Άλμπα-Παναθηναϊκός 87-78: Λάθη, ολιγωρία και... αγωνία για Νέντοβιτς

Ο Παναθηναϊκός πλήρωσε στο Βερολίνο τα χαμένα ριμπάουντ και τα φθηνά λάθη και γνώρισε την ήττα από την Άλμπα με 87-78 στο εξ αναβολής παιχνίδι για την 19η αγωνιστική της EuroLeague. Αγωνία για τον τραυματισμό του φοβερού Νέντοβιτς στο 37'.

Όλα τα είχε ο Παναθηναϊκός ο τραυματισμός του Νεμάνια Νέντοβιτς του έλειπε πέντε ημέρες πριν από το μεγάλο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ!

Μπορεί οι «πράσινοι» να γνώρισαν την ήττα στο Βερολίνο με 87-78 ωστόσο πέρασε σε δεύτερη μοίρα! Όλα τα βλέμματα στράφηκαν πάνω στον Σέρβο γκαρντ, ο οποίος τραυματίστηκε τρία λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα γεμίζοντας με αγωνία τους ανθρώπους της ομάδας. Και μάλιστα σε μια βραδιά που ήταν ασταμάτητος έχοντας 27 πόντους με 8/11 δίιποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 28 λεπτά συμμετοχής.

Όσον αφορά το (αδιάφορο και για τις δύο ομάδες) παιχνίδι ο Παναθηναϊκός πλήρωσε τα χαμένα ριμπάουντ με την Άλμπα να μαζεύει 16 επιθετικά ριμπάουντ ενώ παράλληλα οι παίκτες του Πρίφτη υπέπεσαν σε 15 λάθη!

Το ματς

Όσο πήγαινε καλά η επίθεση του Παναθηναϊκού στο πρώτο πεντάλεπτο (11-11) άλλο τόσο οι «πράσινοι» ήταν μέσα στο ματς έχοντας τις επιθετικές «απαντήσεις» στην Άλμπα. Όμως η είσοδος του πανύψηλου Κουμάντζε (6π., 6ριμπ. σε 04:44 στην α' περίοδο) στο παιχνίδι έπαιξε και τον πιο καθοριστικό ρόλο ώστε να αλλάξει άρδην η εικόνα του αγώνα. Οι «πράσινοι» έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο στην επίθεση και κάπως έτσι οι γηπεδούχοι «βρήκαν» καλάθι στο τρανζίσιον με αποτέλεσμα να αποκτήσουν ρυθμό και ψυχολογία. Κάπως έτσι έφτασαν σε ένα εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 17-2 παίρνοντας διαφορά 15 πόντων (28-13) με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Ένα διάστημα όπου οι «πράσινοι» υπέπεσαν σε τέσσερα λάθη, είχαν 0/4 τρίποντα και οκτώ ριμπάουντ λιγότερα από την Άλμπα (4 έναντι 12). Την ίδια ώρα η γερμανική ομάδα είχε μετρήσει 7/14 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5/5 βολές και 10 ασίστ!

Ουσιαστικά η γερμανική ομάδα είχε τρέξει στο παρκέ και έπαιρνε τις περισσότερες επιθέσεις της στα 10 δευτερόλεπτα. Όμως όταν ο Παναθηναϊκός επέλεξε τη «ζώνη» θέλοντας να σταματήσει τον φρενήρη ρυθμό και ταυτόχρονα ο Νεμάνια Νέντοβιτς έμοιαζε να είναι σεληνιασμένος σκοράροντας όπως ήθελε και με όποιον τρόπο ήθελε, οι «πράσινοι» επέστρεψαν στο ματς. Συγκεκριμένα πραγματοποίησαν επιμέρους 19-7 και από το 30-15 του 11' πλησίασαν σε απόσταση μίας κατοχής (37-34 στο 16'). Η Άλμπα επέστρεψε στο +8 (42-34) αλλά και πάλι ο Παναθηναϊκός «ψαλίδισε» τη διαφορά στο ένα καλάθι (42-40) λίγο πριν από το ημίχρονο (44-40).

Στο πρώτο μισό του αγώνα ο Νέντοβιτς είχε 18 πόντους με 5/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές ενώ συνολικά το «τριφύλλι» μέτρησε 12/17 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 10/12 βολές, 12-0 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 4 κλεψίματα, 7 λάθη και 2 τάπες, ενώ η Άλμπα (Κουμάντζε 8π., 7ριμπ.) είχε αντίστοιχα 11/22 δίποντα, 5/15 τρίποντα, 7/7 βολές, 11-9 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 5 κλεψίματα, 6 λάθη και 1 τάπα.

Παρόλα αυτά η «πράσινη» ολιγωρία στα ριμπάουντ έμελλε να κάνει τη «ζημιά» στην ελληνική ομάδα. Όσο και αν ο Νέντοβιτς προσπαθούσε να κρατήσει τον Παναθηναϊκό στο ματς, άλλο τόσο τα (φθηνά) λάθη έκαναν εκ νέου την εμφάνισή τους. Το 46-42 αποτέλεσε την πιο... κοντινή απόσταση που βρέθηκε το «τριφύλλι» στην 3η περίοδο και αυτό διότι η Άλμπα στη συνέχεια πραγματοποίησε επιμέρους 18-8 για το 64-50 δύο λεπτά πριν από το τέλος του γ' δεκαλέπτου (69-55).

Έκτοτε ήταν αργά για να επιστρέψει ο Παναθηναϊκός στο παιχνίδι. Ο Κουμάντζε συνέχισε να κυριαρχεί στο παρκέ και παρά τις προσπάθειες του Οκάρο Ουάιτ με αποτέλεσμα να «πέσει» ο δείκτης του σκορ στο 73-64 πέντε λεπτά πριν από το τέλος, η Άλμπα άρχισε να σκοράρει εκ νέου κατά ριπάς έξω από τα 6.75 μέτρα (79-66 στο 35'). Κάπως έτσι κόπηκαν και οι ελπίδες της ελληνικής ομάδας που είδε και τον Νέντοβιτς να αποχωρεί τραυματίας στο 37'.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Τα 16 χαμένα ριμπάουντ στην πράσινη «ρακέτα» σε συνδυασμό με τα 15 λάθη του Παναθηναϊκού «μιλούν» από μόνα τους. Από εκεί και πέρα το ξέσπασμα της Αλμπα στην 3η περίοδο όταν οι «πράσινοι» είχαν «μαζέψει» τη διαφορά έγειραν τη πλάστιγγα στη μεριά της γερμανικής ομάδας.

MVP: Ο Κριστ Κουμάντζε ήταν ο ακρογωνιαίος λίθος της Άλμπα στις δύο ρακέτες έχοντας 12 πόντους και 8 ριμπάουντ.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Λο και Ζουσμάν είχαν συνολικά 22 πόντους, 10 ασίστ και 6/10 τρίποντα!

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Τηρουμένων των αναλογιών δεν βοήθησε ο Μέικον, ενώ απαρατήρητος πέρασε από το ματς και ο Μποχωρίδης.

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟΝ Α' ΓΥΡΟ: Ο Παναθηναϊκός είχε επιβληθεί της Άλμπα Βερολίνου στο κλειστό του ΟΑΚΑ με 82-67 (Μέικον 20, Κασελάκης 17, Παπαγιάννης 14 - Έρικσον 18, Ντα Σίλβα 13, Σμιθ 11).

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Τι άλλο; Ο τραυματισμός του Νέντοβιτς στο 37'.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Τα 16 επιθετικά ριμπάουντ της Άλμπα και τα 14/33 τρίποντα, όταν οι «πράσινοι» είχαν μόλις 5/17.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Ο Παναθηναϊκός δεν θα μπορούσε να ελπίζει σε κάτι καλύτερο από τη στιγμή που η Άλμπα έφερε το ματς εκεί που ήθελε, σε γρήγορο τέμπο, υψηλό σκορ και επιθέσεις στα 10-11 δευτερόλεπτα. Από εκεί και πέρα τα πάντα ήρθαν σε δεύτερη μοίρα μετά τον τραυματισμό του Νεμάνια Νάντοβιτς.

Τα δεκάλεπτα: 28-13, 44-40, 69-55, 87-78