Ολυμπιακός: Οι παίκτες-«κλειδιά» για τα ντέρμπι των play-offs (vids)

Νότης Χάλαρης
οφη

Το 80% των αγώνων του Ολυμπιακού στα play-offs της Stoiximan Superleague θα είναι ντέρμπι και το Gazzetta, με τη βοήθεια του Wyscout, σας αναλύει τους πέντε ποδοσφαιριστές που ξεχώρισαν στα μεγάλα ραντεβού της κανονικής διάρκειας.

Το ταξίδι του Ολυμπιακού στα play-offs της Stoiximan Superleague ξεκινά από τον Βόλο (17:30), όπου θα διεκδικήσει τις πιθανότητες που του αναλογούν για την κατάκτηση του 48ου πρωταθλήματος στην ιστορία του. Όπως είναι λογικό, ο δρόμος μόνο στρωμένος με... ροδοπέταλλα δεν είναι, αφού το 80% των αγώνων είναι ντέρμπι απέναντι σε Παναθηναϊκό, ΑΕΚ, ΠΑΟΚ και Άρη εντός και εκτός έδρας.

Φυσικά κανείς δεν ξεγράφει τον, πάντα επικίνδυνο, Βόλο αλλά τα ντέρμπι είναι... ντέρμπι. Για αυτό το Gazzetta με τη βοήθεια του Wyscout, θα σας αναλύσει μέσα από τα οκτώ μεγάλα ραντεβού των «ερυθρολεύκων» στην κανονική περίοδο, ποιοι είναι οι... πυλώνες όπου θα πρέπει να βασιστεί ο Μίτσελ.

Αλέξανδρος Πασχαλάκης

Ο «φύλακας άγγελος» του Ολυμπιακού στη φετινή σεζόν που αποκτήθηκε από το... παραθυράκι και τώρα είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής των Πειραιωτών. Ο Αλέξανδρος Πασχαλάκης είναι βασική μονάδα και έχει βάλει το δικό του... λιθαράκι στα μεγάλα ντέρμπι της τρέχουσας χρονιάς.

Στα μόνα ντέρμπι που δεν αγωνίστηκε στο πρωτάθλημα, ήταν στο εντός έδρας κόντρα στον ΠΑΟΚ (ήττα με 2-1) αλλά στο εκτός έδρας κόντρα στον Άρη (ήττα με 2-1). Από εκεί και πέρα, ο 33χρονος πορτιέρε είναι αήττητος στα μεγάλα ραντεβού αλλά και εκ των πρωταγωνιστών βάση των αριθμών του. Αποκορύφωμα αποτελούν τα παιχνίδια με την ΑΕΚ στο Φάληρο και με τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα.

Και στα δύο, το ντέρμπι έληξε χωρίς σκορ αλλά το xCG (αναμενόμενα γκολ που θα μπορούσε να δεχθεί βάση των ευκαιριών του αντιπάλου) είναι πάνω από ένα γκολ. Στο πρώτο 1,35 και στο 1,37. Αντίστοιχα, στο εκτός έδρας ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό αν και ήταν στο 0.98, το τέρμα ήρθε από εκτέλεση πέναλτι στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.

• Εκτός έδρας με ΑΕΚ (3-1): xCG 0.98

Φυσικά είναι αξιοσημείωτο πώς σε έξι ντέρμπι, ο Πασχαλάκης έχει δεχθεί μόλις δύο γκολ και έχει κρατήσει τέσσερις φορές ανέπαφη την εστία του.

Ινμπεόμ Χουάνγκ

Το «μηχανάκι» του Ολυμπιακού που καταφέρνει να βρίσκεται... παντού σε κάθε ματς. Είναι ο μόνος της λίστας που έχει παίξει σε όλα τα ντέρμπι της σεζόν και έχει πετύχει να είναι βασικό γρανάζι είτε η ομάδα του χάσει, είτε κερδίσει, είτε αναδειχθεί ισόπαλη. Ενδεικτικό ότι στα οκτώ ντέρμπι με Παναθηναϊκό, ΑΕΚ, ΠΑΟΚ και Άρη, οι σωστές ενέργειες ξεπερνούν το 50% των συνολικών προσπαθειών του στον αγωνιστικό χώρο, με μοναδική εξαίρεση τη νίκη στο εκτός έδρας με την Ένωση (49%).

Οι πάσες του Χουάνγκ κόντρα στον Παναθηναϊκό από το Wyscout
Γράφημα με τις πάσες του Χουάνγκ από το Wyscout κόντρα στον Παναθηναϊκό στο Φάληρο (0-0)

Μεγάλη κουβέντα σηκώνουν οι επιτυχημένες πάσες, οι οποίες κινούνται σε πολύ υψηλά ποσοστά παρά την πίεση που έχει το κάθε ντέρμπι. Για να αντιληφθεί κάποιος το κατόρθωμά του, δείτε τους αριθμούς:

• Εκτός με ΑΕΚ: 12/21 (49%)

Από εκεί και πέρα ξεχωρίζουν οι 10/15 μονομαχίες που κέρδισε στο παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ στο Φάληρο, όπως και οι 13/23 στην «OPAP Arena» απέναντι στην ΑΕΚ.

hwang
Γράφημα με τις ενέργειες του Χουάνγκ από το Wyscout κόντρα στον Παναθηναϊκό στο Φάληρο (0-0)

Πεπ Μπιέλ

Είναι ο άνθρωπος των δύσκολων καταστάσεων. Ο Πεπ Μπιέλ μπορεί με κίνηση να προσφέρει αυτό που ο Ολυμπιακός ψάχνει για 90 λεπτά σε κάθε ματς. Το έκανε στη Λεωφόρο κόντρα στον Παναθηναϊκό, όπου άνοιξε το σκορ (τελικό 1-1) αλλά και απέναντι στην ΑΕΚ στην «OPAP Arena», όπου από δύσκολη γωνία έκανε το σουτ και με τη βοήθεια του Μουκουντί, άνοιξε επίσης το σκορ (τελικό 1-3 υπέρ του Ολυμπιακού).

Παράλληλα ο Μπιέλ είναι μία παρόμοια κατάσταση με τον Πασχαλάκη. Στο μόνο ντέρμπι που δεν έπαιξε ήταν στην ήττα από τον ΠΑΟΚ στο Φάληρο, με αποτέλεσμα να είναι αήττητος σε όσα μεγάλα ματς έχει αγωνιστεί στο πρωτάθλημα. Από την άλλη είναι μία περίπτωση από όπου οι Πειραιώτες βρίσκουν συχνά το πρώτο γκολ.

Συγκεκριμένα, ο Ισπανός μεσοεπιθετικός έχει ανοίξει το σκορ στα εξής ματς:

• Εκτός με Παναιτωλικό (0-2)
  • Εκτός με Παναθηναϊκό (1-1)
  • Εντός με Αστέρα Τρίπολης (5-0)
  • Εκτός με Βόλο (0-4)
  • Εντός με Λεβαδειακό (6-0)
  • Εκτός με ΑΕΚ - μέτρησε ως αυτογκόλ του Μουκουντί (1-3)

Η σημασία της παρουσίας του Πεπ Μπιέλ είναι αυτό το πρώτο... γκολ καθώς και τις δύο φορές που το έκανε ο Ολυμπιακός, πήρε αποτέλεσμα σε ντέρμπι. Με τον Παναθηναϊκό ισοφαρίστηκε στο τελευταίο λεπτό από πέναλτι και με την ΑΕΚ πήρε την πρώτη του νίκη σε μεγάλο ραντεβού φέτος.

Κώστας Φορτούνης

Σε αντίθεση με τους παίκτες της λίστας, ο Κώστας Φορτούνης έχει παίξει σε δύο ντέρμπι ως βασικός και μερικά λεπτά σε άλλα δύο (εκτός με Παναθηναϊκό, εντός με ΑΕΚ). Ωστόσο ο Έλληνας μεσοεπιθετικός δύσκολα μένει εκτός της συγκεκριμένης λίστας καθώς η επιστροφή του στη δράση έχει προκαλέσει θόρυβο και όχι άδικα.

Αυτή τη στιγμή ο έμπειρος ποδοσφαιριστής είναι πρώτος σε ασίστ καθώς μετράει έξι στο φετινό πρωτάθλημα και μία από αυτές είναι κόντρα στην ΑΕΚ. Τόσο κόντρα στην Ένωση όσο και κόντρα στον Παναθηναϊκό στο Φάληρο (0-0), ο διεθνής ποδοσφαιριστής ήταν από τους καλύτερους του Ολυμπιακού, δείχνοντας πώς μπορεί να αποτελέσει βαρόμετρο στα πλάνα του Μίτσελ.

Αναλυτικά οι ασίστ του Φορτούνη:

• Μία ασίστ εντός με Αστέρα Τρίπολης (5-0)
  • Δύο ασίστ εντός με Παναιτωλικό (6-1)
  • Δύο ασίστ εντός με Λεβαδειακό (6-0)
  • Μία ασίστ εκτός με ΑΕΚ (1-3)

Σεντρίκ Μπακαμπού

Πριν αναφέρει κάποιος: «... έβαλε το πρώτο του γκολ μετά από οκτώ ντέρμπι», πρέπει πρώτα να κοιτάξει τον πίνακα των σκόρερ στο πρωτάθλημα. Όντως ο διεθνής επιθετικός πέτυχε το παρθενικό του τέρμα σε μεγάλο ματς κόντρα στην ΑΕΚ (κομβικό καθώς έκανε το 2-0), όμως αυτό δεν αναιρεί ότι είναι πρώτος σκόρερ στο πρωτάθλημα με συνολικά 13 τέρματα.

Δεν είναι μόνο ότι το έκανε σε 22 συμμετοχές και σε μία ιδιαίτερη σεζόν για τον Ολυμπιακό, αλλά είναι το προσωπικό του... ρεκόρ σε ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, καθώς είχε τον ίδιο αριθμό γκολ και με λιγότερα ματς, το 2014/15 με τη Βιγιαρεάλ. Οπότε δεν γίνεται ο Μπακαμπού να λείπει από τη λίστα, ειδικά από τη στιγμή που πέτυχε το πρώτο του τέρμα κόντρα στην ΑΕΚ.

Παράλληλα με όλα αυτά, είναι γεγονός πώς όταν ο Μπακαμπού σκοράρει, ο Ολυμπιακός κατά 90% νικάει, αφού μόνο εκτός έδρας με τον Ατρόμητο έμεινε στο 1-1. Και στο πρώτο ντέρμπι που σκόραρε, η ομάδα κέρδισε.