Αρμάνι Μιλάνο - Φενέρμπαχτσε 60-71: Οι Τούρκοι φουλάρουν για playoffs

Η Φενέρμπαχτσε έφυγε με το «διπλό» από την έδρα της Αρμάνι, επικρατώντας με 60-71 και απέχοντας μια νίκη από την πρώτη οκτάδα της κατάταξης.

Η Φενέρμπαχτσε πανηγύρισε τη νίκη στην έδρα της Αρμάνι, επικρατώντας με 60-71 και παραμένοντας σε απόσταση μιας νίκης από τις θέσεις που οδηγούν στα playoffs. Οι Μάρκο Γκούντουριτς και Ντέβιν Μπούκερ κουβάλησαν επιθετικά την ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς που ήταν ανώτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς.

Ο αγώνας

Η Φενέρμπαχτσε επέβαλε τον ρυθμό της από τα πρώτα λεπτά του ματς στο Μιλάνο, εκεί όπου προηγήθηκε με 12-18 στο 10', έχοντας 6/10 σουτ (3/3 δίπ., 3/7 τρίπ.) και υποχρεώνοντας τους γηπεδούχους σε 7 λάθη σε αυτό το διάστημα. Ακολούθως ο Ντάισον Πιέρ ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (12-22) ενώ ο Μάρκο Γκούντουριτς σκόραρε για το +16, κάνοντας το 14-30 στο 14'.

Η Αρμάνι προσπάθησε να αντιδράσει όμως η Φενέρμπαχτσε άντεξε στην πίεση και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 34-43, σουτάροντας με καλά ποσοστά και κυριαρχώντας στα ριμπάουντ, έχοντας 13 αντί μόλις 6 των Ιταλών. Στη συνέχεια η ομάδα του Έτορε Μεσίνα έφερε το ματς στα ίσα με τον Μάλκολμ Ντιλέινι (43-43, 23') όμως η Φενέρ ανέκτησε άμεσα το προβάδισμα, κλείνοντας την τρίτη περίοδο στο 51-54.

Η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς είχε καλύτερες επιλογές στο φινάλε, χτίζοντας ξανά μια μικρή διαφορά με το τρίποντο του Γκούντουριτς (57-65) στα 2:09. Ο Πιέρια Χένρι με 2/2 βολές έκανε το 57-67, κλειδώνοντας ουσιαστικά τη νίκη για τη Φενέρ με 60-71.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στην αντίδραση της Φενέρμπαχτσε όταν η Αρμάνι Μιλάνο έκανε σερί 7-0 και ισοφάρισε σε 43-43 στο 23' με τον Ντιλέινι. Οι φιλοξενούμενοι είχαν καλύτερες επιλογές και εκμεταλεύτηκαν το επιθετικό πρόβλημα της Αρμάνι στην τέταρτη περίοδο.

OΙ MVPs: Οι Μάρκο Γκούντουριτς (17π., 6ασ., 4ριμπ.) και Ντέβιν Μπούκερ (14π., 8ριμπ.) έκαναν τη διαφορά για την ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Σε κακή βραδιά ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ με 1/5 σουτ (0/4 τρίποντα) και 5 λάθη.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Ντάισον Πιέρ βοήθησε τη Φενέρ με 6 πόντους, 6 ασίστ, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 1 μπλοκ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 16 λάθη της Αρμάνι και το 68% της Φενέρ στο δίποντο (23/34).

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η ένταση στο φινάλε!

ΤΙ ΕΙΧΕ ΣΥΜΒΕΙ ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΓΥΡΟ: Η Μπαρτσελόνα είχε φύγει με το «διπλό» από την Κωνσταντινούπολη, επικρατώντας της Φενέρμπαχτσε με σκορ 74-76. Πλέον οι Τούρκοι υπερτερούν σε ενδεχόμενη ισοβαθμία.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η Φενέρμπαχτσε ήταν το αφεντικό του ματς από τα πρώτα λεπτά, φτάνοντας στη σπουδαία νίκη στο Μιλάνο παρά το γεγονός ότι τις τελευταίες εβδομάδες πορεύεται δίχως τους Βέσελι, Ντε Κολό.

TΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-18, 34-43, 51-54, 60-71.60