Τσεντεβίτα - Βενέτσια 105-90: Με κορυφαίους Όγκαστ και Φέρελ η «100άρα»

Η Βενέτσια έκανε σπουδαία προσπάθεια στο τελευταίο δεκάλεπτο για την ανατροπή, ωστόσο η Τσεντεβίτα επικράτησε με 105-90 των Ιταλών έχοντας σε μεγάλη βραδιά Ζακ Όγκαστ και Γιόγκι Φέρελ. Στους 2 πόντους ο Μπράμος.

Οι Σλοβένοι μετά την νίκη επί της Βίρτους την περασμένη αγωνιστική συνέχισαν την πορεία τους και επικράτησαν με 105-90 κόντρα στη Βενέτσια.

Με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει στο 28-10 και με την διαφορά να φτάνει ακόμα και τους 30 πόντους στο τρίτο (86-56), η υπερπροσπάθεια των φιλοξενούμενων στο τέλος (19-31) δεν μπόρεσε να αποτρέψει το αρνητικό αποτέλεσμα.

Κορυφαίος για την Τσεντεβίτα ήταν ο Ζακ Όγκαστ με 20 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ ο Γιόγκι Φέρελ πρόσθεσε 17 (3ριμπ., 6ασ.) και ο Μπλάζιτς 15.

Από την άλλη, ο Σάντερς οδήγησε την Βενέτσια με 24 πόντους, με τον Μάικ Μπράμος να σκοράρει μόλις 2 πόντους και είχε 1 ασίστ στα 18:43 που έμεινε στο παρκέ.

Οι δύο ομάδες είναι στον όμιλο του Προμηθέα που είναι τελευταίος με ρεκόρ 4-12 και μένοντας εκτός συνέχειας μετά και την ήττα από την Βίρτους.

Τα δεκάλεπτα: 28-10, 56-33, 86-59,105-90