Άλμπα-Μονακό 92-84: Την πήρε μαζί της στα… χαμηλά πατώματα (vid)

Βασίλης Βλαχόπουλος
Η Άλμπα επικράτησε της Μονακό στο Βερολίνο με 92-84, έφτασε στις έξι νίκες στην Euroleague όσες ήττες δηλαδή μετρά η γαλλική ομάδα στους τελευταίους επτά αγώνες.

Η Άλμπα Βερολίνου γνωρίζει ότι δεν μπορεί να διεκδικήσει θέση στα Playoffs, πλέον μ’ αυτή την πραγματικότητα θα πρέπει να συμβιβαστεί η Μονακό καθώς η αγωνιστική εικόνα της δεν οδηγεί σε αντίθετο συμπέρασμα. Στη γερμανική πόλη αποδόθηκε δικαιοσύνη γιατί η Αλμπα είχε πολύ μεγαλύτερο διάστημα καλής απόδοσης απλά υστέρησε σε εμπειρία με συνέπεια να κινδυνεύσει, ενώ δεν διαθέτει και το ατομικό ταλέντο παικτών όπως ο Μάικ Τζέιμς. Στο τέλος όμως έδρασε ο συνήθης ύποπτος, Λουκ Σίκμα.

Ο αγώνας

Στο πρώτο ημίχρονο, η Μονακό θύμισε… λαγό σε κούρσα μέσης απόστασης καθώς αυτή έδωσε ισχυρό tempo στο παιχνίδι αφού προηγήθηκε με 2-10 (3’) κι όσο κυλούσαν τα λεπτά έχανε μέτρα. Στην πραγματικότητα άντεξε αναλόγως των αντοχών του Ντονάτας Μοτεγιούνας (14π.) καθώς όταν ο Λιθουανός κάθισε στον πάγκο, η Άλμπα βρήκε την ευκαιρία να γυρίσει το παιχνίδι (23-21, 10’).

Μπεν Λάμερς και Μάρκους Έρικσον πρόσφεραν ασφάλεια στην Άλμπα και στο δεύτερο δεκάλεπτο σε αντίθεση με τη Μονακό η οποία έχοντας χάσει τους πόντους του Μοτεγιούνας δεν είχε τρόπο έκφρασης στην επίθεση. Κι έτσι οι γηπεδούχοι απέκτησαν τον έλεγχο του αγώνα, βρήκαν και μακρινά σουτ, φτάνοντας στο +10 (40-30) στο τέλος του ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν μια επανάληψη του πρώτου καθώς ο Μοτεγιούνας επέστρεψε δριμύτερος και από το -12, η Μονακό πλησίασε στους πέντε (51-46) μετά τους επτά διαδοχικούς πόντους του Λιθουανού. Ντα Σίλβα και Έρικσον έβγαλαν την Αλμπα από τη δύσκολη θέση καθώς επανέφεραν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (69-56, 30’) διατηρώντας το εκπληκτικό ποσοστό του 75% στα σουτ εντός παιδιάς για την ομάδα τους στο τέλος της 3ης περιόδου.

Ο Πάρις Λι βάλθηκε να γίνει ο απρόσμενος πρωταγωνιστής για τη Μονακό καθώς με οκτώ πόντους και μία ασίστ στα πρώτα 2:30 της τελευταίας περιόδου επανέφερε την ομάδα του σε θέση διεκδίκησης της νίκης (74-68). Η επιστροφή του Μπεν Λάμερς στοιχειοθέτησε αναγκαία απόφαση αλλά ο Αμερικανός σέντερ εξελίχθηκε σε αδύναμο κρίκο στην άμυνα και η Μονακό μείωσε στο καλάθι (76-74).

Η Άλμπα βρήκε λύσεις στην επίθεση με τους Λο, Ζούσμαν και μπήκε στα τελευταία δύο λεπτά με +8 (86-78). Ο Μάικ Τζέιμς προσπάθησε να ανατρέψει την κατάσταση αλλά η Άλμπα την κράτησε αναλλοίωτη μέσα από την αποτελεσματικότητά της από τη γραμμή των ελευθέρων βολών.

Τα δεκάλεπτα: 23-21,40-30, 69-56, 92-84

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Με το σκορ στο 76-74 η Μονακό είχε τέσσερις διαδοχικές άστοχες επιθέσεις σε αντίθεση με την Άλμπα που αξιοποίησε τις τρεις και ακούμπησε σε μαξιλαράκι οκτώ πόντων.

MVP: Ίσως αδικείται ο Λάμερς αλλά δεν ήταν «παρών» στο κρίσιμο σημείο του αγώνα, αντιθέτως εκεί ήταν ο Λούκ Σίκμα με τελείωμα φάσεων, ριμπάουντ και δημιουργία

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Δεν είναι ένας καθώς «δουλίτσα» έκανε ο Μάρκους Ερικσον, ο Λάμερς επίσης αλλά οι πέντε κρισιμότεροι πόντοι μπήκαν από Λο και Ζούσμαν.

Ο «ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ»: Μετά τους Τζέιμς, Μοτεγιούνας και Λι ακολούθησε το… χάος για τη Μονακό. Σε κακή βραδιά οι περισσότεροι παίκτες της γαλλικής ομάδας.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Δεν είναι εύκολη η απόφαση απόσυρσης του πιο παραγωγικού παίκτη της ομάδας σου, αλλά ο Ίσραελ Γκονζάλες το τόλμησε με τον Λάμερς στα τελευταία λεπτά και καλά έκανε καθώς ο Αμερικανός ήταν η «τρύπα» στην άμυνα της Άλμπα.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Από την πρώτη περίοδο και μετά η Αλμπα πορεύτηκε με ποσοστό άνω του 70% στα σουτ εντός παιδιάς.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Με τη νίκη της Αλμπα αποδόθηκε μπασκετική δικαιοσύνη καθώς οι Γερμανοί ήταν πιο συνεπείς, προηγήθηκαν τρεις φορές με διψήφια διαφορά απλά είχαν να διαχειριστούν το ταλέντο του Τζέιμς στο τέλος.

δ

π

Μάθε πού θα δεις ζωντανά όλους τους αγώνες σήμερα μέσα από το υπερπλήρες Πρόγραμμα TV του Gazzetta.