Τένις: Ο Σακελλαρίδης στον πρώτο επαγγελματικό τελικό της καριέρας του!

Ο Στέφανος Σακελλαρίδης μετά από 3ωρη μάχη με τον Ιταλό Τζιακομίνι, προκρίθηκε στον τελικό του τουρνουά του Μοναστίρ της Τυνησίας.

Μία ακόμη ιστορική στιγμή για την επαγγελματική καριέρα του στο τένις, έζησε σήμερα ο Στέφανος Σακελλαρίδης.

Ο 18χρονος τενίστας μετά τη νίκη που πέτυχε για την Εθνική ομάδα στο United Cup στις αρχές του χρόνου, σήμερα πήρε την πρόκριση στον πρώτο του τελικό σε επαγγελματικό τουρνουά.
Στο Μοναστίρ της Τυνησίας επικράτησε του Λούκα Τζιακομίνι με 2-1 σετ (2-6, 6-2, 6-2) και αύριο θα διεκδικήσει τον τίτλο στο τουρνουά των 15.000 δολαρίων, κόντρα σε έναν άλλο Ιταλό, τον Φεντερίκο Ιανακόνε.

Ο Σακελλαρίδης, Νο.1 της παγκόσμιας κατάταξης της ITF και στο Νο.637 της παγκόσμιας κατάταξης της ΑΤΡ, έχασε δύσκολα το 1ο σετ, το οποίο ήταν μεγάλο σε διάρκεια παρά το τελικό 6-2, αφού τα περισσότερα games ήταν γεμάτα. Στο 2ο σετ έμεινε πίσω με break μετά το 1ο game, αλλά απάντησε άμεσα και ισοφάρισε κι όσο περνούσε η ώρα, ανέβαζε ρυθμό. Μετά το 2-2 πήρε 7 games στη σειρά, για να κατακτήσει το σετ με 6-2 και να προηγηθεί με 3-0 στο 3ο. Εκλεισε το ματς μετά από 2 ώρες και 48 λεπτά.

Ο αντίπαλός του στον τελικό είναι στο Νο.626 στην παγκόσμια κατάταξη της ATP.