Βιλερμπάν - Άλμπα 80-82: Πήρε τη ματσάρα με το νικητήριο μπλοκ του Σμιθ

Γιάννης Σταυρουλάκης
Η Άλμπα Βερολίνου απέδρασε με το «διπλό» από την έδρα της Βιλερμπάν, επικρατώντας με σκορ 80-82 χάρη στο μπλοκ του Τζαλίν Σμιθ στον Κρις Τζόουνς στην τελευταία φάση του ματς.

Η Άλμπα Βερολίνου διατηρούσε ισχνό προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς με τη Βιλερμπάν που είχε την ευκαιρία της στο τέλος να στείλει το παιχνίδι στην παράταση. Η μπάλα έφτασε τον Κρις Τζόουνς, ο οποίος προσπάθησε να σκοράρει από κοντά όμως δέχτηκε το μπλοκ του Σμιθ που σφράγισε τη νίκη της Άλμπα με 80-82.

Ο αγώνας

Το δίδυμο των Μάτισεκ, Λο κουβάλησε επιθετικά την Άλμπα Βερολίνου στην πρώτη περίοδο του ματς με τη Βιλερμπάν (21-21, 10'). Σε αυτό το διάστημα οι Γάλλοι σούταραν 8/12 δίποντα όμως τα... έσπασαν πίσω από τα 6μ.75 (1/6) κόντρα στην Άλμπα.

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ ως το ημίχρονο που έκλεισε στο 40-43 για τους φιλοξενούμενους με το τρίποντο του Ταμίρ Μπλατ, κυριαρχώντας παράλληλα στο κομμάτι των ριμπάουντ (13-21).

Ο ρυθμός του παιχνιδιού δεν άλλαξε ούτε στη συνέχεια, αφού ο Πολ Λακόμπ έδωσε μεν το προβάδισμα στη Βιλερμπάν (55-54, 27:44) όμως η Άλμπα Βερολίνου απάντησε με σερί 6-0 ως το τέλος της τρίτης περιόδου για το 55-60 με τις βολές του Τιμ Σνάιντερ.

Ακολούθως ο Τζέιμς Γκιστ μείωσε σε 70-71 στο 36:14 όμως οι Γερμανοί έκαναν επιμέρους σκορ 2-9 για το 72-80 στα 56" για το τέλος! Οι γηπεδούχοι έκαναν την ύστατη προσπάθεια να αντιδράσουν στο φινάλε, όπου το παιχνίδι κρίθηκε στη... ρουλέτα των βολών. Ο Λο έκανε το 78-81 με 1/2 βολές στα 8", ο Λακόμπ μείωσε σε 80-81 στα 5" και ο Γκιστ έκανε γρήγορο φάουλ στον Σίκμα.

Εκείνος ευστόχησε μόνο στη δεύτερη για το 80-82 και ο Τι Τζέι Πάρκερ κάλεσε timeout. Η μπάλα έφτασε στον Τζόουνς, ο οποίος προσπάθησε να τελειώσει τη φάση κοντά στο καλάθι όμως τον μπόκαρε ο Τζαλίν Σμιθ που κλείδωσε τη νίκη της Άλμπα.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Στη τελευταία φάση του ματς. Η Βιλερμπάν είχε την ευκαιρία να στείλει το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο όμως ο Τζαλίν Σμιθ έκοψε τον Κρις Τζόουνς.

MVP: Εκτός από το νικητήριο μπλοκ, ο Σμιθ είχε επίσης 16 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ σε 29:42.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Μάοντο Λο βοήθησε την Άλμπα με 12 πόντους, 5 ασίστ και 2 ριμπάουντ.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Τσαρλς Καουντί είχε 0/3 σουτ και 2 φάουλ σε 13'.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η διαφορά στα ριμπάουντ. 25 η Βιλερμπάν, 39 η Άλμπα.

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΓΥΡΟ: Η Βιλερμπάν είχε επικρατήσει με σκορ 67-71 στο Βερολίνο.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η Βιλερμπάν ζόρισε την Άλμπα στα τελευταία λεπτά όταν προσπάθησε να ολοκληρώσει το comeback όμως οι Γερμανοί κράτησαν με... νύχια και με δόντια το προβάδισμα κι έφτασαν στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 40-43, 55-60, 80-82.