Καβαλίερς - Νικς 97-101: Ο καθοριστικός Μπράνσον έφερε το... break από το Game 1 (vid)

Οι Νιου Γιορκ Νικς επικράτησαν με 101-97 απέναντι στους Κλίβελαντ Καβαλίερς στο Game 1 της σειράς και έκαναν το 1-0, αρπάζοντας το πλεονέκτημα έδρας.

Οι Νιου Γιορκ Νικς προηγήθηκαν με 99-97. Ο ήρωας της βραδιάς, όχι μόνο για τους 27 πόντους του (οι 21 στο 2ο ημίχρονο), αλλά και επειδή έπαιζε φορτωμένος με φάουλ από νωρίς (αγωνίστηκε μόλις για 9 λεπτά στο 1ο ημίχρονο), Τζέιλεν Μπράνσον αστόχησε σε σουτ, αλλά το επιθετικό ριμπάουντ που άρπαξε ο Τζούλιους Ραντλ, με 9 δεύτερα στο ρολόι, πρόσφερε στους Νικς το 1-0 στη σειρά με τους Κλίβελαντ Καβαλίερς.

Και την ανάκτηση του πλεονεκτήματος έδρας από το Game 1 κιόλας.

Ο Ραντλ που δεν είχε αγωνιστεί από τις 29 Μαρτίου επέστρεψε με 19 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ στους 17 σταμάτησε και ο Τζος Χαρτ. Για τους Καβαλίερς οι 38 πόντοι του Ντόνοβαν Μίτσελ δεν ήταν αρκετοί, με τον απόφοιτο του Λούιβιλ να βλέπει το ρεκόρ του στα play-offs να διαμορφώνεται σε 17-23.

Ο Ντάριους Γκάρλαντ σημείωσε 17 πόντους και ο Τζάρετ Άλεν 14 με 14 ριμπάουντ.

Τα δωδεκάλεπτα: 24-30, 45-50, 70-78, 97-101

Καβαλίερς - Νικς 0-1

• Game 1: Καβαλίερς - Νικς 97-101
  • Game 2: Καβαλίερς - Νικς (19/4, 02:30)
  • Game 3: Νικς - Καβαλίερς (22/4, 03:30)
  • Game 4: Νικς - Καβαλίερς (23/4, 20:00)
  • Game 5*: Καβαλίερς - Νικς (26/4)
  • Game 6*: Νικς - Καβαλίερς (28/4)