Ρεάλ - Μπαρτσελόνα 76-81: Δεν την σταματά κανείς και τίποτα (vid)

Η Μπαρτσελόνα (21-8) πέρασε και από την Μαδρίτη επικρατώντας της Ρεάλ (17-12) με 76-81.

Η Μπαρτσελόνα όχι μόνο έμεινε στην κορυφή, αλλά αύξησε τη διαφορά της από την δεύτερη θέση επικρατώντας της Ρεάλ Μαδρίτης με 76-81 κι έγινε η πρώτη ομάδα που προκρίθηκε και μαθηματικά στα playoffs.

Ο Νικ Καλάθης ξεκίνησε με 7 γρήγορους πόντους και έβαλε από νωρίς την ομάδα του μπροστά στο σκορ (3-10, 4'). Ο Κάρλος Αλοθέν θέλησε να μιμηθεί τον αντίπαλό τους και με τρία δικά του καλάθια άρχισαν την αντεπίθεσή τους οι Μαδριλένοι οι οποίοι προηγήθηκαν με 16-15 (8'), όμως 2/2 τρίποντα του Κάιλ Κούριτς άλλαξαν εκ νέου την κατάσταση (19-24).

Στη δεύτερη περίοδο τα τρίποντα ήταν αυτά που πρωταγωνίστησαν και στις δύο ομάδες όμως ένα σουτ του Νίκολας Λαπροβίτολα έκανε το 31-29 (15'). Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε μέχρι να πάνε οι αντίπαλοι στα αποδυτήρια. Αυτό που άλλαξε ήταν για μία ακόμη φορά το προβάδισμα με το καλάθι του Πιέρ Οριόλα να βάζει τους Καταλανούς μπροστά με 35-39 (19').

Στην τρίτη περίοδο κυριάρχησαν οι άμυνες καθώς ο δρόμος προς το καλάθι είχε δυσκολέψει. Ο Κάιλ Κούριτς από τη μία και ο Έντι Ταβάρες από την άλλη διατήρησαν τη διαφορά στον πόντο (54-55, 28').

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με 2/2 τρίποντα (Λαπροβίτολα, Κάρολ) και με ένα ακόμη έμμεσο από τον Ταβάρες με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 63-59 (33'). Η ομάδα του Γιασικεβίτσιους κατάφερε να προηγηθεί με 69-73 (37') και με ψυχραιμία κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα και να φύγει με το διπλό από τη Μαδρίτη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Μπαρτσελόνα τελείωσε με 11/22 τρίποντα κι υπέπεσε σε 9 λάθη όταν οι παίκτες του Λάσο έκαναν 16.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Νίκολα Μίροτιτς είχε 13 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ένα κλέψιμο, ένα λάθος και 2 κοψίματα

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Σε κακό βράδυ ο Τρέι Τόμπκινς ο οποίος δε βοήθησε στα 14 λεπτά που αγωνίστηκε.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Πιέρ Οριόλα ολοκλήρωσε με 18 πόντους και 6 ριμπάουντ. Καλός και ο Νικ Καλάθης με 11 πόντους, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και μηδέν λάθη.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 72-75 ο Μίροτιτς έκοψε τον Ντεκ και στην άλλη πλευρά ο Οριόλα με κάρφωμα έκανε το 72-77.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Ρεάλ τα 16 λάθη. Η Μπαρτσελόνα το χαμηλό ποσοστό στα δίποντα (42.9%).

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το απίστευτο κάρφωμα του Μίροτιτς στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου. Εβαλε τον Γκαρούμπα μέσα στο καλάθι!

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 38-41, 54-57, 76-81