Παναθηναϊκός - Περιστέρι 89-80: Όταν... έπαιξε άμυνα «καθάρισε» για το 2-1 (vids)

Με εξαιρετική άμυνα στην 3η περίοδο, ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Περιστερίου bwin στον 3ο ημιτελικό της σειράς με 89-80 και πήρε προβάδισμα... πρόκρισης με 2-1 νίκες. Το 4ο ματς το ερχόμενο Σάββατο (27/5) στο κλειστό «Αν. Παπανδρέου».

Το Περιστέρι μπορεί να έβαλε δύσκολα στον Παναθηναϊκό για ένα ημίχρονο, αλλά στη συνέχεια οι γηπεδούχοι φρόντισαν να «καθαρίσουν» με την υπόθεση της νίκης πραγματοποιώντας «πατώντας» το γκάζι στην 3η περίοδο. Ξεκινώντας από την άμυνά τους!

Είναι χαρακτηριστικό ότι στο πρώτο μισό του αγώνα στο ΟΑΚΑ, οι «πράσινοι» είχαν δεχθεί 49 πόντους, ενώ στο 3ο δεκάλεπτο μόλις 10! Αυτό ήταν. Από τη στιγμή που οι γηπεδούχοι... σοβαρεύτηκαν στην άμυνα και έβγαλαν την ενέργεια που τους έλειπε, φρόντισαν να ολοκληρώσουν το έργο τους και να κάνουν το 2-1 στη σειρά των ημιτελικών.

Βέβαια στο τέλος λίγο έλειψε να ρίξουν μια κλωτσιά οι και να χύσουν την καρδάρα με το γάλα καθώς είδαν το +21 και ο διαφαινόμενος περίπατος του 32' να γίνεται +9 (83-74) τέσσερα λεπτά πριν από το τέλος. Όμως δεν υπήρξε συνέχεια. Ο Μάριους Γκριγκόνις ήταν η «σταθερή» αξία του Παναθηναϊκού, ο Πάρις Λι πραγματοποίησε πολυ καλό ματς, ο Ματέους Πονίτκα ήταν παντού αλλά παίκτης-κλειδί για την αμυντική προσπάθεια των «πρασίνων» στην 3η περίοδο ήταν ο Δημήτρης Αγραβάνης.

Το ματς: Παναθηναϊκός – Περιστέρι bwin

Αρκετά... γκραν-γκινιόλ ήταν το ξεκίνημα του αγώνα στο ΟΑΚΑ. Οι δύο ομάδες πραγματοποιούσαν τις επιθέσεις τους σε διάστημα 10 δευτερολέπτων, βάζοντας σε δεύτερη μοίρα τις άμυνες. Μάλιστα το Περιστέρι bwin βρέθηκε να προηγείται με 14-9 στο 3' ύστερα από τρίποντα ταων Φρανσίσκο και Πουλιανίτη ωστόσο η αντίδραση των «πρασίνων» ήταν άμεση και με σερί 10-0 χάρη στους Γκριγκόνις και Γκουντάιτις προηγήθηκε με 19-14 έχοντας φέρει το παιχνίδι στα μέτρα τους. Ο δείκτης του σκορ έφτασε και στο +8 για τον Παναθηναϊκό (30-22) λίγο πριν από το δεκάλεπτο (30-24) έχοντας εξαιρετικά ποσοστά με 5/7 δίποντα, 4/5 τρίποντα και 8/8 βολές.

Το +8 έμεινε έως το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου (34-26 στο 12') και αυτό διότι ακολούθησε σερί 7-0 για το Περιστερι δια χειρός του Σιλβέιν Φρανσίσκο για το 34-33 ο οποίος αποτελούσε τον μεγάλο μπελά των «πρασίνων» και το... αντίπαλο δέος του εξαριετικού Γκριγκόνις. Ο Παναθηναϊκός ναι μεν προσπάθησε να ελέγξει το παιχνίδι (42-36 στο 16') αλλά και πάλι οι Φρανσίσκο και Ντένμον δεν αντιμετώπισαν προβλήματα απέναντι στους γηπεδούχους με αποτέλεσμα να φέρουν το ματς στα ίσια (49-49) με τη λήξη του ημιχρόνου.

Ο Γκριγκόνις ήταν η μοναδική αξιόπιστη λύση του Παναθηναϊκού με 17 πόντους και 5/7 εντός παιδιάς αλλά στον αντίποδα ο Φρανσίσκο ήταν ασταμάτητος με 18 πόντους έχοντας 6/6 δίποντα (σ.σ. τα περισσότερα εκ των οποίων lay-ups), 2/4 τρίποντα και 6 ασίστ! Ο Ντένμον συμπλήρωνε 9 πόντους με 3/6 εντός παιδιάς, σ' ένα ημίχρονο όπου οι «πράσινοι» ήταν κάκιστοι στην άμυνα.

Εντελώς διαφορετική ήταν η εκκίνηση στην 3η περίοδο. Ο Παναθηναϊκός έβγαλε περίσσια ενέργεια στην άμυνα, κάτι που έλειπε παντελώς από το πρώτο ημίχρονο. Κράτησε το Περιστέρι στο «μηδέν» για τέσσερα λεπτά και με 10-0 σερί προηγήθηκε με 59-49 στο 24'. Ο Αγραβάνης ήταν εκείνος που «ξύπνησε» και τους υπόλοιπους συμπαίκτες του όσον αφορά το ενεργειακό κομμάτι με αποτέλεσμα οι «πράσινοι» να προηγηθούν με +14 πόντους (66-52) στα μέσα του 3ου δεκαλέπτου. Και δεν εμειναν μόνο εκεί. Η διαφορά εκτοξεύθηκε και στο +18 (71-53) με το επιμέρους σκορ να ήταν 22-4. Ο Πάρις Λι είχε ανεβάσει κατακόρυφα την απόδοσή του ενώ είχε «σιγήσει» στο ίδιο διάστημα ο Φρανσίσκο. Το δεκάλεπτο έκλεισε με τον Παναθηναϊκό να είχε φέρει ολοκληρωτικά στα μέτρα του (76-59).

Η διαφορά έφτασε και στους 20 πόντους λίγο μετά την έναρξη της 4ης περιόδου (79-59), δείγμα και της εικόνας που επικρατούσε στο μεγαλύτερο διάστημα του δευτέρου ημιχρόνου. Άλλωστε από ένα σημείο και μετά το Περιστέρι φάνηκε να αποδέχεται την ήττα του αν και προσπάθησε να μειώσει όταν και ο Παναθηναϊκός έριξε εντελώς ταχύτητα. Η μεγαλύτερη τιμή της ήταν το +21 (83-62 στο 32') με τους «κυανοκιτρίνους» να μειώνουν σε 83-74 στο 36' έχοντας πραγματοποιήσει σερί 12-0. Η τελευταία αντίδραση που επιχείρησε να βγάλει το Περιστέρι «θορύβησε» τον Παναθηναϊκό αλλά δεν υπήρξε συνέχεια.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η άμυνα που έπαιξε στην 3η περίοδο και το επιμέρους 17-3 που έτρεξε στάθηκε αρκετό για να «γράψει» την ιστορία του αγώνα στο κλειστό του ΟΑΚΑ. Το δίδυμο των Αγραβάνη-Παπαγιάννη στην frontline έκανε και την (αμυντική) διαφορά σ' εκείνο το διάστημα.

MVP: Μάριους Γκριγκόνις (20π., 7ριμπ., 2ασ., 1κλ., 2λ. με 2/4 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 4/4 βολές) και Ματέους Πονίτκα (16π., 7ριμπ., 4ασ., 1κλ., 3λ.) έκαναν την διαφορά για τον Παναθηναϊκό.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Ο Δημήτρης Αγραβάνης (8π., 3/4 σουτ) αφύπνισε τους συμπαίκτες του στην 3η περίοδο χάρη στην ενέργεια και στην άμυνά του, ενώ ο Πάρις Λι ήταν εξαιρετικός έχοντας 16 πόντους και 6 ασίστ.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Ραντάνοβ δεν βοήθησε καθόλου το Περιστέρι σε αυτό το ματς.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η ένταση που δημιουργήθηκε λίγο πριν από το τέλος μεταξύ Σπανούλη και Σερέλη ήταν παντελώς αχρείαστη.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο Φρανσίσκο είχε 18 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και μόλις έναν στο δεύτερο! Καλά ποσοστά για τον Παναθηναϊκό με 11/21 τρίποντα και 22/35 δίποντα.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Στο πρώτο ημίχρονο είχαν αρχίσει να «ξυπνούν» εφιάλτες στο ΟΑΚΑ. Παρόλα αυτά όταν αποφάσισαν οι «πράσινοι» να παίξουν άμυνα κατάφεραν να ελέγξουν το ματς. Βέβαια στο τέλος έχασαν μεγάλη διαφορά. Όχι ότι κινδύνευσαν. Αλλά αν μη τι άλλο «χτυπάει» καμπανάκι για τη συνέχεια.

Τα δεκάλεπτα: 30-24, 49-49, 76-59, 89-80.

Παναθηναϊκός – Περιστέρι bwin 2-1

Game 1: Παναθηναϊκός – Περιστέρι bwin 101-57
Game 2: Περιστέρι bwin – Παναθηναϊκός 73-58
Game 3: Παναθηναϊκός – Περιστέρι bwin 89-80
Game 4: Περιστέρι bwin – Παναθηναϊκός (27/5, 19:15)
Game 5: Παναθηναϊκός – Περιστέρι bwin (30/5, 19:15) *