: Κλείδωσαν τα playoffs οι Σέρβοι με Πάντερ (vid)

Η Παρτίζαν κλείδωσε το εισιτήριο για τα playoffs της Euroleague μετά το 88-84 επί τω Μονεγάσκων, ενώ η Μονακό με την ήττα της είναι σίγουρα 4η.

Mεγάλη νίκη για την Παρτίζαν που απέδρασε με το διπλό (88-84) από το Πριγκιπάτο και με αυτόν τον τρόπο κλείδωσε την παρουσία της στα playoffs. Στην 4η θέση σιγουρα θα είναι η Μονακό.

Οι Σέρβοι με αυτό το αποτέλεσμα πήγαν στο 19-14, ενώ η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς έπεσε στο 21-12. Πρώτοι σκόρερ των νικητών οι Λεντέι και Αβράμοβιτς με 22 πόντους, ενώ ο Πάντερ έβαλε μεγάλα σουτ στο τέλος. Από την άλλη στους 23 σταμάτησε ο Οκόμπο.

Το ματς

H Moνακό είχε κέφια στο ξεκίνημα του ματς και προηγήθηκε με 18-8 χάρη στο καλάθι του Οκόμπο στο 6'. Η Παρτίζαν αντέδρασε πολύ γρήγορα, μάζεψε τη διαφορά και ο Νάναλι έκανε το 20-18, ένα λεπτό πριν τη λήξη της περιόδου.

Ο Λόιντ έκανε το 28-24 στο 13΄, όμως η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στην αναμέτρηση με το τρίποντο του Αβράμοβιτς για το 28-31. Ο Αβράμοβιτς συνέχισε να είναι στη... ζώνη και έφτασε τους 15 πόντους στο 18', κάνοντας το 32-40. Η Μονακό είχε 2/8 τρίποντα στο ημίχρονο.

Οι Σέρβοι πάτησαν γκάζι στο τρίτο δεκάλεπτο και ξέφυγαν με 38-53 χάρη στο καλάθι του Λεντέι. Ο Λόιντ μείωσε σε 56-62 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Ο Έλι Οκόμπο κατάφερε να μειώσει σε 68-70 στο 34' και να κάνει θριλερ το ματς. Ο Νάναλι έδωσε αέρα 7 πόντων για το 68-75 στην Παρτίζαν. Ο Μοτιεγιούνας έβαλε μπροστά τη Μονακό για το 76-75, 3:30 λεπτα για το τέλος. Ο Χολ κάρφωσε για το 80-79, δύο λεπτά πριν τη λήξη. O Πάντερ έβαλε δυο βολές για το 80-81. Ο Πάντερ με τριποντάρα έκανε το 80-84 στα 17 δευτερόλεπτα. Ο Τζέιμς μείωσε σε 82-84. Ο Λεντέι έκανε το 82-86 στα 7 δευτερολεπτα, ενώ ο Οκομπο έκανε το 84-86 στα δύο δευτερόλεπτα., ενώ ο Αρβάμοβιτς κλείδωσε τη νίκη με 2/2 βολές.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 35-42, 56-62, 84-88

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Η Παρτίζαν είχε 11/24 τρίποντα, 23/27 βολές, ενώ έμεινε ψύχραιμη στο τέλος

Ο MVP: Αβράμοβιτς και Λεντέι είχαν από 22 πόντους και ήταν οι κορυφαίοι, όμως ο Πάντερ με τους 8 πόντους του έβαλε τα μεγάλα σουτ στο τέλος.

ΟΙ ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Σμαιλάγκιτς και Νάναλι είχαν από 12 πόντους και βοήθησαν αρκετά

Ο «ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ»: Ο Λόιντ είχε 10 πόντους, αλλά και 1/5 τρίποντα και δεν βοήθησε όσο θα ήθελε.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Οι 23/27 βολές της Παρτίζαν και τα 5/5 δίποντα του Αβράμοβιτς

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΓΥΡΟ: Η Παρτίζαν είχε επικρατήσει με 100-80 στη Σερβία.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: .Η Παρτίζαν κλείδωσε τα playoffs, ενώ 4η είναι σίγουρα η Μονακό.