Νικς - Καβαλίερς 102-93: Με την άμυνα οδηγό στο 3-1

Άλλη μία φορά που δέχτηκαν κάτω από 100 πόντους οι Νικς, κάνουν κουμάντο στη Νέα Υόρκη και προηγούνται 3-1 του Κλίβελαντ στη σειρά.

Στη Νέα Υόρκη οι Νικς δεν αστειεύονται. Κρατώντας ξανά τους Καβαλίερς σε πολύ χαμηλή παραγωγικότητα, πέτυχαν δεύτερη εντός έδρας νίκη με 102-93 και πήραν προβάδισμα με 3-1 στη σειρά, έχοντας την ευκαιρία να την τελειώσουν στο Κλίβελαντ.

Πρώτος σκόρερ με 26 πόντους για τους Νικς ήταν ο Μπράνσον με 29 πόντους, ενώ ο Μπάρετ προσέθεσε 26 και ο Τζος Χαρτ άλλους 19 στην εκπληκτική τριάδα που έφερε το 3-1. Για τους ηττημένους ο Γκάρλαντ σταμάτησε στους 23 με 10 ασίστ αλλά δεν είχε κάποιον να ακολουθήσει, αφού ο Ντόνοβαν Μίτσελ πέτυχε μόλις 11 με 5/18 σουτ.

Οι Νικς εκμεταλλευόμενοι και την έδρα τους μπήκαν με περισσότερη ορμή στο Game 3. Με ένα καλάθι του Ραντλ προηγήθηκαν 18-27 μετά από 11 λεπτά του αγώνα, χτίζοντας το πρώτο μικρό προβάδισμα. Σκηνικό που συνεχίστηκε για όλη το πρώτο ημίχρονο.

Οι Καβαλίερς δεν είχαν τις απαντήσεις επιθετικά και είχαν χαμηλή παραγωγή, όπως και στο Game 3. Η διαφορά παρέμεινε σε τιμές υψηλότερες των 10 για το μεγαλύτερο διάστημα, μέχρι ο Ντόνοβαν Μίτσελ να πετύχει το 45-54, σκορ με το οποίο έκλεισε το ημίχρονο.

Τα δεδομένα άλλαξαν λόγω ενός και μόνο προσώπου. Ο Γκάρλαντ πήρε την μπάλα στα χέρια του και μαζί όλες τις σωστές αποφάσεις για το Κλίβελαντ. Οι φιλοξενούμενοι σιγά σιγά μάζεψαν τη διαφορά, με τον Γκάρλαντ να έχει συμμετοχή με σκορ ή ασίστ σε όλα τα καλάθια που οδήγησαν στο 59-59 (28'). Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν μέχρι να έρθει ένα τρίποντο του Μπράνσον για το 71-73 (36').

Το δίδυμο των Μπράνσον και Μπάρετ όμως ήταν ασταμάτητο και με τις... πινελιές του εξαιρετικού Τζος Χαρτ η κατάσταση πέρασε ξανά στον έλεγχο των γηπεδούχων. Ο Χαρτ διαμόρφωσε το 90-81 και λίγο αργότερα το 94-86 (46'), με το τρίποντο του Μπράνσον να αποτελεί τη χαριστική βολή για το 97-87.

Τα δωδεκάλεπτα: 30-23, 54-45, 73-71, 102-93

ΚΑΒΑΛΙΕΡΣ - ΝΙΚΣ 1-3

Game 1: Καβαλίερς - Νικς 97-101
Game 2: Καβαλίερς - Νικς 107-90
Game 3: Νικς - Καβαλίερς 99-79
Game 4: Νικς - Καβαλίερς 102-93
Game 5: Καβαλίερς - Νικς *
Game 6: Νικς - Καβαλίερς *