Παναθηναϊκός - Περιστέρι 81-67: Αγραβάνης και άμυνα τον έστειλαν στους τελικούς (vids)

Εξαιρετικός ο Αγραβάνης

Με ξέσπασμα στην 3η περίοδο και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Δημήτρη Αγραβάνη, ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Περιστεριου bwin στον 5ο ημιτελικό με 81-67 και πήρε το εισιτήριο για τους τελικούς της Basket League όπου περιμένει ο Ολυμπιακός με το πλεονέκτημα της έδρας.

Τελικά ο Παναθηναϊκός δεν έπεσε θύμα έκπληξης στα ημιτελικά της Basket League.

Παρά το καλό πρόσωπο του Περιστερίου στα εντός έδρας ματς και το κάκιστο των «πρασίνων», στο ΟΑΚΑ τα πράγματα ήταν τελείως διαφορετικά! Ο Παναθηναϊκός δεν έδωσε το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να πιστέψουν ότι μπορούσαν να φύγουν με τη πρόκριση, «καθαρίζοντας» με την υπόθεση της πρόκρισης στην 3η περίοδο!

Με επιμέρους σκορ 23-9 σε αυτό το διάστημα και τον Δημήτρη Αγραβάνη να πετυχαίνει 13 πόντους σε αυτό το διάστημα, το «τριφύλλι» καθάρισε με συνοπτικές διαδικασίες το ματς και «τσέκαρε» τα εισιτήρια για τους φετινούς τελικούς της Basket League.

Ο διεθνής φόργουορντ άναψε τη... σπίθα που έλειπε σε αυτό το χρονικό διάστημα και ήταν εκείνος που έβαλε φαρδιά-πλατιά την υπογραφή του στη νίκη του Παναθηναϊκού και τη πρόκριση με 3-2 νίκες. Στα 20 λεπτά που αγωνίστηκε είχε 15 πόντους με 6/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα! Πολύ καλό ματς και από τον Μάριους Γκριγκόνις, ο οποίος είχε άλλους 16 πόντους με 4/5 τρίποντα και 5 ασίστ.

Παναθηναϊκός - Περιστέρι bwin: Το ματς

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα το ματς στο κλειστό του ΟΑΚΑ προσπαθώντας να εκμεταλλευτεί τον Αρτούρας Γκουντάιτις και παράλληλα να «φθείρει» τον Μίρο Μπίλαν με φάουλ. Εν μέρει τα κατάφερε. Ο Κροάτης χρεώθηκε με δύο φάουλ, ο σέντερ του Παναθηναϊκού βρήκε περισσότερες ευκαιρίες και κάπως έτσι οι «πράσινοι» άρχισαν σιγά-σιγά να «χτίζουν» διαφορά στο σκορ φτάνοντας στο +9 (19-10) λίγο πριν από το τέλος του α' δεκαλέπτου (23-17). Οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/17 σουτ έχοντας αντιμετωπίσει προβλήματα από την άμυνα του Παναθηναϊκού, με τους παίκτες του Σερέλη να είχαν στο ίδιο χρονικό διάστημα 7/13 εντός παιδιάς, 9 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Και όσο η άμυνα παρέμενε στα ίδια επίπεδα, άλλο τόσο οι «πράσινοι» προσπαθούσαν να «χτίσουν» διαφορά στο σκορ. Ο Μάριους Γκριγκόνις ήταν ο παίκτης ο οποίος έκανε την διαφορά στο παρκέ, με τον Σιλβέιν Φρανσίσκο να κρατούσε -όσο μπορούσε- την ομάδα του στο ματς. Αν και η διαφορά έφτασε και στο +12 στα μέσα της δεύτερης περιόδου (34-22 στο 14') το Περιστέρι bwin έβαλε δύσκολα στον Παναθηναϊκό με την «ζώνη» και από τη στιγμή που ο εκνευρισμός στην επίθεση αποτυπώθηκε και στην «πράσινη» άμυνα, η ομάδα του Σπανούλη πραγματοποίησε επιμέρους 12-2 και μείωσε στο καλάθι (36-34) ένα λεπτό πριν από το τέλος του ημιχρόνου.

Το πρώτο μισό του Game 5 έκλεισε με τον Παναθηναϊκό να έχει προβάδισμα ενός καλαθιού (41-39) αλλά παρουσιάζοντας κακό πρόσωπο στο δεύτερο κομμάτι της 2ης περιόδου. Συνολικά έκλεισε το ημίχρονο (σ.σ. Γκριγκόνις 13π., 2/3δίπ., 3/3τρ.) έχοντας 8/18 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 10/15 βολές, 13-3 ριμπάουντ, 11 ασίστ (σ.σ. μόλις 4 στο 2ο δεκάλεπτο), 4 κλεψίματα και 4 λάθη ενώ το Περιστέρι (Φρανσίσκο 15π., 2/3δίπ., 3/3τρ., 4ριμπ., 3ασ., 2κλ.) είχε αντίστοιχα 11/23 δίποντα 5/12 τρίποντα, 14-6 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 3 κλεψίματα και 7 λάθη.

Καμία σχέση δεν είχε η εικόνα της 3ης περιόδου με αυτήν του ημιχρόνου. Σαν να «ξύπνησαν» οι παίκτες του Παναθηναϊκού από τον «λήθαργο» του ημιχρόνου βάζοντας... λουκέτο το καλάθι τους! Συγκεκριμένα ξεκίνησαν το δεύτερο ημίχρονο με σερί 12-0 για το 53-39 και το +14 για πρώτη φορά στο ματς. Η διαφορά έφτασε και στο +16 στο 28' (60-44), με τον Δημήτρη Αγραβάνη να ήταν ο παίκτης-κλειδί των γηπεδούχων σε άμυνα και επίθεση, πετυχαίνοντας 13 πόντους στο 3ο δεκάλεπτο του ματς. Με τον 28χρονο φόργουορντ να έχει περάσει στη ζώνη του λυκόφωτος, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε και με 17 πόντους διαφορά (64-47) λίγο πριν από το τέλος της 3ης περιόδου (64-48).

Στην τελευταία περίοδο και με τον Παναθηναϊκό να έχει ελέγξει ολοκληρωτικά το ματς, ο δείκτης του σκορ έφτασε στους 22 πόντους (74-52) στο 35'. Αυτό ήταν. Έκτοτε δεν υπήρξε γυρισμός για το Περιστέρι bwin και με τον Παναθηναϊκό να είχε «κλειδώσει» την πρόκριση και στους φετινούς τελικούς της Basket League όπου θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό με μειονέκτημα έδρας. Πρώτο τζάμπολ την ερχόμενη Κυριακή 4/6 στις 21:00 στο ΣΕΦ.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Παναθηναϊκός δέχθηκε 39 πόντους στο α' ημίχρονο και 28 στο δεύτερο. . Εκ των οποίων τους εννέα στην 3η περίοδο και τους 10 από τους 19 της 4ης έως το 36'. Μετά το ματς είχε κριθεί και οι άμυνες χαλάρωσαν. Συν το έναυσμα που έδωσε ο Αγραβάνης στο 3ο δεκάλεπτο.

MVP: Ο Δημήτρης Αγραβάνης πραγματοποίησε το καλύτερο παιχνίδι του με τη φανέλα του Παναθηναϊκού καθώς στα 20 λεπτά που αγωνίστηκε είχε 15 πόντους με 6/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα!

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: «Γεμάτο» ματς από τον Πονίτκα, ο οποίος είχε 13 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 λάθη και ουσιαστικό παιχνίδι από τον Γκριγκόνις με 16 πόντους, 5 ασίστ και 4/5 τρίποντα.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Κακό ματς από τον Ντένμον με 1/7 εντός παιδιάς, ενώ ο Φρανσίσκο στο δεύτερο ημίχρονο είχε 0/3 σουτ μένοντας στον έναν πόντο.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Οι συνεχείς εντάσεις που υπήρχαν στο πρώτο ημίχρονο, τα πολλά νεύρα μεταξύ των παικτών, αλλά και το γεγονός ότι οι φίλοι του Παναθηναϊκού δεν σταμάτησαν να αποδοκιμάζουν τον Βασίλη Σπανούλη.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Τα 21/38 δίποντα του Παναθηναϊκού, το +24 του Γκριγκόνος στο +/- του ματς και τα 15 λάθη του Περιστερίου.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Λίγο-πολύ το ματς θύμισε σε μεγάλο βαθμό το Game 3 της σειράς. Δηλαδή τον Παναθηναϊκό να ξεσπασει στην 3η περίοδο και να καθαρίζει το ματς. Είναι γεγονός ότι όσο βγάζει ενέργεια στην άμυνα με τον Αγραβάνη στο «τέσσερα» και τον Πονίτκα στο παρκέ, αυτομάτως οι «πράσινοι» γίνονται πιο σκληροί παίρνοντας το πλεονέκτημα.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 41-39, 64-48, 81-67.

Παναθηναϊκός – Περιστέρι bwin 3-2

Game 1: Παναθηναϊκός – Περιστέρι bwin 101-57
Game 2: Περιστέρι bwin – Παναθηναϊκός 73-58
Game 3: Παναθηναϊκός – Περιστέρι bwin 89-80
Game 4: Περιστέρι bwin – Παναθηναϊκός 76-71
Game 5: Παναθηναϊκός – Περιστέρι bwin 81-67