Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Υγρού Στίβου: Η εθνική πόλο γυναικών μπαίνει στη μάχη διάκρισης

Δημήτρης Ντζάνης
Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Υγρού Στίβου: Η εθνική πόλο γυναικών μπαίνει στη μάχη διάκρισης

bet365

Η εθνική ομάδα υδατοσφαίρισης γυναικών μπαίνει στις μάχες του παγκοσμίου πρωταθλήματος υγρού στίβου, κάνει αρχή από το Ζέγκεντ κόντρα στην πρωτάρα Ταϊλάνδη, με την ελπίδα να φθάσει όσο πιο μακριά στη διοργάνωση.

Η εθνική ομάδα υδατοσφαίρισης γυναικών μπαίνει στη μάχη στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Βουδαπέστης. Για την ακρίβεια το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα στην πρώτη φάση του πρωταθλήματος θα αγωνιστεί στη νότια Ουγγαρία, στην πόλη του Ζέγκεντ και τη Δευτέρα (20/6, 19:00, ΕΡΤ3) κάνει πρεμιέρα στον Δ’ Όμιλο με αντίπαλο την ανίσχυρη Ταϊλάνδη, που κάνει ντεμπούτο στη διοργάνωση. Οι Ισπανία και η Γαλλία είναι οι άλλες δύο ομάδες του ομίλου και θα αγωνιστούν στις (20:30).

Με την Αλεξία Καμμένου για πρώτη φορά στο τιμόνι, η εθνική ομάδα ψάχνει τη διάκριση. Από τη μαγική παρουσία και το χρυσό μετάλλιο στη διοργάνωση του 2011 στη Σαγκάη η εθνική ομάδα δεν έχει να επιδείξει καλύτερη θέση από την 6η στο Καζάν (2015) και στη Βουδαπέστη.

kammenou

Η εθνική ομάδα θα εμφανιστεί με ένα ανανεωμένο πρόσωπο, οι έξι από τις δεκατρείς παίκτριες θα αγωνιστούν για πρώτη φορά σε παγκόσμιο πρωτάθλημα.

Η Ελευθερία Πλευρίτου, με τέσσερις συμμετοχές, η αρχηγός Μαργαρίτα Πλευρίτου και η Ελευθερία Πλευρίτου με τρεις συμμετοχές είναι οι πλέον έμπειρες παίκτριες σε αυτή την εθνική ομάδα.

Ο κορμός της με επτά παίκτριες είναι ο πρωταθλητής Ευρώπης Ολυμπιακός, τρεις παίκτριες έχει η Βουλιαγμένη, δύο ο Κυπελλούχος Ευρώπης Εθνικός και μία η Γλυφάδα.

Οι 16 ομάδες είναι χωρισμένες σε τέσσερις ομίλους. Η πρώτη ομάδα από κάθε όμιλο περνά απευθείας στα προημιτελικά, οι 2ες και οι 3ες θα δώσουν αγώνα χιαστί για την πρόκριση στην οκτάδα, οι 4ες θα δώσουν αγώνες κατάταξης για τις θέσεις 13-16.

Η Ελλάδα με αντίπαλο την Ισπανία θα διεκδικήσει την 1η θέση στον όμιλο. Σε περίπτωση δεν το καταφέρει, την Κυριακή (26/6) θα δώσει αγώνα χιαστί με αντίπαλο από το Γ’ Όμιλο (Βραζιλία, Νέα Ζηλανδία ή Καζακτάν), λογικά θα είναι στα προημιτελικά, αλλά εκεί θα πέσει κατά πάσα πιθανότητα πάνω στην παγκόσμια πρωταθλήτρια και ολυμπιονίκη εθνική ομάδα των ΗΠΑ.

Αν πάρει την 1η θέση στον όμιλο, τότε στα προημιτελικά θα αντιμετωπίσει, κατά πάσα πιθανότητα, την Ολλανδία, που έχει προπονητή τον Ευάγγελο Δουδέση.


Οι θέσεις της Ελλάδας

Συμμετοχές: 11
1998: 5η, 2001: 7η, 2003: 9η, 2005: 5η, 2007: 8η, 2009: 4η, 2011: 1η, 2013: 6η, 2015: 6η, 2017: 7η, 2019: 8η
Αγώνες: 76 (41 Νίκες – 2 Ισοπαλίες – 33 Ήττες)
Μετάλλια: 2011 (Σαγκάη): Χρυσό
Ατομικές συμμετοχές: 8 Αντιγόνη Ρουμπέση (2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015)
Γκολ: 89 Αντιγόνη Ρουμπέση
Συμμετοχές Προπονητών: 6 Γιώργος Μορφέσης (2009, 2011, 2013, 2015, 2017, 2019)

polo women


Η ταυτότητας της εθνικής ομάδας

Ιωάννα Σταματοπούλου

Θέση: Tερματοφύλακας
Ηλικία 24
Σύλλογος: Ολυμπιακός
Διεθνείς Συμμετοχές: 73
Συμμετοχές σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα: 1 (2019)

STAMATOPOULOU

Ελένη Σωτηρέλη
Θέση: Τερματοφύλακας
Ηλικία 24
Σύλλογος: Εθνικός Πειραιώς
Διεθνείς Συμμετοχές: 12
Συμμετοχές σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα: -

Έλενα Ξενάκη
Θέση: Φουνταριστός
Ηλικία 25
Σύλλογος: Ολυμπιακός
Διεθνείς Συμμετοχές: 155
Γκολ: 249
Συμμετοχές σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα: 3 (2015, 2017, 2019)
Γκολ σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα: 24
Καλύτερη θέση: 6η Καζάν (2015)

xenaki

Μαρία Μυριοκεφαλιτάκη
Θέση: Φουνταριστός
Ηλικία 21
Σύλλογος: Ολυμπιακός
Διεθνείς Συμμετοχές: 39
Γκολ: 56
Συμμετοχές σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα: -

Μαργαρίτα Πλευρίτου (Αρχηγός)
Θέση: Αμυντικός
Ηλικία 28
Σύλλογος: Ολυμπιακός
Διεθνείς Συμμετοχές: 172
Γκολ: 97
Συμμετοχές σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα: 3 (2013, 2015, 2017)
Γκολ σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα: 5
Καλύτερη θέση: 6η Βαρκελώνη (2013), Καζάν (2015)

Μαρία Πάτρα
Θέση: Αμυντικός
Ηλικία 24
Σύλλογος: ΝΟ Βουλιαγμένης
Διεθνείς Συμμετοχές: 59
Γκολ: 9
Συμμετοχές σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα: 1
Γκολ σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα: 0
Καλύτερη θέση: 8η Γκουανγκτσού (2019)

Ελευθερία Πλευρίτου
Θέση: Περιφερειακός
Ηλικία 25
Σύλλογος: Ολυμπιακός
Διεθνείς Συμμετοχές: 185
Γκολ: 259
Συμμετοχές σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα: 4 (2013, 2015, 2017, 2019)
Γκολ σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα: 29
Καλύτερη θέση: 6η Βαρκελώνη (2013), Καζάν (2015)

Ιωάννα Χυδηριώτη
Θέση: Περιφερειακός
Ηλικία 25
Σύλλογος: ΝΟ Βουλιαγμένης
Διεθνείς Συμμετοχές: 95
Γκολ: 54
Συμμετοχές σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα: 2 (2017, 2019)
Γκολ σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα: 6
Καλύτερη θέση: 7η Βουδαπέστη 2017

Έλενα Ελληνιάδη
Θέση: Περιφερειακός
Ηλικία 23
Σύλλογος: Εθνικός
Διεθνείς Συμμετοχές: 9
Γκολ: 14
Συμμετοχές σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα: -

Ειρήνη Νίνου
Θέση: Περιφερειακός
Ηλικία 20
Σύλλογος: ΑΝΟ Γλυφάδας
Διεθνείς Συμμετοχές: 54
Γκολ: 52
Συμμετοχές σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα: 1
Γκολ σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα: 5
Καλύτερη θέση: 8η Γκουανγκτσού (2019)

VASILIKI PLEVRITOU

Βασιλική Πλευρίτου
Θέση: Περιφερειακός
Ηλικία 24
Σύλλογος: Ολυμπιακός
Διεθνείς Συμμετοχές: 25
Γκολ: 27
Συμμετοχές σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα: -

Χριστίνα Σιούτη
Θέση: Αμυντικός
Ηλικία 18
Σύλλογος: Ολυμπιακός
Διεθνείς Συμμετοχές: 15
Γκολ: 8
Συμμετοχές σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα: -

Αθηνά – Δήμητρα Γιαννοπούλου
Θέση: Περιφερειακός
Ηλικία 21
Σύλλογος: ΝΟ Βουλιαγμένη
Διεθνείς Συμμετοχές: 4
Γκολ:2
Συμμετοχές σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα: -

Το πανόραμα του τουρνουά

Α’ Όμιλος (Βουδαπέστη): Ιταλία, Ουγγαρία, Καναδάς, Κολομβία
Β’ Όμιλος (Ντέμπρετσεν): ΗΠΑ, Ολλανδία, Νότια Αφρική, Αργεντινή
Γ’ Όμιλος (Σοπρόν): Βραζιλία, Καζακστάν, Νέα Ζηλανδία, Αυστραλία
Δ’ Όμιλος (Ζέγκεντ): Ταϊλάνδη, Γαλλία, Ελλάδα, Ισπανία

σκουφακια

To πρόγραμμα

Φάση ομίλων

Δευτέρα 20/6
1η αγωνιστική

A' Όμιλος
20:30 Καναδάς-Ιταλία
22:00 Ουγγαρία-Κολομβία

Β' Όμιλος

19:00 Νότια Αφρική - ΗΠΑ
20:30 Ολλανδία-Αργεντινή

(Γ’ Όμιλος)

19:00 Νέα Ζηλανδία-Βραζιλία
20:30 Καζακστάν-Αυστραλία

(Δ' Όμιλος)
19:00 Ελλάδα-Ταϊλάνδη (ΕΡΤ 2)
20:30 Γαλλία-Ισπανία


Τετάρτη 22/6

2η αγωνιστική

Α’ Όμιλος

20:30 Κολομβία-Καναδάς
22:00 Ιταλία-Ουγγαρία

Β’ Όμιλος

19:00 Αργεντινή-Νότια Αφρική
20:30 ΗΠΑ-Ολλανδία

Γ' Όμιλος
19:00 Αυστραλία-Νέα Ζηλανδία
20:30 Βραζιλία-Καζακστάν

Δ' Όμιλος

19:00 Ισπανία-Ελλάδα (ΕΡΤ 2)
20:30 Ταϊλάνδη-Γαλλία

Παρασκευή 24/6
3η αγωνιστική

Α' Όμιλος

20:30 Ιταλία-Κολομβία
22:00 Ουγγαρία-Καναδάς

Β΄ Όμιλος
19:00 ΗΠΑ-Αργεντινή
20:30 Ολλανδία-Νότια Αφρική

holland

Γ' Όμιλος

19:00 Βραζιλία-Αυστραλία
20:30 Καζακστάν-Νέα Ζηλανδία

Δ' Όμιλος
19:00 Ταϊλάνδη-Ισπανία
20:30 Γαλλία-Ελλάδα (ΕΡΤ 2)


Β΄ Φάση
Κυριακή 26/6


Θέσεις 13-16 (Ζέγκεντ)
18:00 Α4-Β4 (1)
19:30 Γ4-Δ4 (2)

Αγώνες χιαστί για την οκτάδα (Βουδαπέστη)
15:00 Α2-Β3 (3)
16:30 Α3-Β2 (4)
18:00 Γ2-Δ3 (5)
19:30 Γ3-Δ2 (6)

Τρίτη 28/6
Θέσεις 15-16 (Ζέγκεντ)
15:00 Ηττημένος 1-Ηττημένος 2

Θέσεις 13-14 (Ζέγκεντ)
16:30 Νικητής 1-Νικητής 2

Θέσεις 9-12 (Ζέγκεντ)
18:00 Ηττημένος 3-Ηττημένος 5 (Α)
19:30 Ηττημένος 4-Ηττημένος 6 (Β)

Προημιτελικοί (Βουδαπέστη)
14:00 Α1-Νικητής 5 (Γ)
17:00 Β1-Νικητής 6 (Δ)
20:30 Γ1-Νικητής 3 (Ε)
22:00 Δ1-Νικητής 4 (ΣΤ)

usa
Η εθνική ομάδα των ΗΠΑ



Πέμπτη 30/6
Θέσεις 11-12 (Ζέγκεντ)
18:00 Ηττημένος (Α) –Ηττημένος (Β) 10

Θέσεις 9-10 (Ζέγκεντ)
40. 19:30 Νικητής (Α)-Νικητής (Β) 11

Θέσεις 5-8 (Βουδαπέστη)
15:30 Ηττημένος (Γ)-Ηττημένος (Δ) 12
20:30 Ηττημένος (Ε) -Ηττημένος (ΣΤ) 13

Ημιτελικοί (Βουδαπέστη)
17:00 Νικητής (Γ)-Νικητής (Δ) 14
22:00 Νικητής (Ε)-Νικητής (ΣΤ) 15


Σάββατο 2/7
Θέσεις 7-8 (Βουδαπέστη)
45. Ηττημένος 12-Ηττημένος 13
Θέσεις 5-6 (Βουδαπέστη)
46. 18:00 Νικητής 12-Νικητής 13

Μικρός τελικός (Βουδαπέστη)
47. 15:30 Ηττημένος 14-Ηττημένος 15
Τελικός (Βουδαπέστη)
48. 21:00 Νικητής 14-Νικητής 15

μπαλα

Η «Χρυσή Βίβλος»

1986 Αυστραλία
1991 Ολλανδία
1994 Ουγγαρία
1998 Ιταλία
2001 Ιταλία
2003 ΗΠΑ
2005 Ουγγαρία
2007 ΗΠΑ
2009 ΗΠΑ
2011 Ελλάδα
2013 Ισπανία
2015 ΗΠΑ
2017 ΗΠΑ
2019 ΗΠΑ

Συνολικά
6 ΗΠΑ
2 Ιταλία
2 Ουγγαρία
1 Αυστραλία
1 Ολλανδία
1 Ελλάδα
1 Ισπανία

*Πηγή στατιστικών στοιχείων: Γραφείο Τύπου ΚΟΕ


Διάβασε όλα τα τελευταία νέα της αθλητικής επικαιρότητας. Μάθε για όλους τους live αγώνες σήμερα και δες τις αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας και της εβδομάδας μέσα από το υπερπλήρες Πρόγραμμα TV του Gazzetta.

@Photo credits: INTIME

Τελευταία Νέα