Αρμάνι – Φενέρμπαχτσε 92-100: Εδραιώθηκε στην οκτάδα!

Η Φενέρμπαχτσε συνήλθε από το... ηχηρό χαστούκι της Εφές την περασμένη εβδομάδα και κατάφερε να αποδράσει από το Μιλάνο (100-92) βάζοντας γερά θεμέλια για την είσοδό της στα playoffs της φετινής EuroLeague.

Ακόμα πιο κοντά στο «τσεκάρισμα» της οκτάδας βρέθηκε η Φενέρμπαχτσε!

Με επιθετικό οίστρο και στα... 40 λεπτά, η ομάδα του Ιγκόρ Κοκόσκοφ κατάφερε να αποδράσει από την έδρα της Αρμάνι και να στρογγυλοκαθίσει στις θέσεις που οδηγούν στα φετινά playoffs. Οι Νάντο Ντε Κολό (20π., 3ριμπ., 3ασ.), Λορέντζο Μπράουν (18π., 4ασ.) και Γιαν Βέσελι (13π., 10ριμπ., 8ασ.) ήταν εκείνοι που πήραν από το χέρι στη Φενέρ, σε ένα άκρως εντυπωσιακό και παραγωγικό βράδυ.

Είναι χαρακτηριστικό ότι σε κανένα από τα τέσσερα δεκάλεπτα δεν σκόραραν λιγότερους από 22 πόντους και σε συνδυασμό με την θετική αμυντική συμπεριφορά της 3ης περιόδου μπόρεσε να πάρει τα ηνία του ματς. Από την Αρμάνι που στηρίχθηκε περισσότερο στα τρίποντα (13/25) ξεχώρισαν οι Πάντερ (20π., 3/6τρ.) και Ντατόμε (16π., 3/6τρ.).

Το ματς

Άκρως «χορταστικό» ήταν το παιχνίδι από το πρώτο έως και το τελευταίο λεπτό. Οι άμυνες είχαν πάει... περίπατο, κάτι που φαίνεται από το σκορ της πρώτης περιόδου. Οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί με 28-24 χάρη στον επιθετικό οίστρο του Πάντερ (8π. στο πρώτο δεκάλεπτο) ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν στηρίξει περισσότερο το παιχνίδι τους, στους Ντουβερίογλου και Ντε Κολό οι οποίοι σημείωσαν από 7 πόντους ο καθένας σ' εκείνο το χρονικό διάστημα. Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στη συνέχεια.

Οι Σέρχιο και Ντατόμε είχαν πάρει την σκυτάλη από τον Αμερικανό και βοήθησαν την Αρμάνι να προηγηθεί με 39-33 στα μέσα της δεύτερης περιόδου. Κάτι που... δεν κράτησε για πολύ. Με επιμέρους 13-2 η Φενέρ γύρισε το παιχνίδι (41-46 στο 18') χωρίς όμως να υπάρξει και συνέχεια. Αντί να διατηρήσουν τα ηνία το σκορ, είδαν τους γηπεδούχους να ευστοχούν σε διαδοχικές επιθέσεις και με... δικό τους 11-4 έκλεισαν το ημίχρονο στο 52-50.

Στο πρώτο ημίχρονο η Αρμάνι στηρίχθηκε πολύ στα περιφερειακά σουτ έχοντας 9/14 τρίποντα, την ώρα που η ομάδα του Ιγκόρ Κοκόσκοφ έπαιξε πιο... ορθολογικό μπάσκετ έχοντας 20/27 δίποντα και περισσότερα από τα διπλάσια ριμπάουντ (16-7). Βέβαια το δεκάλεπτο-κλειδί ήταν το 3ο. Εκεί όπου η άμυνα της Αρμάνι είχε μείνει στα... αποδυτήρια.

Είναι χαρακτηριστικό ότι η Φενέρ πραγματοποίησε επιμέρους 28-17 σ' εκείνο το χρονικό διάστημα, με τον Λορέντζο Μπράουν να παίρνει «φωτιά» και να πετυχαίνει 12 πόντους με 3/3 τρίποντα! Αποτέλεσμα; Η πλάστιγγα να γείρει ολοκληρωτικά στη μεριά των φιλοξενούμενων, οι οποίοι προηγήθηκαν με 9 πόντους διαφορά στο 30' (78-69) και έφτασαν και στο +11 (69-80) ένα λεπτό αργότερα. Η Αρμάνι όσο και αν προσπάθησε να γυρίσει το ματς, δεν τα κατάφερε. Μπορεί να πλησίασε στους τέσσερις πόντους στο 38' (88-92) αλλά η τουρκική ομάδα «απάντησε» με 5-0 σερί (88-97) και έριξε τους τίτλους τέλους του ματς.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Φενέρ είχε πολλούς παίκτες πρωταγωνιστές, πήρε τα ριμπάουντ, είεχ καλύτερη δημιουργία, ενώ στο πρώτο ημίχρονο «απαντούσε» με το φοβερό ποσοστό του 74% στα δίποντα (20/27).

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Οι Νάντο Ντε Κολό (20π., 3ριμπ., 3ασ.), Λορέντζο Μπράουν (18π., 4ασ.) και Γιαν Βέσελι (13π., 10ριμπ., 8ασ.) βρέθηκαν σε εξαιρετική βραδιά.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Γκούντουριτς και Πιερ συμπλήρωσαν ιδανικά την τριάδα της Φενέρ πετυχαίνοντας από 15 πόντους ο καθένας.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Το τρίτο δεκάλεπτο και το επιμέρους 28-17 της Φενέρ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Χάινς δεν βοήθησε τόσο όσο θα περίμενε η Αρμάνι.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το εντυπωσιακό alley oop κάρφωμα του Γιαν Βέσελι στο πρώτο ημίχρονο ύστερα από ασίστ ακριβείας του Λορέντζο Μπράουν μετά από επαναφορά της μπάλας.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Αρμάνι τα -11 ριμπάουντ σε σχέση με τη Φενέρ αλλά και όλη την αμυντική της συμπεριφορά. Η τουρκική ομάδα την άμυνα του πρώτου ημιχρόνου.

Τα δεκάλεπτα: 28-24, 52-50, 69-78, 92-100