Φενέρμπαχτσε - Αναντολού Εφές 90-86 (vid)

Η Φενέρμπαχτσε νίκησε (90-86) και απέκλεισε την Αναντολού Εφές από τη συνέχεια της διοργάνωσης. Με πλεονέκτημα έδρας και πρώτοι στον όμιλο οι νικητές. Προκρίθηκε ο Παναθηναϊκός.

Η Φενέρμπαχτσε δε χαρίστηκε στην Αναντολού Εφές την οποία νίκησε με 90-86. Το συγκεκριμένο αποτέλεσμα σφράγισε την πρώτη θέση για τους γηπεδούχους στον όμιλό τους ενώ η Αναντολού Εφές απογοήτευσε ξανά και αποκλείστηκε παρά τον πακτωλό εκατομμυρίων που ξόδεψε ο Ντούσαν Ίβκοβιτς. Ταυτόχρoνα ο Παναθηναϊκός προκρίθηκε στα playoffs.

Στο πρώτο ημίχρονο το ματς ήταν απόλυτα ισορροπημένο με τη Φενέρ να διατηρεί ένα προβάδισμα 3-4 πόντων, ωστόσο με δύο συνεχόμενα τρίποντα ο Πέρο Άντιτς έκανε το 30-21 (14'), όμως οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και μείωσαν.

Το τρίτο δεκάλεπτο άνηκε εξ ολοκλήρου στους παίκτες του Ζέλικο Ομρπάντοβιτς με τη διαφορά να φτάνει τη μέγιστη τιμή της (+16, 66-50) με τη λήξη της περιόδου. Η Αναντολού βρέθηκε στο -19 (71-52, 33΄) και σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι χαλάρωσαν με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να μειώσουν σε 88-86 όταν όμως το ματς πλέον είχε κριθεί (1'' πριν τη λήξη).

Στην επανεμφάνισή του ο Κώστας Σλούκας έπαιξε 18:56 έχοντας 4 πόντους (2/4δ.), 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ κι ένα λάθος.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Καθολικά ανώτερη η Φενέρ. Τα 18 επιθετικά ριμπάουντ των γηπεδούχων σε συνδυασμό με τα 12 εύστοχα τρίποντα έπαιξαν σημαντικό ρόλο.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Μπόγκτναν Μπογκντάνοβιτς (21π. με 2/8δ., 4/9τρ., 5/6β. και 5 ασίστ) και Τζίτζι Ντατόμε (24π. με 6/8δ., 2/3τρ., 6/7β., 7 ριμπάουντ και 5 λάθη) ήταν οι κορυφαίου για τους νικητές.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μπράιαντ Ντάνστον δε βοήθησε καθόλου την ομάδα του. Ο Αμερικανός σε 14:30 είχε 2 πόντους (1/2δ., 0/1τρ.) και 3 ριμπάουντ.

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Ένα επιμέρους σκορ 13-4 στην τρίτη περίοδο ήταν αυτό το οποίο έκρινε την αναμέτρηση αφού έκτοτε η Φενέρ δεν αγχώθηκε καν...

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Η Φενέρ την επιστροφή του Κώστα Σλούκα και την καλή απόδοση του Πέρο Άντιτς (έπαιξε το δεύτερο ματς μετά από αποχή λόγω τραυματισμού).

Η Αναντολού Εφές το double double του Τόμας Ερτέλ (14π., 13ασ.).

ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ: Οι γηπεδούχοι το τραγικό τελευταίο πεντάλεπτο στο οποίο δέχτηκαν 28 πόντους!

Οι φιλοξενούμενοι το γεγονός ότι αποκλείστηκαν με μπάτζετ που ξεπερνά τα 25 εκατομμύρια ευρώ.

Tα δεκάλεπτα: 19-16, 37-34, 66-50, 90-86