Μονακό - Λυών 2-1: Πήραν το ντέρμπι οι Μονεγάσκοι

Η Μονακό πήρε δεύτερο διαδοχικό τρίποντο σε «δυνατό» παιχνίδι, καθώς μετά το «διπλό» στη Νίκαια νίκησε με 2-1 τη Λυών στο Πριγκιπάτο και πλησίασε την πρώτη πεντάδα.

Η Μονακό έχει «μέταλλο» στα ντέρμπι. Οι Μονεγάσκοι έμειναν όρθιοι κόντρα στην Παρί Σεν Ζερμέν στο «Παρκ ντε Πρενς», νίκησαν τη Nις στη Νίκαια και απόψε επικράτησαν της Λυών στο Πριγκιπάτο με 2-1. Οι γηπεδούχοι έφτασαν τους 13 βαθμούς, ανέβηκαν στην 7η θέση και πλησίασαν τους πέμπτους Λιονέ στους δυο βαθμούς.

Η Μονακό άνοιξε το σκορ στο 55ο λεπτό όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ενρίκε ο Μπαντιασίλ πήρε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Οι Μονεγάσκοι βρήκαν και δεύτερο γκολ από στατική φάση στο 62' όταν και πάλι ο Ενρίκε εκτέλεσε φάουλ, ο Μαριπάν πήρε την κεφαλιά και έκανε το 2-0. Η Λυών μείωσε στο 81ο λεπτό με το σουτ στην κίνηση του Τοκό Εκαμπί, όμως οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν το ματς και προστάτεψαν το προβάδισμα τους μέχρι το σφύριγμα της λήξης.