ATP Finals: Μεγάλη νίκη ο Φριτζ κόντρα στον Ναδάλ στο Τορίνο

Ο Τέιλορ Φριτζ νίκησε τον Ράφαελ Ναδάλ με 2-0 σετ και έκανε ιδανική πρεμιέρα στο ATP Finals στο Τορίνο.

Ο Τέιλορ Φριτζ άρχισε με εντυπωσιακό τρόπο την παρουσία του στο ATP Finals στο Τορίνο, νικώντας τον Ράφαελ Ναδάλ με 7-6(3), 6-1 στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε την 1η αγωνιστική στο «πράσινο» όμιλο, που άνοιξε το απόγευμα της Κυριακής (13/11) με τη νίκη του Κάσπερ Ρουντ απέναντι στον Φελίξ Οζέρ-Αλιασίμ με 7-6(4), 6-4.

O 25χρονος Αμερικανός με τη νίκη επί του Ναδάλ έβαλε τις βάσεις για την πρόκριση στα ημιτελικά, κυριαρχώντας απόλυτα στο 2ο σετ.

Στο 1ο σετ ο Φριτζ σπατάλησε τις ευκαιρίες που δημιούργησε, όμως δεν το πλήρωσε. Οι παίκτες άρχισαν με love game (1-1), με τον Ναδάλ να σώζει break point πριν από το 2-1, ενώ με νέα love games έγινε το 3-3.

Στο 7ο game o Φριτζ προηγήθηκε 15-40, όμως ο Ναδάλ με τρεις σερί πόντους έκανε το 4-3, με τον χορό των love games να συνεχίζεται για το 5-4 υπέρ του Ισπανού, με τον Φριτζ να ισοφαρίζει σε 5-5, 6-6 και το σετ να οδηγείται στο tie break.
Εκεί ο Φριτζ προηγήθηκε 3-0, 5-2 και 6-3, τελειώνοντας με το πρώτο match point τη διαδικασία και το σετ με 7-6(3).

Ο Αμερικανός άνοιξε το 2ο σετ με 1-0 και 2-1, έπειτα το πρώτο break στο σερβίς του Ναδάλ, τον έβαλε σε θέση ισχύος (3-1) και διατηρώντας το σερβίς του έκανε το 4-1.

Στο 6ο game παίχθηκαν 16 πόντοι(!), με τον Φριτζ να φθάνει στο 30-40 και σε τέσσερα αβαντάζ εώς ότου κάνει νέο break για το 5-1.

Ο Ναδάλ δεν είχε αντίδραση και ο Φριτζ σερβίροντας για τη νίκη πήγε στο 40-15 και με το πρώτο match point ολοκλήρωσε το σετ 6-1 και τον αγώνα, ύστερα από 97 λεπτά.