Ούνικς Καζάν - Βιλερμπάν 88-84

Γιάννης Σταυρουλάκης
Η Ούνικς Καζάν του Δημήτρη Πρίφτη επικράτησε της Βιλερμπάν με 88-84 στην παράταση (77-77 κ.α.) και άρχισε με τον καλύτερο τρόπο τις υποχρεώσεις της στο TOP-16 του EuroCup.

Οι Ρώσοι διατηρούσαν σταθερά το προβάδισμα στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα όμως η Βιλερμπάν απάντησε με επιμέρους σκορ 26-15 στην τέταρτη περίοδο κι έστειλε το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο. O Τζον Ρόμπερτσον σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 και ισοφάρισε σε 84-84 για τους φιλοξενούμενους όμως ο Τζαμάρ Σμιθ (9π., 3/6 δίπ.) και ο Αντόν Πονκρασόφ από τη γραμμή των βολών διαμόρφωσαν το τελικό 88-84.

Οι Κολόμ και Λάσμε ηγήθηκαν επιθετικά της Ούνικς σκοράροντας από 15 πόντους έκαστος ενώ ο Πονκρασόφ έκανε double-double με 14 πόντους και 11 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 40-36, 61-51, 77-77 κ.α., 88-84 στην παρ.