Μπάμπεργκ - Ερυθρός Αστέρας 78-79 (vids)

Η Μπάμπεργκ (2-5) του Νίκου Ζήση (11π., 9ασ.) έχασε άλλο ένα ματς που κρίθηκε στην τελευταία φάση. Ο Ερυθρός Αστέρας (3-4) πανηγύρισε τη νίκη με 78-79.

Ο Ερυθρός Αστέρας υποχρέωσε την Μπάμπεργκ σε μία ακόμη ήττα στον πόντο αφού έφυγε πανηγυρίζοντας από τη Γερμανία με 78-79. Ο Νίκος Ζήσης έκανε παιχνιδάρα (11π. 9ασ.), αλλά οι Σέρβοι είχαν αχτύπητο δίδυμο φόργουορντ (Σιμόνοβιτς 17π. Μπιέλιτσα 28π.).

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες δε μπόρεσαν να βρουν ρυθμό, οι επιθέσεις τους κατέληγαν συνήθως στο σίδερο κι έτσι απλά η Μπάμπεργκ είχε ένα μικρό προβάδισμα (14-11, 10'). Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι έκαναν με ευκολία λάθη (9) και οι Σέρβοι με τρίποντο του Μάρκο Σιμόνοβιτς προηγήθηκαν με +8 (21-29, 16'). Η Μπάμπεργκ συνέχισε να παίζει λες κι ήταν «μαγεμένη», οι επιθετικές επιλογές της ήταν βιαστικές και στην άλλη πλευρά το αμυντικό transition ήταν τραγικό. Οι παίκτες του Ερυθρού Αστέρα σκόραραν συνέχεια εύκολα καλάθια και αύξησαν τη διαφορά (27-38, 20').

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Νικολό Μέλι με 11 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο (3/3τρ/) και ο Νίκος Ζήσης με απίστευτο «διάβασμα» και σκορ (9π., 4ασ.) στο ίδιο διάστημα, άλλαξαν άρδην την εικόνα του παιχνιδιού. Η Μπάμπεργκ προσπέρασε με 50-47 (27').

Οι φιλοξενούμενοι σε ένα ακόμη ματς δεν τα παράτησαν. Παρά την ανατροπή των Γερμανών, οι παίκτες του Ντέγιαν Ράντονιτς είχαν την ψυχραιμία να μείνουν στη διεκδίκηση της νίκης και να προηγηθούν εκ νέου (71-72, 37') και λίγο αργότερα με καλάθι και φάουλ του Μίλκο Μπιέλιτσα με 76-77 (39'). Στο τέλος οι Σέρβοι πήραν τη νίκη με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται δικαίως για την τελευταία φάση αφού ο Μπιέλιτσα έκανε καθαρό φάουλ στον Μίλερ το οποίο δε σφυρίχτηκε.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Μπάμπεργκ έκανε 6 περισσότερα λάθη (16-10) και έχασαν τα ριμπάουντ (28-33)

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μάρκο Σιμόνοβιτς (29:06) είχε 17 πόντους (3/4δ., 3/4τρ., 2/4β., 4ρ.) και ο Μίλκο Μπιέλιτσα σε 22:03 πρόσθεσε άλλους 18 (5/9δ. 0/2τρ., 8/9β.) με 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ντάνιελ Τέις σε 17:44 είχε 2 πόντους με 1/2 δίποντα και 4 ριμπάουντ. Η Μπάμπεργκ περίμενε πολλά περισσότερα από αυτόν.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Ο Νίκος Ζήσης με 4 συνεχόμενους πόντους έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ (78-77), αλλά ο Τζένκινς με lay up έκανε το 78-79 (16'' πριν τη λήξη). Ο Ντάριους Μίλερ αστόχησε στο σουτ της νίκης (έκανε φάουλ ο Μπιέλιτσα που δε σφυρίχτηκε) κι έτσι οι Σέρβοι πήραν τη νίκη.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Στέφαν Γιόβιτς ολοκλήρωσε τον αγώνα με 11 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Μπάμπεργκ πως έχασε ένα ακόμη ματς που κρίθηκε στην τελευταία επίθεση.

Οι Σέρβοι τίποτα απολύτως.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο Μάρκο Γκούντουριτς έτρεξε στον αιφνιδιασμό και με πολύ δύσκολη πάσα έδωσε τη μπάλα στον Σιμόνοβιτς για το κάρφωμα.

Τα δεκάλεπτα: 14-11, 29-38, 61-58, 78-79